MASAK’tan 377 kişinin mal varlıklarının dondurulması kararıyla ilgili açıklama

 MASAK’tan 377 kişinin mal varlıklarının dondurulması kararıyla ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) Başkanlığı, Türkiye’nin terör ve terörizmin finansmanı ile faal bir halde uğraş etmek için ulusal ve milletlerarası tüm hukukî araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

İlgili İçerikler:

MASAK’tan yapılan yazılı açıklamada, FETÖ, IŞİD ve PKK yöneticileri ve örgüt üyesi toplamda 377 kişi, kuruluş ve…


HABER İÇERİĞİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK) Başkanlığı, Türkiye’nin terör ve terörizmin finansmanı ile aktif bir biçimde uğraş etmek için ulusal ve memleketler arası tüm hukukî araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

MASAK’tan yapılan yazılı açıklamada, FETÖ, IŞİD ve PKK yöneticileri ve örgüt üyesi toplamda 377 kişi, kuruluş ve tertiplerin Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulmasına ait kararın Resmi Gazete‘de bugün yayımlandığı hatırlatıldı.

Kararla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, ‘mal varlığı dondurma‘ önleminin Türk hukukuna birinci olarak 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun ile girdiği kaydedildi. Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Anılan kanun uyarınca Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun (BMGK) 1267, 1988, 1989 ve 2253 sayılı kararları kapsamında kişi, kuruluş ve tertiplerin malvarlığının dondurulabilmesi, Türkiye’nin yabancı devletlerden ve yabancı devletlerin Türkiye’den terörizmin finansmanı ile gayret kapsamında malvarlığı dondurma talebinde bulunabilmesine imkan sağlanmıştır. 7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine Ait Kanun’un 38. unsuruyla de BMGK kararına ya da yabancı ülke taleplerine bağlı olmaksızın, ülkemizin terör örgütleri ile ilgili kişi, kuruluş ve tertiplerin direkt Türkiye’de bulunan malvarlıklarının dondurulması sistemi ihdas edilmiştir.” 

Bu kanunun 38. hususuna nazaran, Kıymetlendirme Komitesinin önerisi ile Hazine ve Maliye Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın kararına istinaden “mal varlığı dondurma” sürecinin tesis edildiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan anılan karar ile Türk mahkemelerince terör örgütü olduğuna karar verilen FETÖ/PDY, DEAŞ, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütü üyesi olan toplamda 377 kişi, kuruluş ve tertiplerin ülkemizde bulunan tüm mal varlıkları dondurulmuştur. Ülkemiz, terör ve terörizmin finansmanı ile faal bir halde uğraş etmek için ulusal ve memleketler arası tüm hukukî araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

HABER İÇERİĞİ SONU

MASAK’tan 377 kişinin mal varlıklarının dondurulması kararıyla ilgili açıklama isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki MASAK’tan 377 kişinin mal varlıklarının dondurulması kararıyla ilgili açıklama haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap