Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji ve madencilik işbirliği anlaşması onaylandı

 Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji ve madencilik işbirliği anlaşması onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki 25 Şubat 2020’de Bakü’ de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Güç ve Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat, onaylanarak Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

İlgili İçerikler:

Buna nazaran, iki ülke de yenilenebilir ve pak güç ile güç verimliliği alanında işbirliğini artırmak, bu alandaki projeleri desteklemek ve…


HABER İÇERİĞİ

Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki 25 Şubat 2020’de Bakü’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Güç ve Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat, onaylanarak Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna nazaran, iki ülke de yenilenebilir ve pak güç ile güç verimliliği alanında işbirliğini artırmak, bu alandaki projeleri desteklemek ve geliştirmek hedefiyle yetkili kurumlarını ve yatırımcılarını ortak çalışmaya teşvik edecek. Böylelikle taraflar, işbirliğinin tesis edilmesi için çalışma kümesinin oluşturulmasını destekleyecek.

Taraflar, hidrokarbon ve petrokimya kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanımına ait projelerde teknik işbirliği, yerbilimi ve rezervuar mühendisliğiyle ilgili projelerde işbirliği geliştirilmesi, hidrokarbonların aranması, üretimi, taşınması, işlenmesi, ticarileştirilmesi, dağıtımı ve ticareti ile petrokimya ve işlenmiş petrol eserlerinin üretimi ve ticareti alanlarında ortak çalışmalar yürütecek.

Öte yandan doğal gaz depolama tesislerinin, iletim altyapısının ve ilgili teknolojilerin inşası, rehabilitasyonu, geliştirilmesi, işletilmesi ve sıvılaştırılmış doğal gaz terminallerinin ve ilgili teknolojilerin inşası, rehabilitasyonu, geliştirilmesi, işletilmesi, yedek kesimlerin üretimi ve bakımı ile petrokimya ve petrol rafinerisi süreçlerinin derinleştirilmesi ve ham unsurların daha faal kullanım yollarının araştırılması için iki ülke ortasındaki işbirliği artırılacak.

Elektrik alanında ise iki ülke, iletim sistemi operatörlerinin organizasyonel yapısının geliştirilmesine ait deneyim alışverişi, elektrik iletim şebekelerinin inşası, işletmesi ve bakımına ait teknik işbirliği, elektrik ticareti ve enterkoneksiyon kapasitesinin geliştirilmesi ve elektrik piyasası düzenlenmesi alanında bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak.

Ayrıyeten iki ülke ortasında karşılıklı uzman görüşleri doğrultusunda maden kaynaklarının aranması ve jeolojik araştırmalara yönelik işbirliği imkanları değerlendirilirken, madencilikle ilgili eğitim programları düzenlenecek ve en yüksek güvenlik emniyet, etraf müdafaa standartlarına uygun olarak madencilik alanında teknolojiler geliştirilecek.

Taraflar, özel ve kamu iktisadi kuruluşlarının güç ve maden alanında faaliyet gösterecek ortak teşebbüsler ve şirket oluşturmalarını destekleyecek. Ayrıyeten her iki ülkede yahut üçüncü ülkelerde güç ve madencilik alanında yatırımları teşvik etmek için kamu ve özel şirketleri aracılığıyla birlikte çalışma gerçekleştirebilecek.

Muahede, iki ülkenin de kendi iç yasal yöntemlerinin tamamlandığını diplomatik yollarla bildirdikleri son yazılı bildirimin alındığı tarihte yürürlüğe girecek olup 5 yıl devam edecek. Ülkeler 5 yılın sonunda muahedeyi sona erdirme niyetini bildirmediği takdirde takip eden 5 yıllık mühletler için muahede geçerli olacak.

HABER İÇERİĞİ SONU

Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki güç ve madencilik işbirliği muahedesi onaylandı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki güç ve madencilik işbirliği mutabakatı onaylandı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap