Özel hastanelerde corona vurgunu

 Özel hastanelerde corona vurgunu

Türkiye’de günlük olay sayısının 30 binlere ulaşmasıyla birlikte kamu ve özel hastaneler alarm vermeye başladı. Özel hastanelerin gecelik fiyatları 10 bin TL’ye kadar çıktı. Tedavi sürecinin bir hafta sürmesi durumunda bir corona hastasına çıkarılan fatura 70 bin TL’yi buluyor. İstanbul’da farklı semtlerde farklı hastanelerin bir gecelik fiyatını araştırdık.

Telefonla arayıp bilgi aldığımız özel hastanelerdeki fiyatlar SGK’lı ve SGK’sız olarak 2 bin ila 10 bin TL ortasında değişiyor. Lakin aradığımız tüm hastaneler şu an için ağır bakımda yer olmadığını söyledi. İşte İstanbul’da kimi özel hastanelerin bir gecelik yatış için istedikleri fiyatlar:

İlgili İçerikler:

– Bağcılar’da tek gecelik yatış fiyatı SGK’lı ise 3 bin, değilse 7 bin TL’den başlıyor. Ağır bakımında yer yok. 25-30 hasta ağır bakım sırası bekliyor.

– Esenler’deki özel bir hastane yalnızca yatış alıyor. Günlük 2 bin lira. Giriş için 7 günlük 14 bin kapora isteniyor. Lakin burada da yer yok.

– Kadıköy’de özel bir küme hastanesi SGK’lı ise günlük 4 bin TL. SGK yoksa 8-10 bin ortasında değişiyor. Burada da yer yok.

– Avcılar’daki özel bir hastane de günlük fiyatın 2500 TL’den başladığını belirterek şu an için yer olmadığını söyledi.

– Güngören’de ise özel bir hastane günlük hasta yatışının 6 bin TL olduğunu söyledi.

HASTA KABUL ETMİYORLAR YAHUT SEÇİM YAPIYORLAR

Türk Tabipler Birliği de birtakım özel hastanelerin salgını fırsat bilerek fiyat artışına gittiklerini duyurdu. Açıklamada “Acil servisler dolu iken ve 112 acil hastalar için yer ararken özel hastanelerin birçoğu COVID-19 hastası kabul etmemekte yahut yalnızca seçili hasta kabul etmektedirler” denildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan özel ve vakıf hastanelerinin imkanlarının kamuya sunulmasını istedi. Tıp Hukuku Uzmanı Avukat Merve Gürcan da SGK’nın ödemelerinin cüzi olduğu için özel hastanelerin hastalardan fark fiyatları talep edebildiklerini lakin bu fiyatlandırmaların yönetmeliğe uygun olmak zorunda olduğunu belirtti.

Gürcan şöyle konuştu: Bir gecelik oda fiyatı 4-5000 TL’den başlayıp 10-15 bin TL’yi bulabiliyor. Özel yatak, teşhis için yapılan her türlü tetkik, tedavi için yapılan serum ve ilaç uygulamaları hatta kullanılan ıslak mendil dahi fiyatlandırılmaktadır. Burada hasta ve hasta yakınları her etapta ayrıntılı fatura talep etmeli.

Yorum Yap