Yargıtay’dan kıdem tazminatı kararı: Yeni işe giren, eski işverenden kıdem tazminatı alabilir

 Yargıtay’dan kıdem tazminatı kararı: Yeni işe giren, eski işverenden kıdem tazminatı alabilir

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ’nin 5 Kasım 2020 tarihli kararına husus evraka nazaran, bir şirkette 2008-2015 yılları ortasında yönetici olarak çalışan personel, 4 Eylül 2015 tarihinde 15 yıllık sigortalılık müddeti ve 3600 prim gününü tamamladığına dair  Toplumsal Güvenlik Kurumu ‘ndan (SGK)  yazı alarak patrona sunduğu halde kıdem tazminatını alamadığı için…

İlgili İçerikler:


HABER İÇERİĞİ

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 5 Kasım 2020 tarihli kararına bahis evraka nazaran, bir şirkette 2008-2015 yılları ortasında yönetici olarak çalışan personel, 4 Eylül 2015 tarihinde 15 yıllık sigortalılık mühleti ve 3600 prim gününü tamamladığına dair Toplumsal Güvenlik Kurumu‘ndan (SGK) yazı alarak patrona sunduğu halde kıdem tazminatını alamadığı için dava açtı. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine nazaran, patron, çalışanın iş akdini haksız bir halde tek taraflı iradesi ile sona erdirdiğini, kanundaki haktan yararlanmak için iş akdini feshetse de asıl gayesinin öbür bir işyerinde çalışmak olduğunu, kanuna karşı hile yapmak suretiyle hak etmediği halde kıdem tazminatı talep ettiğini belirterek talebe itiraz etti.

Patron çalışanın talebinin ayrıyeten Türk Uygar Kanunu’nda tanımlanan hakkın berbata kullanılması niteliğinde olduğunu savundu.

İş mahkemesi personelin talebini reddetti

İş mahkemesi, çalışanın iş akdinin sona erdiği 4 Eylül 2015 tarihinden evvel farklı bir şirkete iş müracaatında bulunduğunu, 14 Eylül’de yeni işyerine başladığını, dava açtığı patronun işyerinde çalışmaya devam ederken yeni işyerine verilmek üzere evrak topladığını, münasebetiyle yasanın tanıdığı hakkı berbata kullandığını münasebet göstererek kıdem tazminatı talebini reddetti.

‘Çalışma özgürlüğü anayasal garanti altında’

Emekçinin temyiz başvurusu üzerine belge Yargıtay’a geldi. Yargıtay kararında, 1475 Sayılı Kanunu ile emekçiye yaş hariç başka emeklilik kriterlerini yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılma imkânı tanındığı belirtildi. Öteki bir anlatımla, sigortalılık müddetini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayan personelin, yaş şartı sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden ayrılabileceği ve kıdem tazminatına hak kazanacağı vurgulandı.

Emekçinin maddeden doğan bir hakkı bulunduğuna dikkat çekilen kararda, daha sonra öteki bir patrona ilişkin işyerinde çalışmaya başlaması, ayrılmadan evvel öbür işyeri ile görüşmesi ve hatta mukavele yapmasının kanuna karşı hile olarak değerlendirilemeyeceği kaydedildi. Yargıtay kararında şu tabirlere yer verildi:

“Dosya içeriğine nazaran, davacı personel, fesih tarihinde yaş hariç başka emeklilik şartlarını sağlamış, bu tarih prestiji ile kıdem tazminatına hak kazanmıştır. Ayrıyeten davacının iş kontratını feshettikten sonra diğer bir işyerinde çalışmaya başlaması, Anayasal garanti altında olan çalışma özgürlüğü kapsamında olup, yasanın kendisine verdiği hakkı kullanan davacı personelin makûs niyetli davrandığından kelam edilmesi mümkün değildir. Kanunda tanınan bu hakkın emeli, işyerinde çalışarak yıpranan ve bu ortada sigortalılık yılı ile prim ödeme müddetine ilişkin yükümlülükleri tamamlayan çalışanın, emeklilik için yaşı beklemesine gerek olmadan iş mukavelesini etkin sonlandırabilmesine imkan tanımaktadır. Davacının kıdem tazminatı talebinin kabulü yerine reddine karar verilmesi yanılgılı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

 

HABER İÇERİĞİ SONU

Yargıtay’dan kıdem tazminatı kararı: Yeni işe giren, eski patrondan kıdem tazminatı alabilir isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Yargıtay’dan kıdem tazminatı kararı: Yeni işe giren, eski patrondan kıdem tazminatı alabilir haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap