İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo

 İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo

Corona virüs salgınında olay sayılarının tekrar tepe yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da tekrar gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki olay ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, corona virüs salgınının İstanbul’da geldiği nokta ile ilgili geçtiğimiz günlerde ikazlarda bulunarak İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sıhhat kurumlarından “bulaşıcı hastalık” kodu ile her gün gönderilen vefat sayısının, Türkiye için açıklanan vefat sayısının en az 50 kadar fazlası olduğunu söylemişti.

İlgili İçerikler:

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da  “Açıkladığımız tüm sayılar gerçek, herkes icraata odaklanmalı” demişti. İmamoğlu da bakana cevap vererek İstanbul’da geçen yılın Kasım ayı ile bu yılın Kasım ayı ortasında son 10  günde iki katından fazla vefat sayısına ulaşıldığını belirterek “Geçen sene ile bu sene ortasında öbür bir bulaşıcı hastalık yok ki; bir tek covid var. Geçen sene ile bu sene ortasında öteki bir bulaşıcı hastalık varsa açıklasınlar. İki katını aşan vefat sayısı var” demişti.

VEFAT SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk imajı İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları ortasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor. 2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük vefat sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler düzeyinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım ortasında  toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da tıpkı devirde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri ortasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

“BULAŞICI HASTALIK” KODU TARTIŞMASI

Bulaşıcı hastalık kodu ile sıhhat kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na gönderilen mevt bildirimleri de tartışma konusu. Salgın öncesinde mevt raporlarında bu kod pek kullanılmadığı için geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırma yapmak mümkün değil. “Bulaşıcı hastalık” olarak kayıtlara geçen her mevtin Covid-19’a bağlı olup olmadığı da tartışmalı.  İstanbul’da son 9 ayda İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sıhhat kurumlarının “bulaşıcı hastalık” kodu ile bildirdiği vefat sayıları; Nisan ve Mayıs ayında binlerle söz edilmeye başlarken Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’de yüzler düzeyine indi. Ekim ayında ise vefat sayısı tekrar binlerle söz edilmeye başlanmış durumda. Birinci hadisenin görüldüğü Mart ayından Kasım ayına kadar bulaşıcı hastalığa bağlı olarak İstanbul’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 11 bin 600’ü buldu.

Yorum Yap