İnsan beyni diğer memelilerin beyinlerinden daha gelişmiş değildir

 İnsan beyni diğer memelilerin beyinlerinden daha gelişmiş değildir

Dicle Yavuz / İstanbul, 3 Ağustos (Hibya) -Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar da dahil olmak üzere 100’den fazla memeli türünün beyin taramaları, boyuttan bağımsız olarak beyindeki bilgi aktarımının verimliliğinin tüm memelilerde aynı olduğunu ortaya koymaktadır. 

Medical News Today haberine göre, memeli beyni, akson olarak da bilinen sinir yollarının bağlandığı iki taraftan veya hemisferlerden oluşur. İki yarım küre bu aksonlar boyunca bilgi paylaşır.Bilginin beyinde ne kadar hızlı yayıldığı sinir hücreleri arasındaki bağlantılar sayısına bağlıdır.

İlgili İçerikler:

İnsanların gelişmiş evrimi nedeniyle, diğer hayvanlardan daha yüksek düzeyde beyin bağlantısına sahip olduklarına ve daha hızlı bilgi aktarımına olanak tanıdığına inanılmaktadır. İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacıların yeni bir çalışma da, 120’den fazla farklı memelinin beynini taradıktan sonra, beyin bağlantılarının insanlardan ne daha yüksek ne de beynin büyüklüğüne bağlı olmadığını buldular. Tüm memelilerin eşit düzeyde beyin bağlantısına sahip olduğunu gösteren bulguları Nature Neuroscience dergisinde yer almaktadır . 

Milli Şura Gündem Haberleri

Yorum Yap