Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor

 Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlığında toplanan ve 3 saat süren kabine toplantısının akabinde konuşuyor:

İlgili İçerikler:

– Geçtiğimiz hafta kabinemizde küçük bir değişiklik yapmıştık. Kendilerine bir kere daha güzel geldiniz diyorum. Vazifelerini devreden Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan arkadaşlarımıza ülkemize yaptıkları hizmetler için şükranlarımı sunuyorum. Haklarında toplumsal medyada yürütülen linç kampanyalarını kınıyorum. Bu…


HABER İÇERİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlığında toplanan ve 3 saat süren kabine toplantısının akabinde konuşuyor:

– Geçtiğimiz hafta kabinemizde küçük bir değişiklik yapmıştık. Kendilerine bir sefer daha güzel geldiniz diyorum. Misyonlarını devreden Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan arkadaşlarımıza ülkemize yaptıkları hizmetler için şükranlarımı sunuyorum. Haklarında toplumsal medyada yürütülen linç kampanyalarını kınıyorum. Bu arkadaşlarımızı daima şükranla hatırlayarak, gerektiğinde bilgilerinden istifade etmeyi sürdüreceğiz. 

 

​- ABD Lideri Biden, 24 Nisanda yayımladığı iletide coğrafyamızda 1 asırdan daha uzun mühlet evvel yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere ters tabirler kullanmıştır. Hiç bir tarihi ve hukuksal temeli bu öyküler milletimizin her ferdi üzere bizi de üzmüştür. ABD ve Avrupa şayet bizimle tarih konusunda yarışa girecek olursa onlar insan içine çıkamayacak duruma gelecektir. Bunu biz değil, Avrupalı tarihçiler diyor. 

– Türkiye olarak kendi acılarımızı istismar etme uğraşına girmedik. Biz acılarımızı yüreğimize gömüp ileriye bakma siyasetimizi birileri yanlış anlıyor. Tarihte yaşanan acıların yarıştırılmasını gerçek bulmuyorum. Ancak yarıştırılırsa bu yarıştan mutmain çıkacak tek milletiz.  

– Tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkarılması tarihçilere bırakılmalıdır, siyasetçilere değil. Yıllardır lisana getirilen Ermeni argümanları konusunda ortak bir tarih komitesi kurulması teklifimize hala bir karşılık alamadık.

– 24 Nisan’da insani trajedi ismine hiç bir şey olmamıştır. 24 Nisan 1915 Osmanlı Devleti’nin aleyhine faaliyet yürüten örgütleri kapatıp 235 yöneticisini tutukladığı gündür. 

– Ermeni çeteleri Türk ordusuyla yahut kentlerini koruyan milisleriyle çatışmamış, savunmasız insanları katletmiştir.  Sayıları milyonla tabir edilen Türk ve Kürt nüfusları, Ermeni çeteler tarafından katledilmiştir. 

– Osmanlı topraklarında Ermeni nüfusun toplamı 1 milyon 300 bin olarak kayıtlarda, şu anda ben evrakla konuşuyorum, Biden üzere konuşmuyorum. 

– Osmanlı, Ermeni nüfusu diğer yere göndermemiş, topraklarında yer değiştirtmiştir. 1 hafta müddet verilmiş, mazereti olanlar muaf tutulmuştur

– Osmanlı’nın Ermeni nüfusu yer değiştirme süreci sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 150 bini lakin bulmaktadır. 

– Ülkemizde pek çok yerde Ermenilerin katlettiği Türklere ilişkin toplu mezarlar vardır fakat hiçbir yerde Ermenilere ilişkin toplu mezara rastlayamazsınız. 

– Ben evraklarla konuşuyorum. Sayın Biden üzere konuşmuyorum. Kendisi neye dayanarak konuşuyor bilmiyorum. Bizim elimizde tarihi dokümanlar var, biz buna nazaran konuşuyoruz. Biden’ın elindeki doküman nedir? Varsa bunu açabiliyorlar mı?

– Türk milletine soykırım yaftasını yapıştıramazsınız. Soykırım diyorsanız aynaya bakıp değerlendirmeniz lazım. İşte Karabağ bütün gerçeklerle ortada. Kızılderili sorununu hiç söylemiyorum. 

– Asala’nın 1970’li yıllarda diplomatlarımıza karşı gerçekleştirdiği hücumları da unutmadık, unutmayacağız Biden. 

– Ermeni tezleriyle ilgili ortada rastgele bir somut kanıt olmadığı üzere milletlerarası mahkeme kararı da mevcut değildir.

 – ABD’nin attığı bu yanlış adımdan bir an evvel dönmesini umut ediyoruz.

– Bizim Ermeni toplumuyla hiç bir meselemiz, kasvetimiz yoktur. Her ne biçimde kurulmuş olursa olsun Ermenistan devletiyle de düzgün komşuluk temeline dayalı bir bağ tesis etmek istiyoruz. Bunun için son 16 yıldır fedakarlığı daima bizim yaptığımız adımlar attık, maalesef bu adımlarımıza samimi bir karşılık bulamadık.

–  Son gelişmelerin üzerine tuz biber olan 24 Nisan açıklamasıyla artık Türk-Amerikan ilgileri bu düzeyinin de çok gerisine düşmüştür 

– Türkiye olarak tüm samimiyetimizle ABD ile de, AB ile de eşit ve adil kurallarda birlikte çalışmak, bir arada yol yürümek istiyoruz. ABD Lideri Biden ile haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede tüm bu mevzuları yüz yüze kıymetlendirerek yeni bir periyodun kapılarını aralayacağımıza inanıyorum. 

– Büyük vaatlerle kandırılan Ermenilerin, hem Ruslar hem de Avrupa ve Amerika tarafından aldatılmış olma öfkesini bu palavrayla örtmeye çalıştığı anlaşılıyor. 

– Onlar zıddını söylüyor diye güneş doğmayacak değildir. Onlar aksini sav ediyor diye hakikat ışığı parlamaktan vazgeçecek de değildir.

– Nasıl oluyor da Ermeni lobisine Türkiye’yi değişiyorsun? 

– Hem salgın devrini hem Ramazan ayını gözeterek patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık. 

– Önlemlerin sonuçlarını yavaş yavaş almaya başladık. Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir devirde, bizim geride kalmamak için hadise sayılarımızı hızla 5 binin altına indirmeliyiz. 

– 29 nisan saat 19’dan başlayıp 17 mayıs 2021 sabah 5e kadar tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler ortasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

– Yeme içme bölümünde paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detaylar geliyor…

 

HABER İÇERİĞİ SONU

Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap