Somalı aileler: Ağzımıza bal sürmek için ‘Yeniden yargılıyoruz’ diyecekler, biz artık adalete güvenimizi yitirdik

 Somalı aileler: Ağzımıza bal sürmek için ‘Yeniden yargılıyoruz’ diyecekler, biz artık adalete güvenimizi yitirdik

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasında Yargıtay 12. Dairesi, üyelerin değişmesi ile 1 yıl evvel verdiği kararı bozdu ve tutuklu sanıkların yine yargılanmasını istedi. Karar sonrası tahliye olan 4 sanık 13 Nisan’da hakim karşısına çıkacak

İlgili İçerikler:

Faciada oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden Soma 301 Madenciler Derneği Lideri İsmail…


HABER İÇERİĞİ

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasında Yargıtay 12. Dairesi, üyelerin değişmesi ile 1 yıl evvel verdiği kararı bozdu ve tutuklu sanıkların tekrar yargılanmasını istedi. Karar sonrası tahliye olan 4 sanık 13 Nisan’da hakim karşısına çıkacak

Faciada oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden Soma 301 Madenciler Derneği Lideri İsmail Çolak, yine yapılacak yargılama hakkında Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’e konuştu. Baba Çolak, “Yargıtay 12. Dairesi’nin verdiği karardan sonra adalet bekleme umudumuz bitti. Üstelik, daha evvel birebir kararı veren Mahkeme Başkanı Salih Pehlivan’ın karar vereceğini öğrendik. Bunlar, işveren ve ölümlerden sorumlu olanları özgür bırakmak için hâkim ve mahkeme değiştirdiler. Artık, ağzımıza bal sürmek için ‘bakın yine yargılıyoruz’ diyecekler. Biz artık adalete inancımızı yitirdik. Çocuklarımız ile birlikte adalet 7 yıl evvel toprak altında kaldı. Yalnızca göstermelik ve formalite yargılama yapacaklar. 301 kişinin vefatından sorumlu bir kişi tutuklu değil lakin onların hakkını savunan avukat tutuklu diyerek bu adalete nasıl güvenelim” dedi.

Oğlunu faciada yitiren baba İsmail Çolak, ölümlerden asıl sorumlu olan Can Gürkan’ın dehşetinden mahkemeye gelmemek için dilekçe verdiğini sav etti. İstanbul’da tabir vereceğini söyleyen Çolak, “Katliamın birinci sorumlusu Can Gürkan, avukatı aracılığıyla mahkemeye dilekçe vermiş. Münasebet olarak can güvenliği olmadığını korktuğunu söylemiş. Fakat o buraya gelmeli ve bizler onun yüzüne bakarak içimizdeki acıyı görmesini sağlamalıyız” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Manisa’da, Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi tarafından işletilen Eynez Maden Ocağı’nda 14 Mayıs 2014’te meydana gelen maden faciasında 301 personel hayatını kaybetmişti. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar 2018 yılında açıklandı ve kolay taksir hatasından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin İdare Konseyi Lideri Can Gürkan’a 15 yıl; şuurlu taksirden de Genel Müdür Ramazan Hakikat’a 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay mahpus cezası verilmişti.

Yargıtay 12. Dairesi, Soma Kömür İşletmeleri sahibi Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Yanlışsız, Müdür Yardımcısı İsmail Adalı ve İşletme Müdürü Akın Çelik hakkında birinci verdiği kararda, 301 kere mümkün kastla öldürme ve 162 sefer mümkün kastla yaralama cürümlerinden ceza verilmesini istemişti. Dairenin 3 üyesinin değişmesinin akabinde kelam konusu sanıklar hakkında birinci karardan geri dönülerek, bu sanıkların şuurlu taksirle mevte neden olma ve yaralamaya neden olma kabahatlerinden ceza verilmesine hükmedildi. Yargıtay’ın kararının akabinde sanıklar şubat ayında tahliye edildi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Somalı aileler: Ağzımıza bal sürmek için ‘Yeniden yargılıyoruz’ diyecekler, biz artık adalete itimadımızı yitirdik isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Somalı aileler: Ağzımıza bal sürmek için ‘Yeniden yargılıyoruz’ diyecekler, biz artık adalete inancımızı yitirdik haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap