EPDK: Elektrik şirketlerine yardım söz konusu değil

 EPDK: Elektrik şirketlerine yardım söz konusu değil

Pandemi devrinde yaşadıkları zorluklar nedeniyle elektrik şirketlerine yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacağı argümanlarına, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) cevap geldi.

İlgili İçerikler:

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan ‘elektriğe işveren kurtarma zammı’ başlıklı haberde elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı ve yardımın parasının da tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılıp halktan…


HABER İÇERİĞİ

Pandemi devrinde yaşadıkları zorluklar nedeniyle elektrik şirketlerine yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacağı argümanlarına, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) karşılık geldi.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan ‘elektriğe işveren kurtarma zammı’ başlıklı haberde elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı ve yardımın parasının da tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılıp halktan toplanacağı argüman edildiği bildirildi.

Açıklamada, “Öncelikle elektrik şirketlerine rastgele bir yardım kelam konusu olmadığı üzere bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet savı da katiyen gerçek dışıdır.

Kapasite sistemi; yaklaşık 3 yıldır uygulanan, muhtemel elektrik arz güvenliği ve şebeke kısıtlarına karşı elektriğin kesilmemesini sağlayan bir teminattır. Görüşe çıkılan taslak düzenleme, mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkindir. Bu değişiklikle, tüketicilere ek bir bedel çıkarılması yahut faturalara bir bedel yansıtılması mutlaka kelam konusu değildir” denildi.

HABER İÇERİĞİ SONU

EPDK: Elektrik şirketlerine yardım kelam konusu değil isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki EPDK: Elektrik şirketlerine yardım kelam konusu değil haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap