Turizmden sonra bavul ticaretinde de büyük kayıp

 Turizmden sonra bavul ticaretinde de büyük kayıp

Merve YİĞİTCAN

İlgili İçerikler:

Turizm kesimini derinden yaralayan Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşlarını yasaklaması ve olağan uçak seferlerini de kısıtlaması, bavul ticaretinin kalbinin attığı merkezlerde keyifl eri kaçırmış durumda. Haziran başında dönemi kapatmaya hazırlanan Laleli’de yüzde 20, Merter’de de yüzde 50 iş kaybı bekleniyor. Üretiminin değerli bir kısmını Akdeniz Bölgesi’ne yapan deri konfeksiyonda…


HABER İÇERİĞİ

Merve YİĞİTCAN

Turizm dalını derinden yaralayan Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşlarını yasaklaması ve olağan uçak seferlerini de kısıtlaması, bavul ticaretinin kalbinin attığı merkezlerde keyifl eri kaçırmış durumda. Haziran başında dönemi kapatmaya hazırlanan Laleli’de yüzde 20, Merter’de de yüzde 50 iş kaybı bekleniyor. Üretiminin değerli bir kısmını Akdeniz Bölgesi’ne yapan deri konfeksiyonda da yüzde 30’lar civarında bir kayıp kelam konusu. İlgili merkezlerde yapılan ticaretin toplulaştırılmış kaydını elde etmek güç. Çünkü bu merkezlerde ticaretin birçok yolcu yanı ya da uçak kargo ile gerçekleştiriliyor. Fakat Merkez Bankası’nın bilgilerine nazaran, pandemi öncesi 2019’da bavul ticareti yaklaşık 5 milyar dolar hacme ulaşmıştı. 2020 yılında ise bu sayı pandeminin tesiriyle 2,2 milyar dolara kadar gerilemişti. Bu kaybın 1 milyar dolarlık kısmı, Rusya’ya yönelik bavul ticaretinin azalmasından kaynaklandı. Bu düşüşe rağmen geçen yıl Rusya’ya 1 milyar dolara yakın bavul ticareti gerçekleştirilmişti. Seyahat kısıtlaması kararı ile birlikte en az 300 milyon dolarlık ek bir kaybın gündeme geldiği hesaplanıyor.

Piyasa sermaye takviyesi bekliyor

1 Haziran’a kadar sürecek kısıtlamanın tesirlerini kıymetlendiren Merter Endüstrici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Lideri Yusuf Gecü, Rusya’nın en çok eser sattıkları ülkelerin başında geldiğini, pandemiden ötürü da satışların önemli oranda düştüğünü söyledi. Toplumsal medya kanallarıyla satışların devam ettiğini fakat tesirinin asla müşterinin Türkiye’ye gelip eser almasıyla birebir olmadığına dikkat çeken Gecü, “Rusların gelmeye başlamasıyla önemli oranda mal almalarını bekliyorduk. Lakin seyahat kısıtlaması geldi. Bunun da Merter’de yüzde 50 kayıp yaşatacağını kestirim ediyoruz” diye konuştu. Gecü, piyasadaki firmaların sermaye derdinin giderek arttığına, bundan ötürü üretim yaptırmakta zorlandıklarına dikkat çekerek, bu mevzuda acil takviyeye gereksinim duyduklarını söz etti. Gecü’ye nazaran, Kredi Garanti Fonu’ndan tekrar kredi kullandırılması, dardaki işletmelere can suyu olabilir. Bu devirde iş yapış biçimlerindeki değişikliklere de değinen Gecü, artık stoktan büsbütün uzak durduklarını, süratli eser alım-satımına odaklandıklarını lisana getirdi.

Dönem Rusya’sız kapanacak

Laleli Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Lideri Gıyaseddin Eyüpkoca, bir müddettir Rus müşterileriyle bilhassa Whatsapp ve Telegram üzerinden iş yaptıklarını belirtirken, pandeminin başından bu yana piyasadaki işlerin yüzde 50 düştüğünün altını çizdi. Seyahat kısıtlamasının da tesirlerini hissedeceklerini söyleyen Eyüpkoca, “Zaten işler yüzde 50 düşmüştü. Bu kısıtlamayla yüzde 50’nin de neredeyse yüzde 20’si kayıp hanesine yazılacak” sözlerini kullandı. Pandemiden ötürü alıcıların motivasyonunun da düştüğünü tabir eden Eyüpkoca, “Laleli’de haziranda dönem kapanır. Münasebetiyle önümüzdeki bu bir aylık süreçte iş yaptık, yaptık. Yoksa dönem kapanacak, yeni dönem için artık hazırlık yapmaya başlayacağız” halinde konuştu.

Deri konfeksiyoncular da kaygılı

Bavul ticaretinde en kıymetli hissesi alan deri bölümünde de kaygılar artıyor. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Lideri Mustafa Şenocak, seyahat kısıtlamasının bilhassa deri konfeksiyon tarafında olumsuz tesirlerinin olacağını lisana getirdi. Şenocak, deri konfeksiyonda üretimin neredeyse üçte birinin Akdeniz Bölgesi’ndeki turistik bölgelere yönelik gerçekleştirildiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Üreticiler o bölgelere hevesle çalışmalar yaptı, siparişler aldı. Fakat kısıtlamalar birden fazla siparişin iptaline neden oldu. İşlerin yaklaşık yüzde 30 oranında düşmesi kelam konusu. Bu kısıtlamalar inşallah süreksiz olur. Bu üslup seyahat kısıtlamalarının artmasında telaşlıyız. Zira turizme çok bağlı bir bölümüz.”

Osmanbey “dijitalleşme” ile sorunu aşmaya çalışıyor

Önde gelen bir öteki dokuma merkezi olan Osmanbey’de ise Laleli ve Merter’de olduğu üzere pazarı Ruslar domine etmiyor. Rusya şu an Osmanbey’den en fazla satışın yapıldığı 11’inci ülke pozisyonunda. Pandemi periyodu olmasına karşın Rusya ile işlerini daha çok dijital kanallarla devam ettirebilen Osmanbey’de, seyahat kısıtlaması Rusya ile artarak süren ticarette kısa bir frene sebep olabilir. Mevzuyla ilgili konuşan Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) Lideri Eda Arpacı, Rusya’nın Osmanbey bölgesinin ihracatında değerli bir yere sahip olmaya başladığını söyleyerek, alınan son kararların negatif yansımalarının kesinlikle olacağını lisana getirdi. Rusya’nın hissesinin pandemiye karşın Osmanbey ihracatında artış istikametinde olduğuna dikkat çeken Arpacı, “Seyahat kısıtlaması kısa bir müddetliğine bu durumu etkileyebilir, lakin OTİAD olarak ‘Dijitalleşerek Güçleniyoruz’ sloganımızla yaptığımız projelerle bu olumsuz tabloları bertaraf edeceğiz” tabirlerini kullandı. Arpacı’nın verdiği bilgiye nazaran, geçen yıl Osmanbey bölgesinden Rusya’ya yapılan ihracat 24,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın birinci üç ayında ise bu sayı 8 milyon dolar oldu.

HABER İÇERİĞİ SONU

Turizmden sonra bavul ticaretinde de büyük kayıp isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Turizmden sonra bavul ticaretinde de büyük kayıp haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap