Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı

 Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı

 

İlgili İçerikler:

Yerhov, Stratejik Niyet Enstitüsü’nün Ankara’da düzenlediği “Uluslararası Sistemde Yaşanan Kriz” başlıklı konferansa Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’de eğitim alan öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Dünyada yaşanan krizlere Batılı ülkelerin reaksiyon vermekte geciktiğini söyleyen Yerhov, tekrar birebir ülkelerin dikte ettiği sisteme boyun eğmeyenlere yaptırımlar uyguladığını söyledi.

Ortak kültür ve diyaloğun bu biçimde kaybedildiğini belirten Yerhov,…


HABER İÇERİĞİ

 

Yerhov, Stratejik Niyet Enstitüsü’nün Ankara’da düzenlediği “Uluslararası Sistemde Yaşanan Kriz” başlıklı konferansa Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’de eğitim alan öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Dünyada yaşanan krizlere Batılı ülkelerin reaksiyon vermekte geciktiğini söyleyen Yerhov, yeniden tıpkı ülkelerin dikte ettiği sisteme boyun eğmeyenlere yaptırımlar uyguladığını söyledi.

Ortak kültür ve diyaloğun bu biçimde kaybedildiğini belirten Yerhov, “Askeri, kültürel yahut ideolojik dominasyon bitti. Batı 30 yıldır bunun tepesindeydi ancak artık durum değişiyor ve Batı bundan rahatsız.” diye konuştu.

Yerhov, Batılı ülkelerin bulundukları durumları kaybetmemek için çok uluslu siyasi ve ideolojik oluşumlar kurmaya çalıştığını da vurgulayarak, “Şimdiki milletlerarası tertip İkinci Dünya Savaşı’nı kazananlar tarafından Birleşmiş Milletler (BM) merkezli olarak kuruldu. Son 20 yılda Nazi Almanyası ile Rusya’yı birebir saldırganlık düzeyinde göstermeye çalıştılar. Birtakım tarihçiler ‘Batı yanılgı yaptı ve Stalin’i Hitler’e karşı destekledi’ diyor. Rusya’nın Nazilerden daha berbat olması yeni ideoloji formasyonunun ispatıdır.” tabirlerini kullandı.

Diplomasinin kurallarının bugünün dünyasında kaybolmaya başladığını söyleyen Yerhov, “Diplomasi dünyayı kurtarmak için en muteber ve eşsiz prosedürdür. Biz diplomatlar buna odaklanmalıyız. Eski bir tabirin söylediği üzere diplomatlar konuşunca tüfekler susar.” değerlendirmesini yaptı.

‘Veto hakkı bir istikrar ögesi olarak oluşturuldu’

Yerhov, konferansın soru-cevap kısmında, BM merkezli global sistemin küçük ülkeler için de seslerini duyurabilecekleri bir ortam oluşturduğunu vurgulayarak, “Her bağımsız devlet bu sistemde ulusal çıkarlarını savunabilir. Bu sistem tek beden olarak çalışıyor lakin bunu kendi ulusal menfaatleri için kullananlar da var. Veto hakkı bir haksızlık olarak görülebilir lakin bu bir istikrar ögesi olarak oluşturuldu. Bir üye veto hakkını kullanıyorsa bu bir kümenin ters görüşte olduğu manasına geliyor. Bu hak olmasaydı durum daha makûs olabilirdi.” dedi.

Bugünkü BM’nin eksiksiz olmadığı tenkitlerine cevap veren Yerhov, “Bu doğrudur lakin bu sistem 1946’da oluşturuldu ve BM’nin oluşturulduğu vaktin dünyası bugün çok değişti. Babam mühendisti ve ‘Bir makine çalışıyorsa onu durdurma, durdurursan tekrar çalışmayabilir.’ sıkıntısı. Elbette sistemin ayarlanması ya da tamir edilmesi gerekiyorsa oturup konuşalım. Bu sistemi daha kapsayıcı hale getirip herkese kabul ettirelim.” diye konuştu.

Yerhov, terörle uğraş konusunda milletlerarası işbirliğine gereksinim olduğunu belirterek, “Bir kişinin teröristi oburu için özgürlük savaşçısı. Bir terörist sonun bir tarafında terör faaliyeti yapıp öbür tarafına geçtiğinde artık özgür oluyor. Bu yüzden terörle çaba için ikili, bölgesel ve milletlerarası işbirliği kural.” tabirlerini kullandı.

Tek kutuplu dünyanın sona ermekte olduğuna dikkati çeken Yerhov, “Biz yeni bir sistemin arifesindeyiz. Bu noktada çatışmalar olabilir. Birlikte çabalayalım ki bunlar yaşanmasın.” dedi.

Libya’daki gelişmelere ait de açıklama yapan Yerhov, “Libya’da istikrarsızlık, direkt yabancı askerlerin 2011’deki müdahalesi sonucunda ortaya çıktı. Günümüzdeki uğraşlar ülkeyi olağanlaştırmaya yöneliktir.” diye konuştu.

HABER İÇERİĞİ SONU

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap