Türkiye Binicilik Federasyonu’nda yolsuzluk: Mali İşler Sorumlusu suçunu itiraf etti

 Türkiye Binicilik Federasyonu’nda  yolsuzluk: Mali İşler Sorumlusu suçunu itiraf etti

Geçmişi 110 yıla dayanan Türkiye Binicilik Federasyonu’nda (TBF) yaşanan yolsuzluk olayı bir mühlet evvel ortaya çıktı.

İlgili İçerikler:

Hürriyet’in aktardığı habere nazaran, 2013 yılından bu yana TBF’de vazife yapan Meltem Y.’nin zimmetine para geçirdiği kuşkusu üzerine kurum yöneticileri harekete geçti. Bahis ile ilgili yapılan müfettiş görevlendirmesi sonrası olay gün yüzüne çıktı.

Birinci olarak, kurum yetkilileri…


HABER İÇERİĞİ

Geçmişi 110 yıla dayanan Türkiye Binicilik Federasyonu’nda (TBF) yaşanan yolsuzluk olayı bir müddet evvel ortaya çıktı.

Hürriyet’in aktardığı habere nazaran, 2013 yılından bu yana TBF’de misyon yapan Meltem Y.’nin zimmetine para geçirdiği kuşkusu üzerine kurum yöneticileri harekete geçti. Mevzu ile ilgili yapılan müfettiş görevlendirmesi sonrası olay gün yüzüne çıktı.

Birinci olarak, kurum yetkilileri Meltem Y.’nin karıştığı tez edilen olay ile ilgili soruşturma yaptı. Olay ile ilgili kanıtlara ulaştıklarını belirten yetkililerin soruları üzerine Meltem Y. hatasını itiraf etti. Yolsuzluğa karışan Meltem Y.’nin bütün malvarlığına el koyuldu.

‘Meltem D.’nin zorlaması ile bu işi yaptım’

Meltem Y., federasyon hesaplarından zimmetine para geçirdiğini kabul etti. Kurum yetkililerine bilgi veren Meltem Y., “Daha evvel Federasyon’un Mali İşler Sorumlusu olarak çalışan Meltem D.’nin zorlaması ile bu işi yaptım. Bu kişi, federasyon hesabından para almam için beni baskı altına aldı. Aldığım paranın bir kısmını da kendisine gönderdim” dedi.

Meltem Y., kurumdan daha evvel ayrılan Meltem D.’ye gönderdiği paraların dekontlarını da gösterdi.

Elde edilen bilgi ve dokümanlar üzerine TBF idaresi birinci olarak Meltem Y.’nin kurumla bağını kesti. Meltem Y. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘zimmet’, ‘inancı berbata kullanma’ ve ‘evrakta sahtecilik’ argümanı ile kabahat duyurusunda bulunuldu.

Savcılık müracaatında, Meltem Y.’nin mal varlığı için de önlem talep edildi. Talep doğrultusunda, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Meltem Y.’nin banka hesaplarına ve taşınmazlarına önlem koydu. Hususa dair bilgi veren TBF Lideri A. Bülent Bora şunları söyledi:

“Federasyon olarak, olayı fark eder etmez gereğini yaptık. Olay yargıya intikal ettirilmiş durumda. Şahıs yaptıklarını ikrar da etti. Bu nedenle, mal varlığına önlem konuldu. 10 kişilik bir çalışanımız var. Vakit zaman çalışana maaş ödemekte zorlandığımız oldu. Biz o zorluğu çekerken meğerse paraları bu çalıyormuş.”

‘Dekontları da gösterdi’

TBF Lideri Bora, Meltem Y.’nin, kendisinden evvelki periyotta işe alındığını belirterek, “Kendisini sorgulayınca söylemek zorunda kaldı. Bir nevi itiraf etti her şeyi. Zimmetine geçirdiği paranın bir kısmını da eski muhasebe sorumlumuz Meltem D.’ye göndermiş. Buna dair dekontları da gösterdi” diye konuştu.

Suçlanan isim emlakçılık yapıyor

Meltem Y.’nin, paraların bir kısmını gönderdiğini söylediği Meltem D.’ye ise başlangıçta, Meltem Y.’yi tanımadığını söyledi. Meltem D., kendisine gönderilen paralara ait dekontlara yönelik soru üzerine ise “Konuşmak istemiyorum” diyerek yanıt vermedi.

Meltem D.’nin, TBF’den ayrıldıktan sonra kurumsal bir gayrimenkul şirketinin bayiliğini aldığı anlaşıldı.

HABER İÇERİĞİ SONU

Türkiye Binicilik Federasyonu’nda yolsuzluk: Mali İşler Sorumlusu hatasını itiraf etti isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Türkiye Binicilik Federasyonu’nda yolsuzluk: Mali İşler Sorumlusu kabahatini itiraf etti haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap