Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Midilli: Hastalığı evinde geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı

 Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Midilli: Hastalığı evinde geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Tıbbi Viroloji Bilim Kısmı Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli , süratli bulaşan ve artık tüm dünyada baskın hale gelen İngiltere varyantının evcil hayvanlara da bulaşabildiğine dikkat çekti. 

İlgili İçerikler:

Prof. Dr. Midilli, “ Evcil hayvanlarımıza maalesef…


HABER İÇERİĞİ

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Tıbbi Viroloji Bilim Kolu Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, süratli bulaşan ve artık tüm dünyada baskın hale gelen İngiltere varyantının evcil hayvanlara da bulaşabildiğine dikkat çekti. 

Prof. Dr. Midilli, “Evcil hayvanlarımıza maalesef bulaşabiliyor. Lakin evcil hayvanlarda çoklukla çok ağır bir tabloya yol açmıyor. Ancak hayvanlara bulaşmaların olması, epidemiyolojik açıdan kimi riskler içerdiği için, virüs hayvanlarda farklı bir evrimleşme gösterme riski taşıdığı için bu mevzu üzerinde çok duruyoruz” dedi.

Meskende koronavirüs geçirenlerin, hayvanlarını aile bireyleri üzere muhafazası gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Midilli, şöyle devam etti:

“Yaz sonuna yanlışsız Danimarka’da evvel insanlardan vizonlara, sonra vizonlarda değişim gösterip tekrar insanlara bulaşmalar olunca büyük bir telaş yarattı. Maalesef oradaki vizonların büyük çoğunluğunun itlafı ile sonuçlandı. Bu türlü bir evrimleşme sürecinin daha fazla devam etmemesi için gerekiyordu. Zira yapılan birinci çalışmalarda vizonlarda değişim gösteren varyantların bağışıklıktan kaçabilme yeteneğine sahip olduğuna dair bulgular vardı. Bu nedenle hayvanlarına bulaştırmak istemeyen evcil hayvan sahipleri de, onları da öbür aile bireyleri üzere muhafazalı. Yani yakın temastan kaçınmalı.” 

HABER İÇERİĞİ SONU

Koronavirüs Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Midilli: Hastalığı konutunda geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Midilli: Hastalığı meskeninde geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap