Tahir Elçi vurulduğu yerde anıldı

 Tahir Elçi vurulduğu yerde anıldı

2015 yılında Diyarbakır Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Diyarbakır Baro Lideri Tahir Elçi, vurulduğu yer anıldı. Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan ve ortalarında Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, bölge baro liderleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda avukat Türkçe ve Kürtçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart eşliğinde Dört Ayaklı Minare’ye gerçek yürüdü.

“CEZASIZLIK SİYASETİ MAHKEMEYE SİRAYET ETMİŞ DURUMDA”

İlgili İçerikler:

Dört ayaklı minare önünde açıklama yapan Diyarbakır Baro Lideri Cihan Aydın, ”Baro Liderimiz Tahir Elçi’nin bulunduğumuz bu alanda katledilmesinin üzerinden tam 5 yıl geçti. Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan Tahir Elçi’nin faillerini arıyoruz.  218 hafta boyunca Diyarbakır Adliyesi önündeki adalet arayışımıza, dava açıldıktan sonra orta verdik. Bundan sonra gerçeği arayış gayretlerimizi, mahkeme salonlarında sürdürmeye karar verdik. Lakin yapılan birinci duruşma gösterdi ki, soruşturma sürecindeki cezasızlık siyaseti birebir formda mahkemeye de sirayet etmiş durumda. Diyarbakır Barosu, meslektaşlarımızın da dayanak ve dayanışmasıyla bu cezasızlık siyasetine, gerçeği perdeleme uğraşına karşı gayret etmeye devam edecektir. Tahir Elçi’nin ortamızdan koparılışından sonra ne değişti derseniz, “şark cephesinde değişen bir şey yok”, toplum olarak hapsedilmeye çalışıldığımız karanlık, daha da zifirileşti. Bu ülkede artık hiçbir yurttaşın hukuk güvenliği yok. Seksen milyon insan olağan kuşkulu, her sabah kırılan ya da çalınan kapılar, gözaltına alınan onlarca kişi haberiyle güne başlamak rutin bir hale geldi” diye konuştu.

“DÜŞLERİMİZİN SAVUNUCUSU OLMAYA BUNLAR İÇİN ÇABA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

‘İşkence, yasadışı öldürmeler, bayan cinayetleri, çocuk istismarları, etraf katliamları konusunda yargının sağır edici sessizliğine tanıklık ediyoruz’ diyen Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yapılan açıklamanın akabinde Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yere karafiller bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Baro Lideri Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Dört Ayaklı Minare’nin önünde vurularak öldürüldü.

Elçi cinayetinin failleri hala bulunamazken, soruşturma belgesinde rastgele bir ilerleme kaydedilemedi. Cinayet ile ilgili soruşturma belgesinde kuşkulu kimse de yok.

Yorum Yap