Patrikhanede itaatsizlik depremi: 2 numara görevden alındı

 Patrikhanede itaatsizlik depremi: 2 numara görevden alındı

Fener Rum Patrikhanesi ’nin karar organı Sen Sinod Meclisi (Ruhani Meclis) hiyerarşisinde Patrik Bartholomeos’dan sonra iki numaralı kişi pozisyonundaki Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas ’ın vazifeden alınması ve yerine Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis ’i  atanmasına karar verdi.

İlgili İçerikler:

Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki’nin haberine nazaran Sen Sinod Meclisi’nin şubat ayındaki toplantısında, Athanasios’un “Patrik ve Sen…


HABER İÇERİĞİ

Fener Rum Patrikhanesi’nin karar organı Sen Sinod Meclisi (Ruhani Meclis) hiyerarşisinde Patrik Bartholomeos’dan sonra iki numaralı kişi pozisyonundaki Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas’ın vazifeden alınması ve yerine Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis’i  atanmasına karar verdi.

Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki’nin haberine nazaran Sen Sinod Meclisi’nin şubat ayındaki toplantısında, Athanasios’un “Patrik ve Sen Sinod’a itaatsizlik ve saygısızlık göstermesi, ayrıyeten pek çok kez Patrikhane kurallarını çiğnemesi” nedeniyle misyondan alındığı belirtildi.

Patrik uyarmıştı

Yunan medyasında yer alan haberlere nazaran, 2008 yılında Kadıköy Metropoliti seçilen Athanasios, geçmişte Patrik Bartholomeos’a tekraren hakaret ve küfür eden, ayrıyeten ırkçı telaffuzları ile de bilinen Yunanistan’daki Karavriton bölgesi eski Metropoliti Amvrosios ile sıkı dostluk kurdu.

Ayrıyeten, mesken işleri için de Rus Patriği Kiril yanlısı bir rahibeyi yanında bulunduruyordu. Athanasios, İstanbul’daki Rum cemaatinin karnaval aktifliklerine ise karnaval kıyafetleri giyerek katılıyordu. Patrik, Athanasios’u tekraren uyardı. Patrik sonunda kendisini vazifeden almaya karar verdi.

Giritli Metropolit

Athanasios, Kadıköy doğumlu ve Heybeliada Ruhban Okulu mezunu. Kadıköy Metropoliti seçilen Emanuil ise Yunanistan’ın Girit Adası doğumlu. Türkiye’nin 2010’da yurtdışında Patrikhane’ye bağlı metropolitlere vatandaşlık hakkı tanıması sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 2003’den beri Fransa Metropoliti idi. Patrik 2008’de de Patrikhane’de ‘temizlik operasyonu’ gerçekleştirmişti. Sivas Metropoliti Dimitrios ile Alaşehir metropoliti Meliton’u Fener’deki misyonlarından uzaklaştırmıştı.

Atina Belediye Lideri geliyor

Emanuil’in, yeni Kadıköy Metropoliti olarak misyona başlaması nedeniyle cumartesi günü Patrikhane’de düzenlenecek dini ayine, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in yeğeni olan Atina Belediye Lideri Kostas Bakoyanis ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Vlasis katılacak. Bakoyanis’in yarın İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile de görüşmesi bekleniyor.

Bilgi notu

Kadıköy Metropoliti, Patrikhane hiyerarşisinde çok kıymetli bir mevki. 12 metropolitten oluşan Sen Sinod Meclisi’nde ‘Birinciden (Patrik) sonraki birinci olarak’ sayılıyor. Bartholomeos da 1991’de Patrik seçilmeden evvel Kadıköy Metropoliti idi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Patrikhanede itaatsizlik zelzelesi: 2 numara vazifeden alındı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Patrikhanede itaatsizlik sarsıntısı: 2 numara vazifeden alındı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap