Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘korovirüsün etkisi azaldı’ iddialarına yanıt verdi

 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘korovirüsün etkisi azaldı’ iddialarına yanıt verdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın CNN Türk ekranlarındaki açıklamaları şu biçimde:

İlgili İçerikler:

-Bir yandan virüs mutant hale geldi daha süratli bulaşıyor, bir yandan yapılanlar kâfi gelmiyor. Artık bu Türkiye mutantı mı bilmiyoruz fakat İngiltere mutantı yetiyor esasen. Daha süratli ve kolay bulaştığını biliyoruz. Artık kıymetli olan nokta ne yapmamız gerektiği. Açıkçası bunu…


HABER İÇERİĞİ

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın CNN Türk ekranlarındaki açıklamaları şu halde:

-Bir yandan virüs mutant hale geldi daha süratli bulaşıyor, bir yandan yapılanlar kâfi gelmiyor. Artık bu Türkiye mutantı mı bilmiyoruz fakat İngiltere mutantı yetiyor zati. Daha süratli ve kolay bulaştığını biliyoruz. Artık değerli olan nokta ne yapmamız gerektiği. Açıkçası bunu üç başlıkla ele almak lazım. Bir tanesi bizim kendi vatandaş olarak yapacağımız şeyler. İkincisi devletin alacağı prosedürler var üçüncüsü de aşılama. Bunun dışında diğer usul yok. Bizim vatandaş olarak maske ara kuralı dışında çok fazla bir şey de yok. Buna yeteri kadar uymadık. Devletin alacağı tedbirler ön plana çıkıyor. Biz geçen ilkbaharda çok tartıştık, bunlar çok bilinmeyen şeyler değil, seyahat ve aşikâr periyotlarda sokağa çıkma yasakları. Bütün yaş kümelerine herkese uygulanacak bir şey. Kademeli mesai toplu taşımadaki kalabalığı önlemek için. Bunlar yapılmadan durduramayız bunu.

-Toplu taşımada yaşanılan temaslar, biz kademeli mesai uygulamasına geçmiştik. Kamu bölümü uyguladı lakin özel bölüm uymadı. Ne Ramazan’da ne de şu anda uygulanan önlemlerde var.

-Diğer kıymetli nokta mutantın yayılımını önlemek için seyahat kısıtlamasını uygulamak zorundayız.

-Fransa’da 60 binlik günlük olay sayısına ulaşıldı ve okullar kapandı. İsrail’de de okullar kapalı. İsrail’de parti denilen kutlama bilgileri yanlış. İsrail şu anda hangisinden başlasak diye olağanlaşmayı tartışıyorlar.

‘Korovirüsün tesiri azaldı’ argümanları

-Daha evvelki artış periyodundaki sayılara baktım hepsinde de ağır hastaların sayısı daima olay artışlarını takip etmiş. Şu andaki bilgilerimizle o denli görünüyor. 11 makale buldum bu mevzuyla ilgili. Daha hafif seyrettiğine dair hiçbir müşahede yok. Ağır hasta dediğiniz vakit farklı tanımlar kullanıyorsunuz. Vefat sayısı dediğiniz vakit her ülkede Kovid’den öldü sayısı farklı kriterlerle konuluyor o yüzden farklı ülkelerle kıyaslamak sıkıntı. Fakat vefat sayısındaki artış suratına bakıyorum. Ağır hasta sayısındaki artış suratına bakıyoruz düzgün görünmüyor. Her şeyi kolay formülle hesaplamak mümkün değil. Bu türlü bir şey çıkarsa ikinci mutasyon çıkar mı diye bakmak lazım.

-Gelişen teknoloji hem güzel hem de makus tarafta etkiliyor salgın mühletini. Tarihteki pandemilerden farklı bir şey oldu. Güzel tarafı hiçbir pandemide 1 yıl içerisinde faal aşılar kullanıma girmedi. Bu işin gerçek bitişi toplumun yüzde 75’ini aşıladığınız vakittir.

‘Bağışıklık elde edip hastalıktan kurtulmak mümkün değil’

-Bu hastalığı geçirerek bağışıklık elde edip hastalıktan kurtulmak mümkün değil. Etrafınızda ikinci ve üçüncü kez hastalığı geçirenleri görüyoruz. Sürü bağışıklığını aşı ile sağlamak zorundayız.

-Aşı aslında küçük bir pazardır lakin pandemi aşıları çok büyük bir pazardır. İştahını açıyor firmaların. Firmalar yapamayacakları kelamları verdiler. Onlar bunu söylediği vakit biz diyorduk bunlar mümkün değil diye. Mutasyon gelişince çalışma sonuçlarını beklemek için ağırdan almaya başladı firmalar.

Virüs çocuklarda daha bulaşıcı mı?

-Çocuklarda daha çok bulaşıyor virüs. Çocuklarda hadise sayısı daha yüksek. Çocuklarda daha öldürücü üzere bir data yok üzerimizde. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedenleri var. 65 yaş altının aşılanması dışarıya çıkmak istememesi. Şu anda bu virüs daha rahat girebildiği için, çocuklara daha rahat bulaşıyor. 0-9 yaş kümesi en çok hadisenin arttığı yaş aralığı. Ağır hadise sayısında birincisine nazaran fazla görünmüyor.

Yerli aşı çalışmaları

-Yerli aşıda Faz-2’de şu anda çalışma. Sonbahar üzere en erken olabilir. Mayıs ayında Faz-3’e geçersek olayların izlenmesi vs. derken sonbahar üzere olur.

-Bir vatandaşın ben yerli aşıyı bekliyorum demesi son derece yanlış. Almanya bile tarihinde aşı üretmediği için gelişimini bir Amerikan firmasına verdi. Vatandaşın tercihinde bu yerli aşı üzere bir kıymetlendirme yapması yanlışsız değildir.

HABER İÇERİĞİ SONU

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘korovirüsün tesiri azaldı’ argümanlarına cevap verdi isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘korovirüsün tesiri azaldı’ argümanlarına karşılık verdi haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap