‘Evde ek iş’ dolandırıcılığı

 ‘Evde ek iş’ dolandırıcılığı

Dolandırıcılar her geçen gün yeni bir formülle vatandaşları ağlarına düşürmeye devam ediyor. Bu sefer amaçlarında ise konuttan çalışarak ek gelir elde etmek isteyen bireyler var.

İlgili İçerikler:

Dolandırıcılar birinci olarak toplumsal medya ağlarında ve patron ile iş arayanların buluştuğu platformlarda ‘Evde maske ve terlik paketleme’  ilanları veriyor. Bu ilanlarda hedef pandemi nedeniyle…


HABER İÇERİĞİ

Dolandırıcılar her geçen gün yeni bir yolla vatandaşları ağlarına düşürmeye devam ediyor. Bu kere maksatlarında ise konuttan çalışarak ek gelir elde etmek isteyen bireyler var.

Dolandırıcılar birinci olarak toplumsal medya ağlarında ve patron ile iş arayanların buluştuğu platformlarda ‘Evde maske ve terlik paketleme’ ilanları veriyor. Bu ilanlarda hedef pandemi nedeniyle işsiz kalan ve meskenden çalışarak aile iktisadına takviye olmaya çalışan bireylere cazip bir iş fırsatı sunmak.

7 liralık kargo fiyatı

Daha sonra bu ilanlara başvuran vatandaşlarla irtibata geçen şahıslar onlara paketleme yapacakları eserleri göndereceklerini lakin bunun için kendilerine bir kargo fiyatı ödemelerini talep ediyor. İş isteyen vatandaşlara hesap numarası gönderen dolandırıcılar karşı taraftan her iş için 7 lira talep ediyor. Çıkarın ise yapılacak işe nazaran değişeceği belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Emre Yapıt’ın haberine nazaran, vatandaşlar kargo fiyatlarını ödedikten sonra bir daha geri dönüş alamıyor.

‘1 liralık kargo fiyatı isteyen dolandırıcı bile var’

İş ilanlarının paylaşıldığı her türlü mecrada bu paylaşımların yapıldığını belirten bu sitelerden birinin kurucu ortağı olan Mert Yıldız, mevzuya ait şunları söyledi:

“7 lira birinci bakışta küçük bir fiyat üzere görünüyor lakin yalnızca bir ilana 2 saat içerisinde 200 müracaat geliyor. Ve bu biçimde onlarca mecrada açılmış sayısız ilanlar var. Artık bu çok fazla büyümüş durumda. 1 liralık kargo fiyatı isteyen dolandırıcı bile var. Halbuki bunları yaparak insanların iş umudu ile oynuyorlar. Bu periyotta birden fazla kişi meskenini geçindirmek için her işi yapmaya hazır lakin onların hem umutlarını hem vakitlerini çalışıyorlar.”

‘Suç duyurusunda bulunduk’

Kendi platformlarındaki bu uydurma ilanlar ile ilgili süratle harekete geçtiklerini belirten Yıldız, “Bize gelen birinci kullanıcı ihbarları ile süratle harekete geçtik ve bu bireylerin açtıkları ilanların izini sürdük. Topladığımız bilgi ve evrakları savcılığa ileterek bu dolandırıcılar hakkında kabahat duyurusunda bulunduk. Bu süreçte en büyük mağdur pandemi nedeniyle işlerini kaybeden bireyler” dedi.

‘İş ilanı açıp daha sonra başvuran bayanları taciz ediyor’

İş arayan şahısların en büyük sorunlarından birinin de iş bulma sürecinde ilanlar üzerinden yaşadıkları mağduriyet olduğuna değinen Yıldız, şu tabirleri kullandı:

“Kadınlar çok büyük zorluklar yaşıyor. Birtakım bireyler kendi şirketleri için iş ilanı açıp daha sonra başvuran bayanları taciz ediyor. İstatistiklere baktığımız vakit bunu yapan şirketlerin faaliyet gösterdikleri kesimlerin başında inşaat ve oto galeriler geliyor. Biz de bu dalların ilan vermesini engelledik. Ayrıyeten yapay zeka makûs niyetle atılan bildirileri tespit edip kullanıcıyı sistemden atıyor.”

HABER İÇERİĞİ SONU

‘Evde ek iş’ dolandırıcılığı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki ‘Evde ek iş’ dolandırıcılığı haberimizle benzerlik gösteren öbür haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap