S&P: Kovid-19 salgını 2021’de global kredi şartları üzerinde ağır baskı oluşturmaya devam edecek

 S&P: Kovid-19 salgını 2021’de global kredi şartları üzerinde ağır baskı oluşturmaya devam edecek

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s‘tan (S&P) yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınında yeni dalgaların gelecek yılın birinci yarısı için risk oluşturduğu belirtildi.

Salgını denetim altına almaya yönelik tedbirlerin yine uygulamaya konulmasının kırılgan ekonomik toparlanmaya ziyan verebileceğine işaret edilen açıklamada, bilhassa toplumsal ara ve seyahat kısıtlamalarına en çok maruz kalan bölümlerde daha fazla kredi bozulmasına yol açabileceği kaydedildi.

İlgili İçerikler:

Açıklamada, aşıyla ilgili olumlu haberlere karşın salgının 2021’de global kredi şartları üzerinde ağır baskı oluşturmaya devam edeceği vurgulandı.

Kovid-19 olaylarındaki artış nedeniyle ekonomik ivmenin azalmasıyla 2021’e daha zayıf bir başlangıç yapılacağının iddia edildiği belirtilen açıklamada, global ekonomik büyümenin gelecek yıl yüzde 5 olmasının varsayım edildiği bildirildi.

Çin iktisadının gelecek yıl yüzde 7 büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, ABD iktisadının 2021’de yüzde 4.2 ve Euro Bölgesi iktisadının de yüzde 4.8 büyümesinin öngörüldüğü bilgisi verildi.

Açıklamada, gelişen piyasalar için finansal baskıların toparlanma suratını engelleyebileceği söz edildi.

Cümbüş, ulaşım ve perakende üzere salgından ağır biçimde etkilenen dalların 2022 ya da sonrasında toparlanacağı belirtilen açıklamada, temerrütlerin de artmaya devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, 2021’de çevresel olarak sürdürülebilir toparlanma sağlanmasına ve Kovid-19 salgınının artırdığı toplumsal eşitsizliklerin ele alınmasına odaklanılacağı vurgulandı.

Yorum Yap