İngiliz kilisesi, Benin Krallığı dönemine ait iki bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek

 İngiliz kilisesi, Benin Krallığı dönemine ait iki bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Canterbury Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, 1982’de Bendel Valisi Ambrose Folorunsho Alli’nin periyodun başpiskoposa armağan ettiği Benin Krallığı devrine ilişkin iki bronz heykelinin Nijerya’ya iade edileceği belirtildi.

İlgili İçerikler:

Bronzların iade edilmesi için kilise ile Nijerya hükümetin ortasında görüşmeleri sürdüğü aktarılan açıklamada, bronzların 1897’de İngiliz orduları tarafından çalınan Benin…


HABER İÇERİĞİ

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Canterbury Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, 1982’de Bendel Valisi Ambrose Folorunsho Alli’nin devrin başpiskoposa armağan ettiği Benin Krallığı devrine ilişkin iki bronz heykelinin Nijerya’ya iade edileceği belirtildi.

Bronzların iade edilmesi için kilise ile Nijerya hükümetin ortasında görüşmeleri sürdüğü aktarılan açıklamada, bronzların 1897’de İngiliz orduları tarafından çalınan Benin Krallığına ilişkin yapıtların tekrar toplamak için başlatılan dijital projeye ekleneceği kaydedildi.

İngiltere’deki Aberdeen Üniversitesi, geçen ay Benin Krallığı periyoduna ilişkin bronzdan “Oba” (kral) heykelini Nijerya’ya iade edeceğini açıklamıştı.

Nijerya’nın sömürge öncesi ve kolonyal devirde çalınan Benin bronzları da dahil olmak üzere yüzlerce yapıtı, ABD ve Avrupa ülkelerindeki çeşitli müzelerde bulunuyor.

HABER İÇERİĞİ SONU

İngiliz kilisesi, Benin Krallığı devrine ilişkin iki bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek isimli haberimizi okudunuz, Kültür & Sanat kategorisindeki İngiliz kilisesi, Benin Krallığı devrine ilişkin iki bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap