Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 10 içinde

 Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 10 içinde

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Capital ve Ekonomist mecmuaları tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen ve iş dünyasının değerli isimlerinin katıldığı ‘Yeni Dünyaya Hazır mıyız?’ temasıyla düzenlenen Uludağ İktisat Zirvesi’ne çevrimiçi konuşmacı olarak katıldı.

İlgili İçerikler:

Bakan Pakdemirli, bilhassa tüm dünyayı etkileyen pandemi sonrasında, ülkeleri ve ekonomileri bekleyen gelişmelerin ele alındığı, fikirlerin ve…


HABER İÇERİĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Capital ve Ekonomist mecmuaları tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen ve iş dünyasının kıymetli isimlerinin katıldığı ‘Yeni Dünyaya Hazır mıyız?’ temasıyla düzenlenen Uludağ İktisat Zirvesi’ne çevrimiçi konuşmacı olarak katıldı.

Bakan Pakdemirli, bilhassa tüm dünyayı etkileyen pandemi sonrasında, ülkeleri ve ekonomileri bekleyen gelişmelerin ele alındığı, fikirlerin ve mevzuların tartışıldığı programın, değerli çıktılar sunacağına inandığını belirterek, doruğun ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diledi. 21. yüzyılın stratejik uğraş alanları içerisinde 3 kesimin öne çıktığını lisana getiren Pakdemirli, bunları tarım-gıda, su ve güç olarak nitelendirdi. Bakan Pakdemirli, bu üç stratejik kesimin ikisinin kendi bakanlığı sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Bu nedenle, planlarımızı ve stratejilerimizi yanlışsız belirlemeli, gayelerimizi net olarak ortaya koymalıyız” tabirlerini kullandı.

‘Pandemi devrinde 106 önlemi hayata geçirdik’

Pandeminin geçen yıl dünyada tüm ekonomileri olumsuz etkilediğini ve her alanda olduğu üzere tarım ve besin bölümünün de bundan nasibini aldığını söz eden Pakdemirli, “Katıldığım birçok toplantıda altını çizerek söylediğim bir kelam var: ‘Tarım ve besin, savunma sanayi kadar değerli bir sektördür’ İşte bu süreçte, ülkeler hudutlarını kapattı, tarım ve besine erişimde, lojistik ve tedarik zincirlerde büyük aksamalar yaşandı. Besine erişim tasası, insanları doğal olarak bir karmaşaya itti, hatta kimi ülkelerde paniğe neden oldu. Birçok ülkede; uzun market kuyruklarını, boş rafları, bir paket makarnanın peşinde koşan insanları gördük. Aslında dünyada kâfi besin vardı, lakin tedarik ve üretim süreci yeterli yönetilememişti. Türkiye ise bu süreci, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde muvaffakiyetle yürüttü ve yürütmeye de devam ediyor. Tarım ve besin alanında tam 106 önlemi hayata geçirdik. Besin tedarik ve lojistik zincirlerini yanlışsız yönlendirerek, vatandaşımızın muhtaçlığı olan besin eserlerine rahatça ulaşmasını sağladık” diye konuştu.

Dünyada üretilen besinin her yıl 3’te 1’inin kayıp ve israf olduğunun altını çizen Pakdemirli, bu kayıp ve israfı en aza indirecek önlemlerin alınmasının artık zarurî hale geldiğini, bu nedenle tarımı, bilgi ve teknolojiyle daha fazla buluşturmak gerektiğini söyledi.

‘Tarımdaki potansiyelimizi üretim ve ihracata çevirmeliyiz’

Türkiye’nin coğrafik pozisyon açısından büyük bir avantaja sahip olduğunu ve dünyada az biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden biri olduğunu anlatan Pakdemirli, “Ülkemiz bulunduğu pozisyon itibariyle, 1,9 trilyon dolarlık ziraî ticaret hacmine sahip bir bölgede yer alıyor. 4 saatlik bir uçuş uzaklığı ile dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşma imkânımız var. Ziraî alan bakımından dünyada on yedinci sıradayız. Ancak buna karşın ziraî hasılada Avrupa’da birinci, dünyada birinci on içindeyiz. Velhasıl yeterli bir potansiyelimiz, güçlü bir insan kaynağımız var. Bunu, daha çok üretime ve ihracata çevirmeliyiz” dedi.

‘Bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık’

Bakan Pakdemirli, 2020 yılında pandemi ve meteorolojik kuraklığa karşın sulama alanında hizmete aldıkları yatırımlar sayesinde, bitkisel üretimin 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyledi. Hayvancılık dalının ise büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini lisana getiren Pakdemirli, “Büyükbaş hayvan varlığımız 2020 yılında 18,2 Milyon başa yükselerek Cumhuriyet tarihimizin en yüksek düzeyine ulaştı. Küçükbaş varlığımız ise son bir yılda yüzde 12 artışla 54,1 milyon başa yükselerek son 30 yılın en yüksek sayısına ulaştı” dedi.

Tarım dalının 2020 yılında yüzde 4,8 ile son 3 yıldaki en yüksek büyüme sayısına ulaştığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Tarımsal hasılamız bir evvelki yıla nazaran yüzde 20 artarak 333,3 milyar liraya yükseldi ve Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Ziraî hasılada Avrupa’daki liderliğimiz devam ediyor. Tabi bu makro gelişmelerin gerisinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin getirdiği süratli karar verme ve faal uygulama anlayışının olduğunu da bilhassa vurgulamak istiyorum.”

‘Tarım ve besin ihracatımız 20,7 milyar dolara ulaştı’

Geçen yıl yaşanan olumsuz gelişmelere karşın tarım ve besin eserleri ihracatını artırdıklarını lisana getiren Pakdemirli, “Türkiye tarım ve besin eserlerinde net ihracatçı bir ülkedir. Tarım ve besin eserleri ihracatımız, 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 5 artışla 20,7 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret fazlası ise yüzde 9 artışla 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti” sözlerini kullandı.

‘Tarımsal takviye ölçüsünü 24 milyar liraya çıkardık’

2002 öncesi ziraî dayanakların neredeyse olmadığını ve birkaç müdahale alımı yapıldığını söyleyen Pakdemirli, “2002 sonrası ise artan dayanaklar ve hudutlu müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrasında hem takviyelerde artış, hem de aktif müdahale alımlarını birlikte uyguluyoruz. Son 3 yılda ziraî takviyeleri yüzde 65 artışla 24 milyar liraya çıkardık. Müdahale alımlarında ise üretici dostu siyasetler yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı, ziyan ettirmeden yapıyoruz” dedi.

2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde, 15 yıl ortadan sonra 3. Tarım Orman Şurası’nı yaptıklarını anlatan Pakdemirli, hüm paydaşların tekliflerini kıymetlendirerek, 5 yıllık planlar oluşturduklarını ve 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası hazırladıklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli, hareket planı kapsamında Dijital Tarım Pazarı ve Gıdanı Koru üzere projeleri hayata geçirdiklerini lisana getirdi. Türkiye’de her yıl yaklaşık 19 milyon ton besinin çöpe gittiğini belirten Pakdemirli, “Ülkemizin yıllık besin cirosu 500 milyar liradır. Şayet, toplumsal farkındalık meydana getirebilir, yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek, 10 milyar liramızı çöpe atmamış oluruz. Şayet yüzde 5’e çıkarırsak 25 milyar liramızı çöpe atmamış oluruz” tabirlerine yer verdi.

‘Yatırımın içeriğini, maliyetini, gelir ve masrafını net olarak ortaya koyan bu rehberleri, daha da artırmayı planlıyoruz’

Bakan Pakdemirli, öteki taraftan tarımda dijital dönüşüm atağı başlattıklarını, bu kapsamda Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal elektrikli traktörünü, Dijital Tarım-Orman Akademisini, E-Tarım Portalı’nı hayata geçirdiklerini ve toplam 138 hizmeti online olarak sunduklarını söyledi. Geçen yıl Temmuz ayında hayata geçirdikleri bir öbür projenin de “Tarımın Geleceği-Geleceğin Tarımı” platformu olduğunu lisana getiren Pakdemirli, “Burada tarıma yatırım, ar-ge ve inovasyon ön plana çıkıyor. Tarımın potansiyelini anlatmak ve farkındalık oluşturmak hedefiyle geçen yıl iş dünyası önderleriyle buluştuk. Yatırım için öne çıkan alanları ve fırsatları konuştuk. Çok sayıda yatırımcı rehberleri hazırladık ve kamuoyuyla paylaştık. Bu rehberler, tarıma yatırım yapmak isteyenler için değerli bir yol gösterici olacaktır. Yatırımın içeriğini, maliyetini, gelir ve masrafını net olarak ortaya koyan bu rehberleri, daha da artırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

‘Kırsal kalkınmaya 27 milyar lira hibe ödedik’

“Bakanlık olarak, tarım-sanayi entegrasyonunu hedefleyen kırsal kalkınma kapsamında çok sayıda hibe programı uyguluyoruz” diyen Pakdemirli, “Bugüne kadar toplam 480 bin projeye, gerçek sayılarla 27 milyar lira hibe ödedik. Bu takviyeler sayesinde 350 bin yeni istihdam oluştu, kırsalda 50 milyar liralık yatırım yapıldı. Ayrıyeten, ziraî üretimde kümeleşmeyi ve daha aktif üretimi gaye alan tarıma dayalı ihtisas OSB’lerin sayılarını da giderek artırıyoruz. OSB proje sayımızı son 3 yılda 24’den 49’a çıkardık. Bunlar içerisinde birkaç örnek vermek gerekirse; İzmir-Dikili’deki Sera OSB Avrupa’nın en büyüğü. Tekrar Adana-Karataş’ta ki Su eserleri ihtisas OSB’nin, hem Türkiye de hem de Avrupa’da birinci ve tek olduğunu da bilhassa söylemek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin Arabası TOGG’a meteorolojik dataların anlık aktarılması için çalışma başlattıklarını söz eden Pakdemirli, bu çalışma ile dünyanın hiçbir meteoroloji otoritesinde olmayan bir imkâna sahip olacaklarını söyledi.

‘Son 19 yılda 255 milyar liralık sulama yatırımı yaptık’

Son 19 yılda 255 milyar liralık sulama yatırımı yaptıklarını lisana getiren Pakdemirli, “Cumhuriyet tarihinin 2 katından fazla, yani 600 adet barajı hizmete aldık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile son 3 yılda 38 milyar liralık yatırımla, su alanında toplam 973 tesisi hizmete aldık. 2021 yılını ‘Su ve Sulama Yatırımlarında Atak Yılı’ olarak ilan ettik ve yatırım bütçesinin 2,4 kat artırarak 15,3 milyar liraya çıkardık. Su tasarrufunu sağlayan 150 yer altı barajımızı, inşallah 2023’e kadar bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da 1. sıradayız’

Son 19 yılda 5,3 milyar fidanı toprakla buluşturarak, orman varlığını 2,1 milyon hektar artışla 22,9 milyon hektara çıkardıklarını lisana getiren Pakdemirli, “Ağaçlandırma çalışmalarında; Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 4. sırada yer alıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Avrupa’da orman yangınlarında birinci kez insansız hava aracı kullanan ülke olduğunu ve 234 yangını İHA’lar sayesinde tespit ettiklerini lisana getiren Pakdemirli, 2003’te 40 dakika olan yangına müdahale mühletini 12 dakikaya kadar düşürdüklerini, maksatlarının bu süreyi 10 dakikaya indirmek olduğunu söyledi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Türkiye ziraî hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise birinci 10 içinde isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Türkiye ziraî hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise birinci 10 içinde haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap