Rusya Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye’den domates ithalatı kotasının artırılması önerisi

 Rusya Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye’den domates ithalatı kotasının artırılması önerisi

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den domates ithalatı kotasının yüzde 20 oranında artırılarak mevcut 250 bin tondan 300 bin tona çıkarılmasını önerdi, bakanlığın hazırladığı talimatname taslağı, hükümetin gündemine alınmış mevzuat değişiklikleri ve kanunların yayınlandığı regulation.gov.ru portalında yer aldı.

İlgili İçerikler:

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin taslağa ait açıklama notunda yer alan datalara nazaran, müsaade verilen…


HABER İÇERİĞİ

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den domates ithalatı kotasının yüzde 20 oranında artırılarak mevcut 250 bin tondan 300 bin tona çıkarılmasını önerdi, bakanlığın hazırladığı talimatname taslağı, hükümetin gündemine alınmış mevzuat değişiklikleri ve maddelerin yayınlandığı regulation.gov.ru portalında yer aldı.

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin taslağa ait açıklama notunda yer alan datalara nazaran, müsaade verilen 250 bin tonluk hacim kelam konusuyken Türkiye’den Rusya’ya taze ve soğutulmuş domates ithalatının toplam hacmi 4 Nisan prestijiyle 234 bin 372 bin ton oldu.

Açıklamada, “İşbu talimatname ile, Türkiye Cumhuriyeti’nden Rusya Federasyonu topraklarına domates tedarikinin kesilmesini önlemek hedefiyle değişiklikler getiriliyor” tabirleri yer aldı.

Türkiye’nin Kasım 2015’te Rus savaş uçağını düşürmesinin akabinde Rusya, 1 Ocak 2016’da Türkiye’den domates ithalatını durdurmuştu. O devirde Türkiye’den alımı yasaklanan tek eser domates değildi. Fakat Türk ihracatçıları çokça etkilemesi ve münasebetlerin düzelmesinin akabinde yapılan bir dizi müzakerede dahi bu eserle ilgili yasağın bir türlü kalkmaması, domatesi bağlantılar açısından sembolik bir hale getirmişti.

Hakikaten uzun müzakereler 2017’de sonuç verdi ve Türkiye’den domates alımı Kasım 2017’de yine başladı. Türk domates üreticileri için Rusya pazarına sürebilecekleri domatesin kotası birinci başta 50 bin ton olarak belirlendi. Daha sonra 100 bin tona çıkarılan kota, Mayıs 2019’da 150 bin tona, 2020’nin şubat ayında 200 bin tona ve geçen ocakta 250 tona kadar yükseltilmişti.

HABER İÇERİĞİ SONU

Rusya Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye’den domates ithalatı kotasının artırılması önerisi isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki Rusya Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye’den domates ithalatı kotasının artırılması önerisi haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap