Soylu, ‘Yetkim var’ diyerek uyardı: İptal ederim, acımam

 Soylu, ‘Yetkim var’ diyerek uyardı: İptal ederim, acımam

Bakan Soylu, İstanbul’da Koronavirüs Salgınıyla Çaba Kıymetlendirme Toplantısı’nda konuştu.

İlgili İçerikler:

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

  • Toplu taşıma bu türlü bir kasvetle hala karşı karşıya. Yapılması gereken çok kolay. Pik saatlerde ulaşım imkanlarının en üst düzeye çıkması, vatandaşımızın mağdur edilmemesi ve en nihayetinde burada toplu taşıma araçları içerisindeki, salgının artmasını engelleyecek oranların Vilayet Hıfzıssıhha Konseyleri…


HABER İÇERİĞİ

Bakan Soylu, İstanbul’da Koronavirüs Salgınıyla Uğraş Kıymetlendirme Toplantısı’nda konuştu.

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

  • Toplu taşıma bu türlü bir zahmetle hala karşı karşıya. Yapılması gereken çok kolay. Pik saatlerde ulaşım imkanlarının en üst düzeye çıkması, vatandaşımızın mağdur edilmemesi ve en nihayetinde burada toplu taşıma araçları içerisindeki, salgının artmasını engelleyecek oranların Vilayet Hıfzıssıhha Konseyleri tarafından alınan düzeylerde tutulması. Fakat bu bahiste bir yıldır maalesef başaramadığımız problemlerden bir adedidir. Bunu da burada açıkça tabir etmem gerekir. Onun için bu mevzuya hepimizin, sayın valimizin de başta olmak üzere önümüzdeki günlerde ramazanın sonuna kadar; bilhassa pik saatlerde… İftar saatine yetişebilmek için hem iş yerlerinden çıkıştan kaynaklanan bir ağırlaşma kelam konusu olacak. Bu husus öteki periyotlardan çok daha büyük kıymet arz ediyor. Benim tüm belediyelerden bir ricam var. Allah isteği için elbette ki vatandaşlarımıza yardımda bulunmak sevaptır. Lakin öbür bir sevap da insanların bu salgından korunmalarını sağlamak. Ramazan yardımlaşma ayıdır, rahmet ayıdır.

‘Muafiyet dokümanı elinde olanların suistimali kelam konusu’

  • Hem muafiyet dokümanı elinde olanların maalesef suistimali kelam konusu. Hem de eski alışkanlıklarına devam etmek isteyenlerin suistimalleri kelam konusu. Adalet bozucu durum kelam mevzusuysa sorumlusu biziz. Aportta bekliyor. Bir eksik görsem de, bir şeyi düzeltmek değil yahut uygun halde uyarmak değil bu sıkıntıyı toplumsal bir acıtasyon hale getirebilmek için elinden gelen çabası ortaya koymaya çalışan kötücül ruhlar ortaya dolaşıyor. Bir görüntü kaydıyla tüm kontrol uğraşımız boşa gidebiliyor. Bilhassa bu kontrolü yapan takımları karalamak için diğer mecralara çekilebiliyor. Münasebetiyle kendimiz de kesinlikle alanda olalım. Çalışanımızın de dikkatli davranmasını temin edelim.

‘Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti kelam konusu değil’

  • Öncelikli maksat ceza yazmak değil. Kurallara uyulmasını tembih etmektir. Birincisi uyarmak, rehberlik etmek sonra çok ısrar, kasıt ve suistimal varsa idari ve isimli önlemlere başvurmaktır. Unsurumuz çok net. Valilerimiz, kaymakamlarımız için yeni bir seferberlik başlatıyoruz. Tüm gücümüzle alanda olacağız. Gerekirse tek tek arkadaşlarımız denetim edecek. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti kelam konusu değildir. Muafiyetler vakit ve güzergahla sonludur.

  • Ben kamu görevlisiyim, avukatım, çiftçiyim” deyip gün uzunluğu kısıtlamalardan muaf olduğunu sanan, bakkala markete gidiyorum deyip tüm kenti gezmeye kalkan olursa buna muhakkak müsaade etmeyin. Tekrar söylüyorum. Bu hakka girmektir. Bu hasta olanın sorumluluğunu almak hem bunun vicdan azabı ile hem bu dünyada hem öteki dünyada karşı karşıya kalmak demektir. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti kelam konusu değildir.

  • Davette bulunmak istiyorum. Lütfen istismar etmeyin. Daima birlikte fedakarlıkta bulunuyor. Ben dün gece yaklaşık 3 hastaneye gittim. Hem hastalarımızı ziyaret ettim, hem sağlıkçılarımızı ziyaret ettim. Allah’ınızı severseniz bu işi bitirmenin vakti geldi, gayret sarf etmeliyiz.

  • Bakın Kasım ayında aldığımız önlemlerle yukardan aşağıya daima birlikte inişi yakaladık. Yeniden birebir şeyi sağlamakla mükellefiz. Bir problem var; yabancıların da muafiyetleri… Pasaportun var ancak sen ikamet sahibisin. Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bunu istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim. Bu türlü bir yetkim var, acımam da. Siz turist kılığında bunu istismar edeceksiniz, buna da müsaade etmeyeceğiz.

 

HABER İÇERİĞİ SONU

Soylu, ‘Yetkim var’ diyerek uyardı: İptal ederim, acımam isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Soylu, ‘Yetkim var’ diyerek uyardı: İptal ederim, acımam haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap