Fed: Hedeflerde kayda değer ilerleme sağlanması biraz zaman alacak

 Fed: Hedeflerde kayda değer ilerleme sağlanması biraz zaman alacak

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), 16-17 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı.

İlgili İçerikler:

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu son toplantının tutanaklarında, son periyotta ekonomik faaliyet ve istihdama ait göstergelerin istikametini üst çevirdiği kaydedildi.

İktisadın seyrinin aşılamalardaki ilerlemeler de dahil olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının seyrine kıymetli…


HABER İÇERİĞİ

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), 16-17 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı.

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu son toplantının tutanaklarında, son devirde ekonomik faaliyet ve istihdama ait göstergelerin tarafını üst çevirdiği kaydedildi.

İktisadın seyrinin aşılamalardaki ilerlemeler de dahil olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının seyrine değerli ölçüde bağlı olacağı yinelenen tutanaklarda, devam eden halk sıhhati krizinin ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği, ekonomik görünüm için değerli riskler oluşturacağı tabir edildi.

Tutanaklarda, ekonomik toparlanmanın son vakitlerde hızlandığı ve salgın karşısında iktisadın direnç göstermeye devam ettiği aktarıldı.

‘Salgının görünüm açısından değerli riskler oluşturmaya devam ediyor’

Fed’in tutanaklarında, “Olumlu göstergelere ve uygunlaşan halk sıhhati durumuna karşın iştirakçiler, iktisadın Komitenin uzun vadeli maksatlarından uzakta olduğunda ve salgının görünüm açısından kıymetli riskler oluşturmaya devam etmesiyle iktisadın önündeki yolun epeyce meçhul kalmayı sürdürdüğünde mutabık kaldı.” tabirine yer verildi.

Mevcut siyaset duruşu ve yönlendirmesinin, ekonomik toparlanmayı daha fazla teşvik için uygun olduğuna işaret edilen tutanaklarda, kimi iştirakçilerin siyaset değişikliklerinin varsayımlardan fazla öncelikle gözlemlenen sonuçlara dayanması gerektiğini belirttiği vurgulandı.

Tutanaklarda, genel finansal şartların destekleyici olduğu kaydedilerek Mart 2020’den bu yana gerçekleşecek varlık alımlarının finansal şartları kıymetli ölçüde rahatlattığı ve iktisada kıymetli dayanak sağladığı aktarıldı.

Toplantı tutanaklarında, “İştirakçiler, Komitenin azamî istihdam ve fiyat istikrarı maksatlarında kayda kıymet bir ilerleme sağlanmasının muhtemelen biraz vakit alacağını ve Komitenin sonuca dayalı rehberliğiyle dengeli olarak, varlık alımlarının o vakte kadar en azından mevcut süratte devam edeceğini belirtti.” sözü yer aldı.

Birtakım iştirakçilerin varlık alım suratındaki değişikliğe ait bağlantının değerini vurguladığına işaret edilen tutanaklarda, bu tıp bağlantıların zamanlamasının iktisadın gelişimine ve Komitenin maksatlarına yönelik ilerleme suratına bağlı olacağı kaydedildi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Fed: Amaçlarda kayda kıymet ilerleme sağlanması biraz vakit alacak isimli haberimizi okudunuz, İktisat kategorisindeki Fed: Amaçlarda kayda kıymet ilerleme sağlanması biraz vakit alacak haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap