Vergi borcunu martta ‘kart’ ile yapılandırdık

 Vergi borcunu martta ‘kart’ ile yapılandırdık

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mart ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 48 artarak 127 milyar TL oldu.

İlgili İçerikler:

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM), bilgilerine nazaran; bu ödemelerin 106,3 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 18,9 milyar TL’sinde banka kartları, 1,5 milyar…


HABER İÇERİĞİ

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mart ayında yapılan toplam ödeme meblağı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 48 artarak 127 milyar TL oldu.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM), bilgilerine nazaran; bu ödemelerin 106,3 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 18,9 milyar TL’sinde banka kartları, 1,5 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Buna nazaran, kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran büyüme oranı yüzde 47, banka kartı ile ödemelerde yüzde 48 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 232 olarak gerçekleşti.

Kartla kamu/vergi ödemelerinde yüzde 238 artış

Mart ayında kartlarla yapılan ödemelerin dal dağılımı incelendiğinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran en fazla büyüme yüzde 236 artış ve 6,8 milyar TL’lik ödemeyle kamu/vergi ödemeleri dalında gerçekleşti. Bu artışta vergi borcu yapılandırmalarının birinci taksitlerinin ödenmesinin tesirli olduğu görüldü.

Kamu/vergi ödemeleri kesimini sırasıyla, yüzde 92 artış ve 9 milyar TL’lik ödeme ile giysi ve aksesuar, yüzde 89 artış ve 9,5 milyar TL’lik ödeme ile elektronik eşya, yüzde 75 artış ve 4,3 milyar TL’lik ödeme ile mobilya ve dekorasyon, yüzde 65 artış ve 2,9 milyar TL’lik ödeme ile de eğitim/kırtasiye kesimleri takip etti.

İnternetten kartlı ödeme geçen yılın 2 katına ulaştı

İnternetten kartlı ödemeler marketten yemek siparişlerine, perakendeden vergi ödemelerine kadar hayatın her alanında tercih edilmeye ve süratle yaygınlaşmaya devam ediyor. İnternetten kartlı ödeme meblağı mart ayında, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 100 artarak, 33 milyar TL’ye ulaştı.

İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki hissesi ise, geçen yıl mart ayında yüzde 19 iken bu yıl yüzde 25’e ulaştı; yani her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşti.

Mart ayında toplam 26 milyon farklı kart ile internetten ödeme gerçekleşirken bu sayının geçen yıla nazaran yüzde 38 oranında arttığı görüldü.

Bu durum internetten kartlı ödemelerin kullanıcılar tarafından ne kadar yaygın kullanıldığına işaret ediyor. İş yeri tarafında da dijital dönüşüm süratle devam ederken mart ayında internetten kartlı ödeme gerçekleşen iş yeri adedi geçen yıla nazaran yüzde 37 artarak 73 bin adede ulaşmış durumda.

Hem kart kullanıcısı hem de iş yerlerinde yaşanan bu dönüşüm internetten ödemelerin ne kadar süratli yaygınlaştığını gösteriyor.

HABER İÇERİĞİ SONU

Vergi borcunu martta ‘kart’ ile yapılandırdık isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Vergi borcunu martta ‘kart’ ile yapılandırdık haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap