FINTR: Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın

 FINTR: Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın

Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği (FINTR), kripto bölümünde regülasyon ve lisanslamanın kaide olduğunu vurgulayan açıklama yaptı.

İlgili İçerikler:

Yapılan yazılı açıklamada, ”Dünya üzerinde birçok ülkede kripto varlık alım satımı yapan, kripto varlıkları saklayan platform ve şirketler çeşitli düzenlemelere tabi tutulmaya başlandı. Bu noktada ülkeler, bir yandan inovasyonun gelişmesini desteklerken, bir yandan da…


HABER İÇERİĞİ

Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği (FINTR), kripto kesiminde regülasyon ve lisanslamanın kural olduğunu vurgulayan açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, ”Dünya üzerinde birçok ülkede kripto varlık alım satımı yapan, kripto varlıkları saklayan platform ve şirketler çeşitli düzenlemelere tabi tutulmaya başlandı. Bu noktada ülkeler, bir yandan inovasyonun gelişmesini desteklerken, bir yandan da süreç yapan kullanıcıların haklarını koruyacak makul düzenlemelere imza atıyor. Gerek kara paranın aklanmasının önlenmesi gerekse kullanıcı güvenliğini destekleyen bu düzenlemeler, inovasyonun önüne geçtiğinde ve yasaklayıcı hale geldiğinde kullanıcılar, yurt dışına yöneliyor ya da kontrolün yapılamadığı tezgâh üstü süreçleri tercih ediyorlar. Bu sebeple dünyadaki trendler takip edilerek ve inovasyonun önü açılarak, Türkiye’de halihazırda güya bir kontrole tabiymişçesine süreç yapan platform ve şirketlerin süreçleri düzenlenebilir ve kullanıcıların korunduğu bir sistem geliştirilebilir.

En kıymetlisi de ödeme altyapıları ve blok zincir teknolojisine ait kapsayıcı bir mevzuatla Türkiye’nin bilhassa yazılım gücünü kullanarak dünyada gelişen blok zincir teknolojisi konusunda kıymetli bir teknoloji, inovasyon ve altyapı sağlayıcı pozisyonuna gelmesi mümkün” denildi.

‘Merdiven altı’ firmalar ayıklansın’

Üyeleri ortasında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen kripto borsaları yer alan FINTR, kripto dalı için tekliflerini üyelerinin de ortak görüşü ile şu formda açıkladı:

”İlk teklifimiz hem şirketlerin hem de kullanıcıların haklarını korumak gayesiyle düzenlemelerin yapılması ve lisanslamaya gidilmesi istikametindedir. Burada kritik olan ilgili otoritelerin regülasyon çalışmalarında pazardaki oyuncuların görüşlerini almadır. STK’lar üzerinden bir geri bildirim düzeneği kurgulanabilir. Regülasyon sürecinde yurtdışındaki başarılı örneklerin incelenmesi ve Türkiye’ye uyarlanması amacımız olmalıdır.

Lisanslama çok kıymetli bir adım. Bu sayede regülasyonun kaidelerini yerine getiremeyen ‘merdiven altı’ olarak tabir edilebilecek firmaların ayıklanması ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi mümkün olabilir. Kripto borsaları hacim ve kullanıcı sayısına nazaran sınıflandırılabilir; bu sınıflandırmaya nazaran teminat kriterleri, BT yeterlilikleri, denetleme süreçleri belirlenebilir. Kripto borsaları için güçlü sermaye yapısı kuralı tekrar değerli başlıklardan biri olmalıdır. Kripto para kurumlarının üst idaresi seçilirken belirli kriterlere ahenk, tanımlanmış yönetici düzeylerine SPK lisanslama ve doküman mecburiliği üzere koşullar getirilebilir.

Bunlara ek olarak, MASAK mevzuatı doğrultusunda güçlü Kimlik Tanıma (KYC) kontrolü oluşturulması mecburiliği getirilmesi hem şirketleri hem de kullanıcıları koruyacaktır. Ayrıyeten lisanslanan kripto borsalarına bağımsız kontrol zaruriliği getirilerek güvenlik alanı genişletilebilir.

‘Düzenlemeler inanç için hayati değer taşıyor’

Kripto para üzere yeni bir varlık sınıfı için gereken yasal düzenlemeler kesimin inançlı gelişimi için hayati kıymet taşıyor. Düzenleyici kurumlar kapsayıcı bir yaklaşım benimserse, ülkemizde bu kesimin gelişimi için gerekli ortam sağlanmış olacak. Bölümü, itimadı sarsacak oyunculardan arındırmak için düzenlemelerin; gelişmenin de önünü açacak formda bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. FINTR olarak Avrupa Birliği lisans süreçleri ve öteki ülke örnekleri konusunda bilgi paylaşmaya ve regülasyon kurumlarımızla işbirliği yaparak kullanıcılar için güvenliğin öncelikli olduğu bir çerçeve oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz”.

HABER İÇERİĞİ SONU

FINTR: Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki FINTR: Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap