İkinci el otomobilde ekspertiz dolandırıcılığı

 İkinci el otomobilde ekspertiz dolandırıcılığı

Tüketici Dernekleri Federasyonu ‘na (TÜDEF) gelen şikayetlere nazaran hava yastığı patlamış, emniyet kemeri çalışmayan hatta kaza geçirip perte çıkan iki aracın birbirine yapıştırılarak tek araç haline getirilenlere dahi sağlam ekspertiz raporu verildi. TÜDEF, Sanayi Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’ nı hemen misyona çağırdı.

İlgili İçerikler:

Yapılan araştırmaya nazaran, ikinci elde 1 yılda alınıp…


HABER İÇERİĞİ

Tüketici Dernekleri Federasyonu‘na (TÜDEF) gelen şikayetlere nazaran hava yastığı patlamış, emniyet kemeri çalışmayan hatta kaza geçirip perte çıkan iki aracın birbirine yapıştırılarak tek araç haline getirilenlere dahi sağlam ekspertiz raporu verildi. TÜDEF, Sanayi Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nı hemen misyona çağırdı.

Yapılan araştırmaya nazaran, ikinci elde 1 yılda alınıp satılan araçların yaklaşık yüzde 70’i, yani 5.5 ila 6 milyonu için ekspertiz firmalarında mecburî test yaptırılıyor. Lakin hala 6 bin ekspertiz firmasından yalnızca 2 bininin TSE evrakıne sahip olduğu belirtildi. Yasa gereği 8 yaşın altı yahut 160 binden daha düşük kilometreli araçların alım satımında ekspertiz raporu alınması mecburî.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan TÜDEF Lider Vekili Sinan Vargı, TSE dokümanı olmadan faaliyet gösteren ekspertiz firmalarına yönelik şikayetlerin harikulâde seviyede arttığını tabir etti.

‘Satıcı ile anlaşan oto ekspertiz firmaları alıcıya aracın yanlışlarını söylemiyor’

İkinci elde her ay 400 bin ila 500 bin civarında aracın el değiştirdiğini, bunların da 280 bin ila 350 binin ekspertiz firmalarında teste sokulduğunu belirten Vargı, şunları söyledi:

“İşleri yeterli gitmeyen birçok esnaf, bu işte yeterli para var diyerek anlamadığı halde oto ekspertiz firması açtı. Zira ekspertiz firması açmak için belediyeden müsaade almak kâfi. Satıcı ile anlaşan oto ekspertiz firmaları alıcıya aracın yanılgılarını söylemiyor. Şoför o araçla kaza yaptığında hava yastığı ve emniyet kemeri çalışmadığı için mevte yol açabiliyor.”

‘TSE’siz firmalardan alınan rapor geçersiz’ 

TSE yeterlik dokümanı olmayan ekspertiz firmalarından alınan raporların mahkemelerde geçersiz sayıldığını söyleyen Vargı, sağlam aracın teste sokulup tıpkı marka kusurlu aracın satıldığını, şasi ve motor numaralarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

‘Sıfır araçlar da kazalı çıkabilir’

Sinan Vargı, sıfır araçların da kesinlikle ekspertiz firmalarında testten geçirilmesi gerektiği ihtarında bulundu. Vargı, “Araç taşıma sırasında TIR’dan indirilirken yere düşebiliyor ya da kaportası çiziliyor.  Bu araçlar kaportası boyanıp, değiştirilip tüketiciye sıfır araç diye teslim edilebiliyor” dedi.

Bu bahiste çok sayıda dava açıldığını belirten Vargı, şu tabirleri kullandı:

“Ayıplı mal sayılan yanlışın tüketiciden hile ile gizlenmesi nedeniyle tamir bedeli çok düşük de olsa tüketici iade etme hakkına sahip. Tüketici yıllar sonra aracını satarken hasar ortaya çıkıyor, fakat çok geç kalınıyor.”

HABER İÇERİĞİ SONU

İkinci el arabada ekspertiz dolandırıcılığı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki İkinci el arabada ekspertiz dolandırıcılığı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap