Şentop: ABD Başkanı’nın sözde ‘soykırım’ açıklaması hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır

 Şentop: ABD Başkanı’nın sözde ‘soykırım’ açıklaması hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır

TBMM Lideri Şentop, Meclis’te ‘İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan’ın Savaş Cürümleri Paneli’nde konuştu.

İlgili İçerikler:

Şentop, “Ermenistan ve Ermeni diasporasının, ‘Büyük Ermenistan’ hayaline kapılarak Ermenileri kelamda ‘soykırım’ savlarıyla Türkiye’ye yönelik nefret hisleriyle tahrik etmelerinin bir sonucu olarak, bölgesel istikrarsızlığın müsebbibi oldukları aşikardır” tabirini kullandı.

ABD Lideri Joe Biden ‘ın 1915 olayları açıklamasına…


HABER İÇERİĞİ

TBMM Lideri Şentop, Meclis’te ‘İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan’ın Savaş Kabahatleri Paneli’nde konuştu.

Şentop, “Ermenistan ve Ermeni diasporasının, ‘Büyük Ermenistan’ hayaline kapılarak Ermenileri kelamda ‘soykırım’ savlarıyla Türkiye’ye yönelik nefret hisleriyle tahrik etmelerinin bir sonucu olarak, bölgesel istikrarsızlığın müsebbibi oldukları aşikardır” sözünü kullandı.

ABD Lideri Joe Biden‘ın 1915 olayları açıklamasına ait, “İlmi, tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir kıymetlendirme yoktur. Değişen tek şey siyasi karardır” diyen TBMM Lideri Şentop, şöyle devam etti:

“ABD Lideri’nin kelamda ‘soykırım’ açıklaması; hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır. Bu, ABD’nin üniversal hukuk ve bilimle çelişkisini ortaya koyduğu üzere, Türkiye ve ABD ortasındaki insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve karşılıklı dostluğa dayalı bağlarına ziyan verecek mahiyette bir açıklamadır.”

Şentop, “TBMM Lideri olarak, devletimize, milletimize, tarihimize yapılan bu büyük iftirayı reddediyorum. Hele hele tarihi, hatta bugünü ayrımcılık, ırkçılık, soykırım, ülke dışında insanlığa karşı hatalarla sabıkalı olan ülkelerin yetkililerinin Türkiye hakkında konuşurken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim” dedi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Şentop: ABD Lideri’nin kelamda ‘soykırım’ açıklaması hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Şentop: ABD Lideri’nin kelamda ‘soykırım’ açıklaması hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap