Meryem Uzerli: Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum

 Meryem Uzerli: Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum

Başrolünü üstlendiği ‘ Kovan ‘ sinemasının 43. Memleketler arası Moskova Sinema Şenliği ‘ndeki gösterimi için Rusya ‘nın başşehri Moskova ‘ya giden Meryem Uzerli , Anadolu Ajansı’nın (AA) sorularını yanıtladı.

İlgili İçerikler:

Uzerli, Moskova Sinema Şenliği’nin çok ‘prestijli’ olduğuna dikkati çekerek, “Bu şenliğin heyecanını yaşamak, bir modülü olmak, burada sinemamızın gösterimini yapmak çok gurur…


HABER İÇERİĞİ

Başrolünü üstlendiği ‘Kovan‘ sinemasının 43. Milletlerarası Moskova Sinema Şenliği‘ndeki gösterimi için Rusya‘nın başşehri Moskova‘ya giden Meryem Uzerli, Anadolu Ajansı’nın (AA) sorularını yanıtladı.

Uzerli, Moskova Sinema Şenliği’nin çok ‘prestijli’ olduğuna dikkati çekerek, “Bu şenliğin heyecanını yaşamak, bir modülü olmak, burada sinemamızın gösterimini yapmak çok gurur verici” değerlendirmesinde bulundu. Rusya’da ‘Süper Yüzyıl‘ dizisinde oynadığı ‘Hürrem Sultan‘ rolüyle tanınan Uzerli, Moskova’da sıcak karşılandığını ve birçok beşerle tanıştığını söyledi.

Uzerli, “Daha evvel yaptığım işlerin insanların kalplerini ısıttığını ve onlara memnunluk getirdiğini burada gördüm. Bu da benim için en büyük ikramlardan biridir” halinde konuştu.

‘Çekimler esnasında arıların sokmasına maruz kaldım’

Kovan sinemasında Ayşe karakterini canlandıran Uzerli, daha evvel buna misal bir karakteri canlandırmadığını ve bunun sinemadaki rol tercihinde tesirli olduğunu lisana getirdi.

Uzerli, “Ayşe karakteri, şu ana kadar oynadığım karaktere benzemiyor. Ayşe, daha sakin ve daha melankolik bir karakter. Senaryoyu okuduğum vakit, bu projede kesinlikle olmak istedim. Bu benim için değişik bir tecrübe oldu” dedi. Çekimlerin Gürcistan sonları yakınında gerçekleştiğini anlatan Uzerli, çekim mühletince tabiatla birleştiğini belirtti.

Meryem Uzerli, “Burada inanılmaz bir tabiatla karşılaştık. Sinemanın birtakım yerleri, 3 bin metre yükseklikteki bir dağın doruğunda çekildi. Bazen bulutları ayaklarımızın altında görüyorduk. Kent hayatına tekrardan nasıl alışacağımı bir an düşünmeye başlamıştım” sözlerini kullandı.

Kovan sinemasının büyük modülünün tabiat için ayrıldığına ve tabiatla ilgili derin bildiriler içerdiğine dikkati çeken Uzerli, şöyle devam etti:

  • “Doğayı kaynak olarak daima kullanıyoruz. Tabiattan daima alıyoruz lakin geri vermiyoruz. Kentte daima süratli bir hayatı yaşıyoruz. Kentte otomobiller, trafik, telefonlar, teknoloji var. Lakin nefes alıp tabiat içinde olursak, kendi kendimize kavuşuruz. Dünyanın en büyük antidepresanı tabiattır. İnsanoğlu, tabiattan gelen bir varlıktır. İnsan olarak tabiattan uzaklaşırsak, kendimizden de uzaklaşmış oluyoruz. Kovan sinemasının öyküsü de aslında budur.”

Uzerli, sinema çekimlerinin bazen fedakarlık gerektirdiğini, Kovan sinemasının çekimleri esnasında arıların sokmasına maruz kaldığını söyledi.

‘DNA test sonuçlarına nazaran yüzde 6-8 Rus kökenliyim’

Babası Türk, annesi Alman olan Uzerli, geçen sene DNA dizilimini yaptırdığını anlatarak, “Yaptırdığım DNA test sonuçlarında yüzde 6-8 Rus kökenli olduğum ortaya çıktı. Buna çok şaşırdım. Anneme ve babama sorduğumda ise ailenin geçmişinden birçok şey ortaya çıktı” dedi.

‘İki üç ay üzerinde çalışırsam, Rus lisanını tekrar hatırlarım’

Okul vakitlerinde Rus lisanı dersi aldığını anlatan Uzerli, “Rusça okuyabiliyor, yazabiliyorum. Lakin pratik yapmadığım için birçok şeyi unuttum. Rus arkadaşlarım ortada sırada Rusça sözleri bana hatırlatıyor. İki üç ay üzerinde çalışırsam, Rus lisanını tekrar hatırlarım” diye konuştu.

Oyuncu Meryem Uzerli, Rus sinemasını yakından takip ettiğini ve Rus oyuncularından Renata Litvinova‘ya hayran olduğunu söyledi.

Rus sinemasında oynamak istediğini lisana getiren Uzerli, “Elbette, Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum. Sonuçta bir sanatçı olarak buna ülke çapında bakmıyorum. Karşıma olumlu manasında beni zorlayan bir proje yahut karakter çıkarsa neden olmasın? Rusya’dan yahut rastgele bir ülkeden sinema konusunda teklif gelirse ilgilenirim” dedi.

Uzerli, Moskova’da şenlik kapsamında bu bahiste birçok görüşme yaptığını aktardı.

HABER İÇERİĞİ SONU

Meryem Uzerli: Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum isimli haberimizi okudunuz, Kültür & Sanat kategorisindeki Meryem Uzerli: Rus sinemasındaki projelerde yer almak istiyorum haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap