Mutasyonlu Kovid-19’a karşı yerli ilaç geliştirildi

 Mutasyonlu Kovid-19’a karşı yerli ilaç geliştirildi

TÜBİTAK, Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında yerli aşı ve ilaç üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda TÜBİTAK’ın dayanağıyla Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü’nde 37 araştırmacının vazife aldığı, Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilaç projesi yürütüldü.

İlgili İçerikler:

Çalışma sonucu geliştirilen ‘Ribavirin’ isimli ilacın laboratuvar çalışmaları muvaffakiyetle tamamlandı. Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilacın, mutasyonlu virüse karşı da tesirli olduğu…


HABER İÇERİĞİ

TÜBİTAK, Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında yerli aşı ve ilaç üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda TÜBİTAK’ın dayanağıyla Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü’nde 37 araştırmacının misyon aldığı, Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilaç projesi yürütüldü.

Çalışma sonucu geliştirilen ‘Ribavirin’ isimli ilacın laboratuvar çalışmaları muvaffakiyetle tamamlandı. Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilacın, mutasyonlu virüse karşı da tesirli olduğu görüldü. 1-2 hafta içinde klinik etaba geçilecek olan ilacın birinci etapta Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi ana merkez olmak üzere Koç Üniversitesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Kent Hastanesi’nde gönüllü 50 hastaya uygulanması planlanıyor.

‘Laboratuvar çalışmaları başarılı’

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü öğretim vazifelisi Dr. Mehmet Altay Ünal, “Çalışmalarımızda laboratuvar kaidelerinde 5 tane var olan ilaç etken unsurunun Kovid-19’a karşı aktifliğini tespit ettik. Bunlardan birisinin faz çalışmaları ülkemizde 4 merkezde başlamak üzere. Bu molekül yaklaşık 50 hasta üzerinde başlanacak. Klinik çalışmada işe yaradığı, Kovid-19’a karşı tesirli olduğu ortaya çıkarsa Sıhhat Bakanlığı’mızın ve gerekli mercilerin uygun görmesi halinde Kovid-19 hastalarında kullanılmaya başlanacak. ‘Ribavirin’ isimli molekül bilhassa ucuz olması, Türkiye’de yerli ve ulusal imkanlarla sentezlenir olabilmesi ve yeniden yerli ve ulusal imkanlarla ulusal ilaç sanayimiz tarafından istediğimiz kadar üretilebilmesi açısından değişik ve bu nedenle de bizim çalışmamızın ana eksenine oturmuş bir molekül. Laboratuvar kurallarında yaptığımız çalışmalarda da Covid-19’a karşı hoş tesir gösterdiğini pek aktif olduğunu gördük. Klinik çalışmaların başlamasını bekliyoruz. Şayet klinik çalışmaları başarılı olursa Sıhhat Bakanlığı’nın müsaade vermesi durumunda yıl sonuna kadar ilaç üretilmiş ve hastaların kullanımına sunulmuş olacak” dedi.

‘Mutasyona karşın etkin’

Projede yer alan Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü Öğretim Vazifelisi Dr. Ceylan Verda Bitirim ise çalışmalara geçen yılın Nisan sonunda başladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle bilgisayar tahlilleri sonucunda 200 kadar molekül tarandı. Bunların sonucunda bize umut veren yaklaşık 20-30 adet molekül geldi. Biz de laboratuvar çalışmalarımızda hipotez kurduk algoritma üzerinde ilerledik. Biz hipotezimizi ilaç etken moleküllerinin virüsün hücre içine giriş sistemleri üzerine kurduk. Sonuçlarımızı bu açıdan değerlendirdik. Bu da bize çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bilhassa son vakitlerde ortaya çıkan farklı mutasyonlarda da bizi etkileyen bir durum olmadı. Hipotezimiz bizim virüsün hücre içine giriş düzeneğiydi fakat farklı laboratuvarlarda yapılan başka çalışmalar bu mutasyonların bizim birincilikli olarak düşündüğümüz düzenek üzerinde tesirli olmadığını gösterdi. Bu sebeple biz de ilacımızın bu düzenek üzerinde tesirli olduğunu, mutasyona karşın aktifliğini koruyacağını düşünüyoruz.”

HABER İÇERİĞİ SONU

Mutasyonlu Kovid-19’a karşı yerli ilaç geliştirildi isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Mutasyonlu Kovid-19’a karşı yerli ilaç geliştirildi haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap