Siyaset bilimci Fukuyama: SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı

 Siyaset bilimci Fukuyama: SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı

Fukuyama, ‘American Purpose’ mecmuasında yayımlanan ‘Ortadoğu’da homurdanmak’ başlıklı makalesinde  Türk SİHA’larının bölgesinde yarattığı güçlü tesirlerden övgüyle bahsetti.

İlgili İçerikler:

Fukuyama, 2010’ların başında silahlı drone teknolojisi alanında ABD ile İsrail’in oyun kurduğunu lakin daha sonraki yıllarda Türkiye’nin bu alanda süratli biçimde yeni bir aktör olarak ortaya çıktığını belirtti.

“Küresel görünüm, askeri SİHA’lar tarafından değiştirildi ve…


HABER İÇERİĞİ

Fukuyama, ‘American Purpose’ mecmuasında yayımlanan ‘Ortadoğu’da homurdanmak’ başlıklı makalesinde Türk SİHA’larının bölgesinde yarattığı güçlü tesirlerden övgüyle bahsetti.

Fukuyama, 2010’ların başında silahlı drone teknolojisi alanında ABD ile İsrail’in oyun kurduğunu lakin daha sonraki yıllarda Türkiye’nin bu alanda süratli halde yeni bir aktör olarak ortaya çıktığını belirtti.

“Küresel görünüm, askeri SİHA’lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana aktör oldu” değerlendirmesini yapan Fukuyama, Türkiye’nin kendi ürettiği SİHA’ları Libya, Suriye, Dağlık Karabağ’da kullandığını kaydetti.

‘Türkiye, kendini büyük bir bölgesel güç simsarı düzeyine yükseltti’

Fukuyama, “Bu süreçte Türkiye, daha fazla sonuç üretme kabiliyetiyle ABD, Çin yahut Rusya’dan daha fazla kendini büyük bir bölgesel güç simsarı düzeyine yükseltti” yorumunu yaptı.

Türkiye’de üretilen Bayraktar TB-2 ve Anka üzere SİHA’ları örnek gösteren Fukuyama, vaktinde ABD’den Predator ve Reaper drone’larını alamayan ve akabinde İsrail‘den Heron‘ları alıp sonra bu ülke ile bağlantıları sıkıntılı hale gelen Türkiye’nin, kendi SİHA’larını üretmeye net bir biçimde karar verdiğini belirtti.

Türk SİHA’larının performansının etkileyici olduğuna dikkati çeken Amerikalı siyaset bilimci, “Son Türk drone’ları epey etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de hücum misyonlarını ifa edebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin silahlı drone’larını birinci defa kapsamlı halde Mart 2020’de Suriye’de 36 Türkiye askerinin hayatını kaybettiği taarruzun akabinde kullandığını söz eden Fukuyama, ‘hava savunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri ögelerinin SİHA’larla büsbütün yok edildiğini’ hatırlattı.

Akabinde evvel Libya’da, sonra da Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılan Türk SİHA’larının alanda icra ettiği misyonların şaşırtan olduğunu belirten Fukuyama, ‘söz konusu hava araçlarının bilhassa Ermenistan askeri ögelerine verdiği zararın dikkat çekici’ olduğunu yazdı.

‘Türkiye’nin SİHA kullanımı, kara birliklerinin tabiatını değiştirecektir’

“Bana o denli geliyor ki Türkiye’nin SİHA kullanımı, kara gücünün tabiatını, mevcut güç yapılanmasını sarsacak formda değiştirecektir” değerlendirmesini yapan Fukuyama, bu dönüşümün, Dreadnaought savaş gemisinin kendinden evvelki savaş gemisi sınıflarını köhne bırakmasına ya da 2. Dünya Savaşı‘nın başında uçak gemilerinin savaş gemilerini kararsız kılmasına benzediğini lisana getirdi.

Yakın gelecekte artık savaş ve çatışmaların merkezinde insansız hava araçlarının olacağına dikkati çeken Fukuyama, Türk SİHA’larının aktifliğini şu sözlerle anlattı:

“SİHA’lar bu durumu kökünden değiştirdi zira bunlar görece ucuz, yenilmesi sıkıntı ve pilotların hayatlarını riske etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdilerde kendilerini SİHA’lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve SİHA’larla SİHA tersi önlemler ortasındaki silah yarışını kimin kazanacağı aşikâr değil. SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine kıymetli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın sonucunu kararlı formda tayin etti ve daha fazlasını yapabileceğini de vadediyor”.

Fukuyama, makalesinde, 1991 ve 2003’teki Körfez savaşlarında kara birliklerinin tanklar etrafında örüldüğünü, uzun yıllar bir tankı yok edebilmenin fakat öbür bir tank ile mümkün olabildiğini ve gelişen teknolojiyle birlikte tankları imha etmek kolaylaşsa da hala önemli zahmet ve maliyet ürettiğini kaydetti.

HABER İÇERİĞİ SONU

Siyaset bilimci Fukuyama: SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine kıymetli katkı yaptı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Siyaset bilimci Fukuyama: SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine değerli katkı yaptı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap