Güvenlik soruşturması teklifinde değişiklik: Öğretmenler soruşturma kapsamına alındı

 Güvenlik soruşturması teklifinde değişiklik: Öğretmenler soruşturma kapsamına alındı

Birinci defa kamuda misyon yapacak ya da tekrar dönüş yapacak işçi için güvenlik soruştuması ve arşiv araştırması yapılmasını düzenleyen yasa teklifinin görüşmelerine, hususları üzerindeki görüşmelerle devam edildi.

İlgili İçerikler:

Birinci 7 hususu kabul edilen yasa teklifinde AKP ve MHP önergeleriyle birtakım değişiklikler yapıldı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine nazaran teklifin birinci halinde…


HABER İÇERİĞİ

Birinci kere kamuda misyon yapacak ya da yine dönüş yapacak işçi için güvenlik soruştuması ve arşiv araştırması yapılmasını düzenleyen yasa teklifinin görüşmelerine, unsurları üzerindeki görüşmelerle devam edildi.

Birinci 7 hususu kabul edilen yasa teklifinde AKP ve MHP önergeleriyle birtakım değişiklikler yapıldı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine nazaran teklifin birinci halinde ‘arşiv araştırması‘ kapsamında olan öğretmenler; Ulusal Savunma Bakanlığı, istihbarat teşkilatları, Genelkurmay Başkanlığı çalışanı için mecburî tutulan ‘güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması‘nın birlikte yapılacağı işçi kapsamına alındı.

‘Sıhri hısımları’ güvenlik soruşturması kapsamından çıkarıldı

Kabul edilen bir öteki önergeyle ise kişinin eşi ile birinci derece ‘kan ve sıhri hısımları’ güvenlik soruşturması kapsamından çıkarıldı. Bu duruma nazaran bireylerin eşinin yanısıra, anne-baba ve çocukları ile eşinin anne babası güvenlik soruşturması kapsamında soruşturulamayacak.

Kıymetlendirme Komitesi genişledi

Teklifin 7. unsurunda yapılan değişiklikle de güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile elde edilecek bilgilerin değerlendirilececeği ‘Kıymetlendirme Komitesi‘nun üye sayısı 3’ten 5’e çıkarıldı.

Komite’de kimlerin yer alacağı da detaylı olarak düzenlendi.

Değişiklikle ayrıyeten, ‘ulusal güvenlik açısından stratejik ehemmiyeti haiz‘ ünite, proje, tesis ve hizmetlerde istihdam edilecekler hakkındaki değerlendirmenin, ilgili bakanlık ya da kamu kurumları bünyesindeki kıymetlendirme komitesince yapılacağı karara bağlandı.

TBMM Genel Konseyi‘nda geçen hafta muhalefet partilerinin milletvekillerinin oylarıyla reddedilen kanun teklifinin hususlarına geçilmesine ait oylama, AKP’nin oylamanın içtüzüğe karşıt yapıldığı istikametindeki itirazı üzerine yenilenmişti.

AK Parti kümesinin neredeyse tam takım hazır olduğu Genel Kurul’da, oylamanın yenilenmesine ait TBMM Başkanlığı tezkeresi AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmişti. Akabinde yapılan oylamayla da teklifin hususlarına geçilmişti.

HABER İÇERİĞİ SONU

Güvenlik soruşturması teklifinde değişiklik: Öğretmenler soruşturma kapsamına alındı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Güvenlik soruşturması teklifinde değişiklik: Öğretmenler soruşturma kapsamına alındı haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap