Hilal Kaplan, muhalefetin tepkilerini eleştirdi: ABD işgale kalksa ne diyecekler?

 Hilal Kaplan, muhalefetin tepkilerini eleştirdi: ABD işgale kalksa ne diyecekler?

Sabah gazetesi muharriri Hilal Kaplan , ABD Lideri Joe Biden ‘ın 1015 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlamasına Türkiye’deki muhalefet partilerinden gelen reaksiyonları kıymetlendirdi.

İlgili İçerikler:

‘ABD işgale kalksa ne diyecekler?’ başlığıyla yayımlanan yazısında birinci olarak “Biden, yıllardır Demokles’in kılıcı üzere üzerimizde sallanan ‘soykırım’ şantajını sona erdirdi ve meşum kelimeyi kullanarak Türkiye düşmanlığını bir sefer daha…


HABER İÇERİĞİ

Sabah gazetesi müellifi Hilal Kaplan, ABD Lideri Joe Biden‘ın 1015 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlamasına Türkiye’deki muhalefet partilerinden gelen yansıları kıymetlendirdi.

‘ABD işgale kalksa ne diyecekler?’ başlığıyla yayımlanan yazısında birinci olarak “Biden, yıllardır Demokles’in kılıcı üzere üzerimizde sallanan ‘soykırım’ şantajını sona erdirdi ve meşum kelimeyi kullanarak Türkiye düşmanlığını bir sefer daha tescillemiş oldu” diyen Kaplan, muhalefet partilerine tenkitler yöneltti.

“Böylesi anlarda, muhalefete baktığımızda ise ‘yavuz hırsız’ın hiç cürmü olmadığını görüyoruz. Çünkü Amerika’yı suçlayan tek söz sarf etmemeye azami ihtimam gösteriyorlar” diyen Kaplan, şöyle devam etti:

  • “Mesela Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye’nin yanlış dış siyasetinin maliyeti’ demiş. Hatta CHP’nin İngilizce hesapları bile Biden’a reaksiyon göstermek yerine, ‘AKP’nin ihtiyatsız dış siyasetinin Türkiye’yi getirdiği yer’e işaret etmiş. Biden’a kınama yok. 24 Nisan açıklamasına da ‘hata’ (mistake) demiş; o kadar! 1915’e soykırım dediği bilinen CHP İstanbul Vilayet Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise parti açıklamasını dahi paylaşmamış ve susmayı tercih etmiş.

‘Üç-beş oy kaybetme korkusuyla ittifak ortağına ses çıkarmak sıkıntı herhalde?’

  • Uygun Parti lideri Meral Akşener ise altı paragraflık bir açıklama yayınlayıp, bir cümlede Biden’ı kınarken, başka paragraflarda ‘yeterince sert tepki vermeyen’ hükümeti suçluyordu. Pekala, iki devlet bağlarında çıkan krizi gereğince büyük bulmayan Akşener, Biden’a gıkını çıkaramayan ittifak ortaklarına, kendi İstanbul Vilayet Lideri’nin kankası olan Kaftancıoğlu’na karşı neden üç maymunu oynuyor? Devletler ortası krizi büyütme önerisi yapmak kolay, üç-beş oy kaybetme tasasıyla ittifak ortağına ses çıkarmak sıkıntı herhalde?!
  • Yeniden ‘muhafazakâr maskeli Amerikancı’larımızdan Ali Babacan ne demiş diye baktım. Şahsi olarak hiçbir şey dememiş; partinin resmi açıklamasını paylaşmış. Onun başlığı da şu: ‘Uluslararası alanda küçük düşürülmemizin nedeni dış siyasette berbat yönetimdir’ Hele hele açıklamada ‘ABD Kongresi’nde dostumuz kalmamıştır’ gibi bir cümle var ki görüp de ağlamaklı olmamak ne mümkün.”

‘ABD’nin ‘Bak soykırım derim’ şantajı artık işe yaramıyor’

Kaplan, bu noktada “İşin doğrusu şu: Evvelce ABD’nin ‘uydu-ülkeleri’nden birisiydik. Çıkarımıza uygun bir dış siyaset uygulama gücümüz yoktu” görüşünü lisana getirdi.

Bugün Türkiye’nin Dağlık Karabağ’dan Libya’ya kadar geniş bir coğrafyada ABD çıkarlarıyla çelişen ve kendi menfaatlerini önceleyen muvaffakiyetler elde edebildiğini söyleyen Kaplan, “Bu yüzden ABD’nin ‘havuç-sopa’ politikasının parçası olan ‘Bak soykırım derim’ şantajı artık işe yaramıyor” sözünü kullandı.

Kaplan, kelamlarını “Türkiye’nin, Amerikan Başkanı’nın ağzından çıkan kelimeye göre küçük düşebileceğini sananlar, karakterlerinin küçüklüğü ile Türkiye Cumhuriyeti’ni karıştırmasınlar. Bu başa kalsak, ABD ülkemizi işgale gelse, ‘hükümetin makus yönetimi yüzünden oldu, buyrun gelin’ deyip geçecek korkarım” diye noktaladı.

HABER İÇERİĞİ SONU

Hilal Kaplan, muhalefetin reaksiyonlarını eleştirdi: ABD işgale kalksa ne diyecekler? isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Hilal Kaplan, muhalefetin reaksiyonlarını eleştirdi: ABD işgale kalksa ne diyecekler? haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap