Türkiye’nin ABD’ye ihracatı ilk çeyrekte yüzde 36 arttı

 Türkiye’nin ABD’ye ihracatı ilk çeyrekte yüzde 36 arttı

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 36 artışla 2,7 milyar dolara ulaşırken, bu meblağ “bu periyotta gerçekleştirilen en yüksek seviye” olarak kayıtlara geçti.

İlgili İçerikler:

Hafta içinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ortasında görüşme yapılmış, Pekcan, görüşmede ikili ticari alakalarda gündemdeki pek çok hususta…


HABER İÇERİĞİ

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 36 artışla 2,7 milyar dolara ulaşırken, bu fiyat “bu periyotta gerçekleştirilen en yüksek seviye” olarak kayıtlara geçti.

Hafta içinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ortasında görüşme yapılmış, Pekcan, görüşmede ikili ticari ilgilerde gündemdeki pek çok bahiste birlikte çalışmaya yönelik yapan bir tabanda hareket etmeye karar verdiklerini söz etmişti.

ABD’nin Türkiye’nin ehemmiyet verdiği stratejik bir pazar olduğunu vurgulayan Pekcan, ABD’li muhataplarla yakın bir iş birliği halinde çalışarak, ikili ticari ve ekonomik bağlantıları daha da ileri noktalara taşıyacaklarını belirtmişti.

ABD’ye ihracat artıyor

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgilerinden derlenen bilgilere nazaran, Türkiye’nin ihracatı yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 17,3 artışla 50 milyar dolara yükseldi.

Dünyanın en güçlü iktisadı pozisyonundaki ABD’ye yapılan ihracat bu periyotta yıllık bazda yüzde 36 artarak 2 milyar 705 milyon 435 bin dolar oldu. Bu fiyat ABD’ye bu periyotta gerçekleştirilen en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti.

Ülkeye mart ayında yapılan dış satım da 2020’nin tıpkı ayına nazaran yüzde 56,3 artarak 1 milyar doları aştı.

Öte yandan, ABD, ocak-mart periyodunda birinci kere Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 3’üncü ülke pozisyonuna geldi. Kelam konusu sıralamada ülke, geçen yılın birinci çeyreğinde 4’üncü, 2019’da ise 5’inci basamaktaydı.

ABD’nin Türk gemi ve yatlarına talebi 2 kattan fazla arttı

Bölümler bazında incelendiğinde, ocak-mart devrinde Türkiye’nin ABD’ye en çok ihracat gerçekleştirdiği alan “otomotiv” oldu.

Bu kesimden ABD’ye yılın birinci çeyreğinde gerçekleştirilen dış satım geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 16,2 yükselerek 308,3 milyon dolara ulaştı. Otomotivi 284 milyon dolarla halı, 280,2 milyon dolarla savunma ve havacılık sanayi, 252,9 milyon dolarla kimyevi hususlar ve mamulleri ile 196,7 milyon dolarla hazır giysi ve konfeksiyon takip etti.

Kelam konusu periyotta, ABD’ye dış satımın oran bazındaki artışında ise birinci sırada, ihracatı 2 kattan fazla artan “gemi ve yat” kesimi yer aldı. Bu dalın ABD’ye ihracatı, 2020’nin birebir periyoduna nazaran yüzde 218,4 artarak 20,9 milyon dolara yükseldi.

Bu devirde, Türk ihracatçılarının ABD’ye mücevher ihracatı yüzde 168,4, yaş meyve ve zerzevat ihracatı yüzde 125,3, süs bitkileri ihracatı yüzde 123,7 ve öbür sanayi eserleri ihracatı yüzde 75,3 arttı.

Yılın birinci çeyreğinde ABD’ye 27 daldan ihracat gerçekleştirilirken, yıllık bazda bunların sadece 4’ünde düşüş oldu. İhracatı oran bazında en fazla azalan kesim yüzde 34,3 ile tütün olurken, düşüş kaydedilen öbür kesimler fındık, zeytin ve zeytin yağı ile deri ve deri mamulleri oldu.

HABER İÇERİĞİ SONU

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı birinci çeyrekte yüzde 36 arttı isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Türkiye’nin ABD’ye ihracatı birinci çeyrekte yüzde 36 arttı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap