‘Montrö’ bildirisine imza atan emekli amirallerin muvazzaf bağı tespit edilemedi

 ‘Montrö’ bildirisine imza atan emekli amirallerin muvazzaf bağı tespit edilemedi

Emekli 104 amiralin imzasını taşıyan ‘Montrö Bildirisi’yle ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘devletin güvenliğine ve anayasal sisteme karşı cürüm işlemek için anlaşma’ cürmünden soruşturma başlattı. 

İlgili İçerikler:

Soruşturma kapsamında 10 emekli amiral  gözaltına alınırken, 4 emekli amiral de ileri yaşları gerekçesiyle tabire çağrıldı. Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli ve Gizem Karakış’ın haberine nazaran, gözaltında…


HABER İÇERİĞİ

Emekli 104 amiralin imzasını taşıyan ‘Montrö Bildirisi’yle ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘devletin güvenliğine ve anayasal tertibe karşı kabahat işlemek için anlaşma’ hatasından soruşturma başlattı. 

Soruşturma kapsamında 10 emekli amiral gözaltına alınırken, 4 emekli amiral de ileri yaşları gerekçesiyle tabire çağrıldı. Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli ve Gizem Karakış’ın haberine nazaran, gözaltında bulunan emekli amirallerin Emniyet’teki süreçleri sürüyor.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların konut, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda el konulan bilgisayar, tablet, USB bellek, hard disk üzere dijital malzemelere ait inceleme Emniyet Siber Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü’nce yapılıyor. Emekli amirallerin telefonlarındaki dokümanlar, yazışmalar ve bildiri kümeleri da incelemeye alındı.

Yeniden birbirleriyle irtibatlarına ve bildiri öncesinde bir ortaya gelinip gelinmediği de araştırılıyor. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan (BTK) HTS kayıtları istendi. Araştırma sonrası hazırlanacak rapor doğrultusunda da gözaltındakilerin tabiri alınacak.

Güvenlik üniteleri tarafından yapılan birinci incelemede, bildiriye imza atan 104 emekli amiralin muvazzaf askerlerle bir temasının tespit edilemediği iddia edildi. Emekli amirallerin bildirisinden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı isimli soruşturma başlatırken, ilgili kurumlar da idari inceleme yaptı. Yapılan araştırmaların birinci sonuçlarına nazaran, bildiriyi hazırlayan amirallerin muvazzaf askerlerle rastgele bir kontağının tespit edilmediği belirtildi.

Başsavcılığın, dijital malzemeler de dahil olmak üzere yapılan incelemelerin tamamlanmasının akabinde son tespiti yapacağı vurgulandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu kapsamda emekli amirallerin HTS kayıtları ve telefon trafiğini de inceleyecek. 

HABER İÇERİĞİ SONU

‘Montrö’ bildirisine imza atan emekli amirallerin muvazzaf bağı tespit edilemedi isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki ‘Montrö’ bildirisine imza atan emekli amirallerin muvazzaf bağı tespit edilemedi haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap