Gıda fiyatları, yıllık enflasyonu 19 ayın zirvesine taşıdı

 Gıda fiyatları, yıllık enflasyonu 19 ayın zirvesine taşıdı

Tüketici enflasyonu şubatta besin fiyatlarının tesiriyle yüzde 0.91 ile yüzde 0.71 olan beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon ise ocak ayındaki yüzde 14.97’den yüzde 15.61’e yükseldi. Bu yıllık enflasyonda Temmuz 2019’dan beri görülen en yüksek düzey .

İlgili İçerikler:

Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 1122 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 27.09’a çıktı….


HABER İÇERİĞİ

Tüketici enflasyonu şubatta besin fiyatlarının tesiriyle yüzde 0.91 ile yüzde 0.71 olan beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon ise ocak ayındaki yüzde 14.97’den yüzde 15.61’e yükseldi. Bu yıllık enflasyonda Temmuz 2019’dan beri görülen en yüksek düzey.

Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 1122 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 27.09’a çıktı. Üretici enflasyonunda da Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeye çıkılmış oldu.

Dünya gazetesinin aktardığı habere nazaran; çekirdek enflasyon verisi manşet tüketici enflasyonundan daha süratli arttı. Merkez Bankası’nın para siyaseti için takip ettiği B çekirdek enflasyonu yüzde 16’dan yüzde 16.92’ye, C çekirdek enflasyonu ise yüzde 15.5’ten yüzde 15.61’e yükseldi.

Analistler enflasyondaki artışın Merkez Bankası’nı yeni bir adım atmaya yöneltebileceği görüşünde. 18 Mart’taki toplantıda 100 baz puana varan faiz artışı beklentileri ağırlaştı. Analistlerin nisanda zirve noktası beklentileri de yüzde 16-16.5 düzeylerine çıkarıldı.

Şubatın artırım şampiyonu kabak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran besin fiyatları Şubat ayında aylık yüzde 2.57 artarken manşet tüketici enflasyonuna tesiri 0.67 puan oldu. Taze zerzevat ve meyvede aylık enflasyon yüzde 5.21, işlenmemiş besinde ise yüzde 1.64 oldu. İşlenmiş besinde da yüzde 2.27 aylık enflasyon oluştu. Şubatın artırım şampiyonu da besinden çıktı.

Şubat’ta ocak ayına nazaran kabak yüzde 19.92, salatalık yüzde 19.47, patlıcan yüzde 16.06 zamlandı. Sera eserlerinde bu artış yaşanırken limon yüzde 15.06, mandalina yüzde 13.97 fiyat artışıyla dikkat çekti. Kaşar peynirinde yüzde 10, tavuk etinde yüzde 6.8, tereyağında yüzde 6.59, sütte yüzde 5.17, beyaz peynirde yüzde 4.99 artışlar yaşandı. Besin fiyatlarında bu yüksek fiyat artışları da manşet enflasyonda beklentilerin aşılmasına neden oldu.

Olağanlaşma giysi ve ayakkabıyı etkileyecek

Giysi ve ayakkabı kümesinde pandemi tesiriyle düşen talep fiyatları baskılamaya devam etti. Şubatta giysi ve ayakkabı kümesinde şubatta enflasyon yüzde 0.93 geriledi ve bu manşet enflasyonu 0.05 puan düşürdü. Fakat hem yeni olağanlaşma adımları hem de ilkbahar dönemi eserlerinin raflara çıkacak olması martta giysi ve ayakkabı kümesinde enflasyon artışı beklentilerini güçlendiriyor.

Konutta kira ve doğalgaza yapılan yüzde 1’lik devam artırımı konut kümesinde yüzde 0.6 aylık artış ve manşet enflasyona 0.09 puanlık katkı getirdi. Mesken eşyası küçük de olsa her ay fiyat artışlarını sürdürüyor. Şubatta da yüzde 0.32’lik artış ve manşet enflasyona 0.03 puanlık tesir var.

İlaç fiyatları yüzde 6.09 arttı

Sıhhat kümesinde ilaç fiyatlarında her yıl yapılan yenileme ile gelen yüzde 6.09’luk artırım tesirli oldu. Sıhhat kümesi enflasyonu yüzde 3 arttı ve manşet enflasyonu 0.1 puan etkiledi. Ulaştırma kümesinde araba ve akaryakıt fiyatlarında manalı yükselişler yaşanmasa da tamirat ve yüzde 3.79’luk köprü artırımları tesirli oldu.

Cümbüş ve kültür kümesinde Türk Lirası’ndaki güçlenme fiyatlara yansıdı ve ithal yoğunluklu bilgisayar, tablet, evcil hayvan mamaları üzere eserlerin fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu da cümbüş ve kültür kümesinde yüzde 0.98’lik düşüş getirdi.

Lokanta ve otellerdeki yüzde 1.32’lik artışta da döner, pizza, burger üzere paket servisli besin fiyatlarındaki artırımlar tesirli oldu.

Yeni olağanlaşma periyoduyla bir arada martta da yükselişler bekleniyor. Altın fiyatlarındaki yüzde 5.93’lük gerileme çeşitli mal ve hizmetler kümesinde aylık enflasyonun yüzde 2.32 gerilemesine ve bunun da manşet enflasyonu 0.11 puan düşürmesini sağladı.

ENAGrup: Enflasyon şubatta yüzde 1.84 arttı

Enflasyon Araştırma Kümesi, yaptığı açıklamada şubatta günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi’nin aylık bazda yüzde 1.84 arttığını belirtti. Açıklamada, “TÜİK alt kümeleri gösterge olarak alındığında en çok aylık düşüş yüzde 6.19 ile Haberleşme en fazla yükseliş ise yüzde 12.86 ile cümbüş ve kültür kaleminde gerçekleşmiştir” denildi.

Merkez Bankası üzerinde baskı arttı

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan TL’nin bir bedel kazanımı sürecinde olunsa da, hem iç faktörler hem de emtia fiyatlarındaki artışın getirdiği global baskıdan ötürü enflasyonun artmaya devam ettiğini belirterek “18 Mart’ta bir proaktif adım gelme mümkünlüğü var. Enflasyondan ve küresel faizlerden gelen baskı, bir ay evvelki PPK’ya nazaran daha fazla tartı kazandı. Bir faiz artışı daha olursa, bu büyük ihtimalle son faiz artışı olacaktır” dedi.

Dinamik Menkul Değerler’in notunda, TCMB’nin enflasyon beklentilerini düşürmek için harekete geçebileceğini belirtilerek “TCMB’nin önümüzdeki toplantıda siyaset faizi olan yüzde 17,0 üzerinde bir artış yapması durumunda yüzde 12,0 seviyesindeki yıl sonu varsayımımızı revize etme muhtaçlığı duymayız lakin aksi takdirde mevcut iddiamızı üst çekmemiz gerekecek” denildi. İnfo Yatırım “TCMB’nin 18 Mart’ta Şubat’ta Para Siyaseti Şurası toplantısında en değerli gündem unsuru jeopolitik riskler ve siyasi bahisler birlikte coronavirüs salgını ve buna ait oluşan iktisat adımları olacaktır. 18 Mart’ta gerçekleşecek PPK toplantısında faiz artırımı öngörmüyoruz” dedi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Besin fiyatları, yıllık enflasyonu 19 ayın tepesine taşıdı isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki Besin fiyatları, yıllık enflasyonu 19 ayın tepesine taşıdı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap