Selvi: İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile gündeme gelmesinin CHP Genel Merkezi’ni rahatsız ettiği söyleniyor

 Selvi: İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile gündeme gelmesinin CHP Genel Merkezi’ni rahatsız ettiği söyleniyor

Hürriyet gazetesi Abdulkadir Selvi , ‘İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı hesabı CHP’yi geriyor’ başlığıyla yayımlanan yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu ‘na çıktığı her televizyon yayınında kesinlikle Cumhurbaşkanlığı sorusunun yöneltildiğini belirtti.

İlgili İçerikler:

İmamoğlu’nun biraz gerilemesine karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın karşısında en çok oy alacak iki isimden biri olarak çıktığını vurgulayan…


HABER İÇERİĞİ

Hürriyet gazetesi Abdulkadir Selvi, ‘İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı hesabı CHP’yi geriyor’ başlığıyla yayımlanan yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu‘na çıktığı her televizyon yayınında kesinlikle Cumhurbaşkanlığı sorusunun yöneltildiğini belirtti.

İmamoğlu’nun biraz gerilemesine karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın karşısında en çok oy alacak iki isimden biri olarak çıktığını vurgulayan Selvi, öteki kişinin de Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş olduğunu söyledi. 

Selvi, İmamoğlu’nun şu ana kadar “Cumhurbaşkanı adayı değilim” demediğini söz eden Selvi, “İmamoğlu’na son çıktığı yayında da cumhurbaşkanı adaylığı soruldu. İmamoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üslubuyla karşılık verdi. Kılıçdaroğlu ve Akşener’e ‘Beni aday gösterin’ mesajını verdi. ‘Ben İstanbul ilçe lideriydim, ilçe başkanlığına adayım demedim, önerildim. İlçe belediye lideri adayı olduğumda da tekrar adayım demedim. Evvel seçim yapıldı, ilçe belediye lideri adayı oldum. Büyükşehir belediye başkanlığı konuşuldu, benden bir şey duydunuz mu?’ dedi” hatırlatmasında bulundu. Selvi, şöyle devam etti:

  • “Ekrem İmamoğlu’nun her kezinde Cumhurbaşkanı adaylığı ile gündeme gelmesinin CHP Genel Merkezi’ni rahatsız ettiği söyleniyor. İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığıyla ilgili her açıklamasının Kılıçdaroğlu’nun yakın etrafında kaşların çatılmasına neden olduğu söz ediliyor. İmamoğlu’nun daima olarak Cumhurbaşkanı adaylığını gündemde tutarak CHP idaresine bir dayatmada bulunduğu düşünülüyor. Kılıçdaroğlu belediye liderlerinin hizmete odaklanmalarını istemişti. Ama İmamoğlu hizmete değil, Cumhurbaşkanı adaylığına odaklanmış durumda.”

Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı arbedesinin CHP’yi karıştırmasının önünü kesmek için cumhurbaşkanı adayı olabileceği tarafında iletiler verdiğini savunan Selvi, bu noktada 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘la ilgili bir paylaşımda bulundu.

‘İmamoğlu’na adres olarak millet ittifakını gösterdi’

“Özal, kendisinden sonra ANAP’ın başına geçecek isim için 18 Türk büyüğünün ismini ortaya atmıştı. ANAP ondan sonra iflah olmadı” diyen Selvi, devamında Abdullah Gül, tekrar Cumhurbaşkanı yapılmadığı için ya da başbakanlık verilmediği için muhalefetin adayı olarak  Erdoğan’ın karşısına çıkmaya çalıştı. Sonra gitti, partisini kurdurdu. Muharrem İnce Cumhurbaşkanı adaylığı sonrası Kılıçdaroğlu’ndan CHP’yi istedi lakin alamayınca artık kendi partisini kuruyor” tabirini kullandı. Selvi, şunları kaydetti:

  • “Cumhurbaşkanlığı uğruna kaç darbeler yapıldı, kaç partiler parçalandı. Eski Cumhurbaşkanı Demirel’in dediği üzere, ‘Cumhurbaşkanlığı hiçbir faninin elinin karşıtıyla iteceği bir makam değildir.’
  • Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yöneltilen bir soruya, ‘İki arkadaşımız da son derece başarılı. Bu muvaffakiyetleri hazmedemeyen bir siyasal iktidar var. Bunu da pek yeterli biliyorum. Fakat Cumhurbaşkanı adayını belirlerken tek başımıza belirlemeyeceğiz. İttifakla birlikte belirleyeceğiz’ yanıtını verdi. İmamoğlu’na adres olarak millet ittifakını gösterdi.”

‘Ekrem İmamoğlu, CHP’yi karıştırır’

Selvi, cumhurbaşkanı adayını belirlemede ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener‘in belirleyici olacağının gözlendiğini söyledi.

Bunun münasebetlerini “Yükseliş içinde olan Akşener’in millet ittifakının ortak adaylığı için eli güçleniyor. Akşener, bayan aday olmanın avantajına da sahip”, “Akşener kendi aday olmasa da kimin aday olacağını belirleme gücünü elinde tutuyor. Abdullah Gül’ün ortak aday olmasını engelleyen Akşener 2023 seçimlerinde ise ortak adayı belirleyecek altın hisseyi elinde bulunduruyor”, “Akşener faktörü Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın aleyhine olur mu? Olmaz. Akşener kendi aday olmazsa İmamoğlu ve Yavaş’ı destekleyebilir” olarak üç hususla sıralayan Selvi, şunları yazdı:

  • “Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da tekrarlanan seçimlerden sonra Cumhurbaşkanlığı için yanıp tutuştuğu belirli. 23 Haziran gecesinden itibaren tek gayesi var. O da Cumhurbaşkanı adaylığı. Kürt oylarını almadan seçilemeyeceğini biliyor. O nedenle HDP takviyesini yanında tutuyor. İmamoğlu aday gösterilmediği takdirde kolay pes edeceğe benzemiyor. Kılıçdaroğlu’nun en çok uğraştıracak isim olacağı kesin. Ekrem İmamoğlu, CHP’yi karıştırır.”

HABER İÇERİĞİ SONU

Selvi: İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile gündeme gelmesinin CHP Genel Merkezi’ni rahatsız ettiği söyleniyor isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Selvi: İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile gündeme gelmesinin CHP Genel Merkezi’ni rahatsız ettiği söyleniyor haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap