Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC ticarette dolar konuşmamalı

 Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC ticarette dolar konuşmamalı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ortasındaki ticaretin Türk lirası ile yapılması gerektiğini söz etti.

İlgili İçerikler:

Bakan Pekcan, KKTC’deki ziyaretleri kapsamında temaslarda bulunarak sırasıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Lideri Başkan Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi.

Başbakan Saner, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ile KKTC’nin ortak…


HABER İÇERİĞİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ortasındaki ticaretin Türk lirası ile yapılması gerektiğini tabir etti.

Bakan Pekcan, KKTC’deki ziyaretleri kapsamında temaslarda bulunarak sırasıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Lideri Başkan Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi.

Başbakan Saner, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ile KKTC’nin ortak bir maksada yürüdüğünü belirterek bu gayenin de KKTC’yi ekonomik olarak daha ileri taşımak olduğunu tabir etti. KKTC’nin iktisadının hizmet kesimine dayalı olarak geliştiğinin altını çizen Saner, bunların başında turizmin geldiğini, ziraî alanlardan da önemli gelirler edilebileceğini söyledi. Saner, “Elde ettiğimiz tarım eserlerinin başta yurtdışı olmak üzere ana vatan Türkiye’de de pazarlanabilmesi için gerekli çalışmaların ortak yapılması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Başbakan Saner, Türkiye’deki yazılı programların KKTC’deki girişimcilere de tıpkı kurallar ve şartlarda sunulmasıyla çok önemli bir ekonomik döngünün olacağını aktardı. Türkiye’nin sanayi bölgelerinin geliştirilmesi konusunda bir marka olduğunu söyleyen Saner, tıpkı markanın KKTC’de de oluşmasının değerine dikkati çekti.

Saner, her vakit KKTC’nin yanında olan Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkürlerini iletti.

“Türkiye ile KKTC ortasındaki ticarette dolar konuşulmamalı”

Bakan Pekcan ise Türkiye’nin her vakit ve her bahiste KKTC’nin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti. Türkiye ile KKTC’nin ticari ve ekonomik bağlantılarının geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması, KKTC’nin ihracatında eser çeşitliliğinin artırılması ve KKTC’de üretilen eserlerin milletlerarası piyasalara meselesiz olarak ihraç edilmesiyle ilgili bir çalışma başlattıklarını anlatan Pekcan, “Bu çalışmamızda STK’lerimizin ve KKTC iş dünyasının da görüşlerini aldık.” diye konuştu.

Pekcan, Türkiye ile KKTC iş dünyalarının karşılıklı görüştüğünü belirterek “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”nın bir an evvel yürürlüğe girmesi gerektiğini, gümrüklerdeki iş birliği konusunda Bakanlık olarak her türlü takviyesi vermeye hazır olduklarını da vurguladı.

Bugün iş dünyasıyla görüşmesinde bir şart ileri sürdüklerini hatırlatan Pekcan, “Türkiye ile KKTC ortasındaki ticaret Türk lirası ile olmalı, Türkiye ile KKTC ortasındaki ticarette dolar konuşulmamalı. Bakın o vakit KKTC’nin Türkiye’ye ihracatı ne kadar artıyor. Bu değerli bir husus, her iki tarafın ticareti menfaatleri açısından da son derece manalı.” sözlerini kullandı.

Bakan Pekcan’a, ziyaretleri sırasında, KKTC Başbakan Yardımcısı, İktisat ve Güç Bakanı Erhan Arıklı ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Abdurrahman Kaan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Mithat Yenigün ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Lideri Abdulkadir Akgül ve KKTC’den birtakım STK temsilcileri eşlik etti.

HABER İÇERİĞİ SONU

Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC ticarette dolar konuşmamalı isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ile KKTC ticarette dolar konuşmamalı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap