Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara çağrı

 Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara çağrı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da ‘Yaşamhak Projesi’ tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu,“İki şey istiyorum. Bir, siyasi partiler yasasında cinsiyet kotası istiyorum diyeceksiniz. Siyasette kelam sahibi olmak istiyorum diyeceksiniz. Kabul etmeyenlere asla oy vermeyeceğiz diye sokaklara çıkacaksınız yeri geldiğinde, yeri geldiğinde toplantılarda söyleyeceksiniz. İki, 21. yüzyılın Türkiye’sinde yoksulluğu yaşamak istemiyoruz diyeceksiniz” tabirlerini kullandı.

İlgili İçerikler:

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

* Bütün bayan kardeşlerimden bir beklentim var. Ben sizin hakkınızı savunuyorum. Siyasette daha çok görünür olmanızı istiyorum. Birinci şey siyasi partiler yasasının değişmesi için efor harcamaktır.

* Diyeceksiniz ki, ister Hakkari’de, ister Edirne’de olun, siyasi partiler maddesine cinsiyet kotasını getiren partiye biz oy vereceğiz. Karşı çıkan partiye de daima bir arada karşı duracağız. Gücünüzün farkında olun, harika bir gücünüz var. Bayanlar birleştikleri takdirde istedikleri her şeyi siyasi otoriteye kabul ettirebilirler.

* 306 bayan örgütü var. Tıpkı fikrimi 306 bayan örgütüne de söyledim. Hakkınızdan kelam edeceksiniz. Elinizden alınan hakların iadesini isteyeceksiniz. Karadenizli bayanın nasıl çalıştığını biliyoruz. Neden siyasette daha az yeri var. Bu uğraşın verilmesi lazım.

“YOKSULLUĞU TEŞHİR ETMEK İNSANİ DEĞİL”

* Bayan yoksulluğu ile çaba etmek de bir hak. Yoksulluk derinden aileleri vuruyorsa bunun uğraşını de vermek lazım. Sivas’ta bir dernek 500 lira dağıtacağım kömür parası diyor. Metrelerce kuyruk var.

* Yoksulluğu görmek istiyorsanız o kuyruğa bakacaksınız. Yüzde 99’u bayanlar. Bunu da aşmamız lazım. Hiç kimsenin yoksulluğu teşhir edilmemeli. Onların yoksulluğunu teşhir etmek insani değil.

* İki şey istiyorum. Bir, siyasi partiler yasasında cinsiyet kotası istiyorum diyeceksiniz. Siyasette kelam sahibi olmak istiyorum diyeceksiniz. Kabul etmeyenlere asla oy vermeyeceğiz diye sokaklara çıkacaksınız yeri geldiğinde, yeri geldiğinde toplantılarda söyleyeceksiniz.

* İki, 21. yüzyılın Türkiye’sinde yoksulluğu yaşamak istemiyoruz diyeceksiniz.

Yorum Yap