Öztrak’tan HDP’ye 1915 eleştirisi: ‘Emperyalistlerin gölgesinde yapılan ezik siyaset’

 Öztrak’tan HDP’ye 1915 eleştirisi: ‘Emperyalistlerin gölgesinde yapılan ezik siyaset’

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak HDP’nin 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı ‘soykırım’ açıklamasını ve ABD Başjanı Joe Biden’ın açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İlgili İçerikler:

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine nazaran, MYK toplantısında konuşan Öztrak şunları söyledi:

“İlk sefer bir ABD Lideri, 1915 yılında yaşanan trajediyle ilgili kelamda ‘soykırım’ tabirini kullanmıştır. Tarih yazmak, siyasetçilerin…


HABER İÇERİĞİ

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak HDP’nin 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı ‘soykırım’ açıklamasını ve ABD Başjanı Joe Biden’ın açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine nazaran, MYK toplantısında konuşan Öztrak şunları söyledi:

“İlk sefer bir ABD Lideri, 1915 yılında yaşanan trajediyle ilgili kelamda ‘soykırım’ sözünü kullanmıştır. Tarih yazmak, siyasetçilerin vazifesi değildir. Bu müessif açıklama, Türkiye-ABD münasebetlerine ziyan vermiştir. Bu şanssız açıklamayı kınıyor ve reddediyoruz.

‘Hükümetten çok cılız sesler çıktı’

Ülkeyi yönettiği argümanında olan kişinin, bu süreçte tavşan uykusuna yatması ve açıklamanın sonrasındaki sessizliği hüznümüzü katlamaktadır. Sayın Genel Liderimiz resmi açıklamadan evvel bahsin basına sızmasıyla birlikte, hem ABD idaresini, hem de Erdoğan’ı uyarmıştır. Lakin bu ikazdan sonradır ki hükümet kanadından çok cılız sesler çıkmıştır. Meğer evvelki yıllarda ABD liderlerinin bu türlü bir açıklama yapmaması için ülkemiz çok önemli diplomatik gayretler göstermiştir. Bu sefer Erdoğan, yalnızca Biden’dan telefon beklemiştir. Üç aydır beklenen o telefon, ABD Başkanı’nın bir gün sonra yapacağı açıklamayı bildirim etmek için gelmiştir.

‘Şehit diplomatlarımızın kemikleri sızladı’

Akabinde Erdoğan, her kritik olayda yaptığı üzere sessizliğe bürünmüştür. Anlaşılan NATO doruğunda, Biden’la görüşme randevusu uğruna, en değerli ulusal bayramımızda ülkemizin tarihine leke sürülmesine göz yumulmuştur. Hükümet, ulusal çıkarlarımızı gerektiği üzere savunamıyor. Bu acizlik, diplomatlarımızın 50 yıllık emeklerini çaldığı üzere ASALA terör örgütünün şehit ettiği onlarca diplomatımızın kemiklerini de sızlatıyor.

‘Dink’in kelamları kulağa küpe olmalı’

Bir kelamımız de, emperyalist tezlere sarılıp bu ülke topraklarında siyaset yaptıklarını zannedenlere. Merhum Hrant Dink’in şu kelamları herkesin kulağına küpe olmalıdır: ‘Bu sorun emperyalistlerin elinden alınmalı, Türkiye ve Ermenistan bu sorunu konuşarak, kardeşçe çözmelidir.’ Unutulmasın, emperyalistlerin gölgesinde yapılan ezik siyaset anlayışı hiçbir halde kabul edilemez. Milletimizin iradesi bu türlü bir siyaseti her vakit sandıkta buruşturup çöpe atar. Bu toprakların siyasetçilerinin emperyalist tezlerin peşine takılması hiçbir formda kabul edilemez.”

‘Kılıçdaroğlu: Korktuğumuz başımıza geldi

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK toplantısında, Joe Biden’ın, 1915 olayları için ‘soykırım’ sözü de ele alındı. Kılıçdaroğlu’nun, “Korktuğumuz başımıza geldi. Bu türlü bir bahiste iki gün gecikme ile açıklama yapılıyor olması bile zaafiyettir. ABD Başkanı’nın ültimatom üzere evvelce arayarak ‘bunu söyleyeceğim’ demesi kabul edilemez. Ülke yönetilemediği üzere dış siyaset da yönetilemiyor” dediği belirtildi.

Toplantıda ayrıyeten kripto para dolandırıcılıkları da ele alındı. Kılıçdaroğlu’nun bu mevzuda “Bunu önleyecek yasa çıkartılmadı ve beşerler mağdur edidi. Kripto para, devlet bankaları üzerinden süreç yürütüyor. Bu süreçlere garanti olmadan müsaade verilmemeliydi” diye konuştuğu öğrenildi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Öztrak’tan HDP’ye 1915 eleştirisi: ‘Emperyalistlerin gölgesinde yapılan ezik siyaset’ isimli haberimizi okudunuz, Siyaset kategorisindeki Öztrak’tan HDP’ye 1915 eleştirisi: ‘Emperyalistlerin gölgesinde yapılan ezik siyaset’ haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap