Meclis’te iklim raporu: İstanbul Boğazı’ndaki su seviyesi yükselecek

 Meclis’te iklim raporu: İstanbul Boğazı’ndaki su seviyesi yükselecek

TBMM Global İklim Değişikliği Araştırma Kurulu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

İlgili İçerikler:

Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ile TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal kurul üyelerine sunum yaptı.

Birpınar, dünyanın ortalama sıcaklığının giderek arttığını belirtti.

Sıcaklığın artmasına…


HABER İÇERİĞİ

TBMM Global İklim Değişikliği Araştırma Kurulu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ile TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal komite üyelerine sunum yaptı.

Birpınar, dünyanın ortalama sıcaklığının giderek arttığını belirtti.

Sıcaklığın artmasına bağlı olarak karalar üzerindeki buz kütlelerinin eridiğine dikkati çeken Birpınar, “Böyle olunca deniz düzeyi yükseliyor. Yüzyılın sonunda sıcaklıkların 3 derece artması durumunda deniz düzeyinin 5 metreye kadar artması kelam konusu. Birçok ada ülkesinin yok olacağı, kıyı ülkelerinin sular altında kalacağı bir durum olacaktır. Bu türlü olunca İstanbul Boğazı’ndaki su düzeyi de yükselecektir. Tahminen de İstanbul Boğazı’nda diğer binaların yalı olacağını göreceğiz.” diye konuştu.

Birpınar, Türkiye’nin Bölgesel İklim Değişikliği Aksiyon Planlarını hazırladığını bu çerçevede yedi coğrafik bölgenin her biri için farklı başka Bölgesel İklim Değişikliği Aksiyon Planı hazırlandığını ve bu planların Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile eşgüdümlü olarak yapıldığını söz etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, iklim değişikliğine yönelik atılacak adımlarda kararlı olduklarını lisana getirdi. Dönmez, ülke topraklarının pak olması için global iklim değişiklikleri kapsamındaki gelen yükümlülüklere uymak zorunda olduklarını vurguladı.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın gündemlerinde olduğunu aktaran Dönmez, bu mutabakatın mevzuat, teknoloji ve inovasyon, etraf ve iklim biyoçeşitliliği, finansman ve teşvik üzere mevzuları kapsadığını kaydetti.

KOBİ’lerde kurumsal eksikliğin olduğuna işaret eden Dönmez, hazırladıkları projelerle bu eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını belirtti.

TÜBİTAK Lideri Mandal ise iklim değişikliğiyle ülkelerin besin ve besin kaynaklarında sistemsiz şoklarla karşılaşabileceğini söyledi. Mandal, “Sıcaklıkların artmasıyla su kıtlığı, toprak erozyonu, bitki örtüsü kaybı, çok orman yangınları, permafrost bozulması ve besin tedariki üzere problemler ortaya çıkacaktır.” dedi.

Bu çeşit problemlerin Türkiye’de de yaşanabileceği ikazında bulunan Mandal, 2050 ve sonraki yıllarda Türkiye’deki su kıtlığının yarı yarıya artış göstereceğini, bu nedenle de su kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini söz etti.

Mandal, bu problemlere karşı bütün paydaşların ortak hareket ederek projeler üretmesi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

HABER İÇERİĞİ SONU

Meclis’te iklim raporu: İstanbul Boğazı’ndaki su düzeyi yükselecek isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Meclis’te iklim raporu: İstanbul Boğazı’ndaki su düzeyi yükselecek haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap