Selçuk Bayraktar’dan F-35 açıklaması: En hayırlı işlerden biri olabileceğini düşünüyorum

 Selçuk Bayraktar’dan F-35 açıklaması: En hayırlı işlerden biri olabileceğini düşünüyorum

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar , Telegram  hesabından ABD ‘nin Türkiye ‘yi F-35 programından çıkarması ile ilgili imajlı bir açıklama yaptı.

İlgili İçerikler:

F-35’lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte ulusal savunma endüstrisi için iyi olabileceğine vurgu yapan Bayraktar, şunları söyledi:

“Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf…


HABER İÇERİĞİ

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Telegram hesabından ABD‘nin Türkiye‘yi F-35 programından çıkarması ile ilgili imajlı bir açıklama yaptı.

F-35’lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte ulusal savunma endüstrisi için iyi olabileceğine vurgu yapan Bayraktar, şunları söyledi:

“Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı vazife bilgisayarı ve yazılımı olan böylesine bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından önemli kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme, bakım maliyetleri düşünüldüğünde yıllara sari on milyarlarca dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Evet, bugün prestijiyle o kapasiteye sahip bir uçak geliştirmemiz tahminen 15-20 yıl sürecektir. Geliştirilecek ulusal platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35’ten daha az olacaktır.”

Yurt dışından tedarik edilecek bu sistemin yaratacağı dezavantajlara değinen Bayraktar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

  • “Yurt dışından tedarik edilecek, içinde vakıf olamadığımız onlarca aviyonik, uçuş ve vazife bilgisayarı bulunan bir sistem ile mümkün kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde ulusal muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır.
  • Lakin 15-20 yıl sonra geliştirmiş olacağımız hava aracı da o periyoda kadar geliştirilen hava araçlarından bir jenerasyon geride kalabilir. Bunun yerine dünyanın halihazırda gittiği yere, geleceğin oyun değiştirici gücü olacak daha düşük maliyetli, yapay zekayla donatılmış insansız savaş uçaklarına, bu sistemlerin sürü kullanımı, gelişmiş otonomi ve akıllı kullanım alanlarına çalışmamız, S/İHA platformlarımızda olduğu üzere bizi bu alanda da dünyada başkan ülkeler ortasına sokabilir.”

‘Milli İnsansız Savaş Uçağı’nda birinci prototip 2023’te semalarda olacak’

Baykar’ın yürüttüğü projelere dair ayrıntılar da veren Bayraktar şu tabirleri kullandı:

“Baykar olarak son 4-5 yıldır projesini yürüttüğümüz AKINCI platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, son periyotta Ulusal İnsansız Savaş Uçağı projemize de sürat verdik. Maksadımız, 2023’te bu platformumuzun prototipinin birinci uçuşunu gerçekleştirmek. Bu alanda çalışmak isteyen gençlerimize ve genç girişimcilerimize tavsiyem, bilhassa insansız platformların en kritik teknolojileri olan alanlara yönelmeleri olacaktır. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde başkan olmaya bakmalıyız.” 

HABER İÇERİĞİ SONU

Selçuk Bayraktar’dan F-35 açıklaması: En iyi işlerden biri olabileceğini düşünüyorum isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Selçuk Bayraktar’dan F-35 açıklaması: En iyi işlerden biri olabileceğini düşünüyorum haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap