Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (27 Nisan 2021)

 Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (27 Nisan 2021)

Yurt içinde dün akşam açıklanan tam kapanma kararının yansımaları izlenirken beklenen bir data bulunmuyor. Öte yandan ABD-Türkiye alakalarına yönelik gelişmeler takip ediliyor.

İlgili İçerikler:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde sona eren Kabine Toplantısı’nın akabinde salgınla çabada yeni önlemleri açıkladı. 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah…


HABER İÇERİĞİ

Yurt içinde dün akşam açıklanan tam kapanma kararının yansımaları izlenirken beklenen bir bilgi bulunmuyor. Öte yandan ABD-Türkiye bağlarına yönelik gelişmeler takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde sona eren Kabine Toplantısı’nın akabinde salgınla uğraşta yeni önlemleri açıkladı. 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek formda tam kapanmaya geçiliyor.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Döviz: Haftaya yüzde 1’in üzerinde düşüşle başlayan döviz kurları, haftanın ikinci gününde dün gerilediği düzeyleri koruyor. Dolar/TL, 8,27-8,28 seviyesinden güne başlarken euro/TL ise 10 liranın çabucak altında 9,99-9,98 düzeylerinde süreç görüyor.

Piyasalar: Asya borsaları, global iktisadın COVID-19 salgınının toparlandığına yönelik iyimserliğe karşın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyaseti toplantısı ve şirket bilançoları öncesinde piyasaya temkinliliğin hakim olmasıyla geriledi. ABD borsası vadeli kontratları yatay seyretti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,1 civarı geriledi.

Petrol fiyatları evvelki seansta geriledikten sonra bugün toparlandı lakin dünyanın üçüncü büyük ham petrol ihracatçısı olan Hindistan’da yakıt talebine yönelik tasalar kazanımları
sınırlayabilir. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı bugün yüzde 0,6 artışla 66 doların üzerine çıktı. ABD ham petrolü de 62,3 dolara yükseldi.

Altın fiyatları doların altına olan talebi düşürmesiyle hafif gerilerken, piyasa Fed’in para siyaseti toplantısından ipuçları bekliyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı sonlu düşüşle 1.777 dolara geriledi.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN SON HABERLER::.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ADB Lideri Joe Biden’ın 1915 olaylarını “sokırım” olarak netelemesine, “ABD Lideri Biden, bir asırdan daha uzun mühlet evvel yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız, hakikatlere ters tabirler kullanmıştır. Türkiye olarak tarihte yaşanan acıların yarıştırılması üzere bir anlayışı katiyen insani bulmuyoruz.” formunda cevap verdi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, vilayetlere nazaran 7 günlük her 100 bin bireyde görülen COVID-19 yeni olay sayılarını açıkladı. Haftalık bilgilere nazaran İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Giresun, 100 bin bireyde en çok COVID-19 olayı görülen vilayetler oldu. Koca’nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan datalara nazaran, haftalık COVID-19 hadise sayısı her 100 bin şahısta İstanbul’da 854,75, Ankara’da 567,88, İzmir’de 335,09 oldu.

Türk Hava Yolları (THY), tam kapanmanın uygulanacağı 29 Nisan-17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek yurt içi bilet değişikliği taleplerinin fiyatsız yapılacağını bildirdi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), faiz oranında değişikliğe gitmedi. Son 43 toplantısında faiz oranını yüzde -0,10 düzeyinde tutan BoJ’un, bu toplantıda da bir değişikliğe gitmesi beklenmiyordu. BOJ, enflasyon iddiasını düşürdü, gevşek para siyasetinin uzun müddet devam edeceği sinyalini verdi.

Güney Kore iktisadı yılın birinci çeyreğinde bir evvelki periyoda nazaran yüzde 1,6 büyüdü. Beklentiler yüzde 0,9 büyüyeceği tarafındaydı. Güney Kore’nin büyüm oranı yıllık bazda ise yüzde 1,8 oldu. Güney Kore iktisadı geçen yılın son çeyreğinde dönemsel yüzde 1,2 büyürken, yıllık yüzde 1,2 daralmıştı.

Tesla, Bitcoin yararlarının da takviyesi ile beklentilerin üzerinde kâr elde etti. Tesla’nın birinci çeyrekte net kârı 438 milyon dolar, pay başına 93 cent düzeyinde gerçekleşti. Analistlerin beklentisi pay başına kârın 79 cent olmasıydı. Beklentilerin üzerinde kâr elde edilmesinde bir ölçü Bitcoin konumunun satılması katkı verdi. Bitcoin’de 1,5 milyar dolar yatırımı bulunan Tesla, bunun yüzde 10’unu birinci çeyrekte sattı.

İngiltere medyasında yer alan haberlere nazaran, İngiltere Ulaştırma Bakanı 11-13 Haziran’da G7’deki mevkidaşları ile bir ortaya gelecek. Toplantıda İngiltere’nin milletlerarası seyahatler için aşı pasaportunu sunması bekleniyor.

GÜNÜN AJANDASI

Yurt içinde açıklanacak değerli bir bilgi bulunmuyor.

ABD’de FHFA Konut Fiyat Endeksi, S&P Case Shiller Konut Fiyatları her vakit olduğu üzere tıpkı saatte açıklanacak (16.00). ABD’nin kıymet beklenen dataları Conferance Board Tüketici İnanç Endeksi, Richmond Fed İmalat Endeksi (17.00), API petrol stokları (23.00) olacak.

Almanya ve ABD’nin 7 yıllık tahvil ihaleleri de takvimde bulunuyor.

HABER İÇERİĞİ SONU

Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (27 Nisan 2021) isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (27 Nisan 2021) haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap