Hıncal Uluç’tan Bakan Koca’ya: Sorularımdan korkuyor musunuz, yoksa işinize mi gelmiyor cevap vermek?

 Hıncal Uluç’tan Bakan Koca’ya: Sorularımdan korkuyor musunuz, yoksa işinize mi gelmiyor cevap vermek?

Sabah gazetesi müellifi Hıncal Uluç , ‘Aşı kümeleri yanlışsız mu belirlendi?’ başlığıyla yayımlanan yazısında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ‘ya yansısını sürdürdü.

İlgili İçerikler:

13 Nisan tarihli yazısında Koca’ya “Bir yazıda isminiz geçti mi, çabucak aradığınızı ve uzun uzun konuştuğunuzu sonraki gün tıpkı köşede okuyoruz. Bu köşede bin kere isminiz geçti, beni aradınız mı?…


HABER İÇERİĞİ

Sabah gazetesi muharriri Hıncal Uluç, ‘Aşı kümeleri hakikat mu belirlendi?’ başlığıyla yayımlanan yazısında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘ya yansısını sürdürdü.

13 Nisan tarihli yazısında Koca’ya “Bir yazıda isminiz geçti mi, çabucak aradığınızı ve uzun uzun konuştuğunuzu sonraki gün birebir köşede okuyoruz. Bu köşede bin kere isminiz geçti, beni aradınız mı? Aramadınız. Zira haklı olduğumu biliyordunuz. Verecek yanıtınız yoktu. Ne diyebilirdiniz ki? Hele de ben size ‘O vakit niçin istifa etmiyorsunuz’ dersem ne diyebilirdiniz ki?” diye seslenen Uluç, bugünkü yazısında da bundan bahsetti. 

Birinci olarak Türkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı süren aşılama çalışmalarına değinen Uluç, şunları söyledi:

  • “Yaş grubumdan sıram gelmişti. Olmadım. Gazetecilik mesleğimden sıram geldi. Randevu verdiler, iki doz Çin aşısı oldum. Oldum da, günümüzde en çok tartışılan şey aşı. Daha doğrusu ‘aşı sırası’. Şimdi ferdi açıdan bakarsak, öncelik sırası, en tehlikede olanların. Yani pek çoğunda benim üzere pek çok hastalık aslında olan yaşlıların.
  • Ama toplumsal bakarsak, bulaşma, yayma açısından bakarsak bir soru var kafamda. Ben konutta oturuyor ve işimi konuttan yapıyorum. Fakat iki genç yardımcım Ercan ve Caner devamlı dışarıdalar. Meskende, 82 yaşımda tek başına yaşamam güç. Tüm dış gereksinimlerimi onlar karşılıyor. Yasak saatlerine karşı mesleksel açıdan ayrıcalıkları var. Lakin ‘aşı’ya gelince, sarı basın kartları olmadığı için gazeteci sayılmıyor ve kendi yaş guruplarına sıra gelmesini bekliyorlar ki, o da hâlâ belirli değil.

‘Evinde oturan ben mi, her yere girip çıkan Ercan ile Caner mi daha tehlikede?’

  • Artık sorum şu: Hangimiz daha tehlikedeyiz?. Konutunda oturan ben mi, her yere girip çıkan Ercan ile Caner mi? Ya yayma konusu?. Yeniden tıpkı durum. Virüsü konutundan çıkmayan ben mi yayarım yoksa onlar mı? Yani hem kapma, hem yayma konusunda tehlikede olan onlar değil mi? Fakat ben aşılıyım, onlar değil.

‘Manşet olma hevesi mi sanki?’

  • Tanıdığım bir başhekim var. İsmi lazım değil. Hekimlerin reklam yapmaları yasak. Yasak da bu yasağı delmenin yolu haber olmak. Hele Kovid konusunda, hele de dehşet veren laflar ettiniz mi, makûs habere bayılan medyada manşet ya da ana haber oluyorsunuz, fotoğrafınızla birlikte. Bilim Konseyi üyesi bazı tabiplerin, şura kararlarını açıklayan Bakan’ın tam karşıtı açıklamalar yapmaları, bu manşet olma hevesi mi sanki?”

Uluç, bu sırada tanıdığı bir başhekimin kendisine “Bir yıllık tecrübe ve pratiklerimiz, bize birinci aşılanması gereken gurubun 30-60 yaş ortası olduğunu gösteriyor. Zira en çok hadise ve en çok mevt bu yaşlarda var. En çok hadise bu yaşlarda olduğuna nazaran, salgını en çok yayanlar da yine bu guruptakiler” dediğini aktardı.

‘Adınız geçen yazıyı yazanı şahsen arıyorsunuz’

Bu tanıdığının meslektaşlarıyla yaptığı konuşmalar, kendi hastanesindeki sayılara nazaran konuştuğunu belirten Uluç, “Bütün Türkiye’nin istatistikleri ise Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın elinde. O açıklıyor zira her şeyi” dedi. Uluç, Koca’ya şöyle seslendi:

  • “O vakit Sayın Hekim Koca. Hadise ve vefat sayılarını anlamsız iki sayı olarak değil, ‘yaş guruplarına’ nazaran açıklamanız lazım ki, sahiden kim tehlikede ve kim tehlikeli bilelim. İsminiz geçen yazıyı yazanı şahsen arıyorsunuz. O da sonraki gün sizi göklere çıkarıyor. Bu sütunda şimdi tek yanıtınız çıkmadı. Neden sanki? Benim sorularımdan korkuyor musunuz, yoksa işinize mi gelmiyor karşılık vermek? Unutmayın. Sükût ikrardan gelir.”

HABER İÇERİĞİ SONU

Hıncal Uluç’tan Bakan Koca’ya: Sorularımdan korkuyor musunuz, yoksa işinize mi gelmiyor karşılık vermek? isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Hıncal Uluç’tan Bakan Koca’ya: Sorularımdan korkuyor musunuz, yoksa işinize mi gelmiyor yanıt vermek? haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap