Düşük işlem hacminde vatandaş döviz sattı

 Düşük işlem hacminde vatandaş döviz sattı

Şebnem TURHAN

İlgili İçerikler:

Türk Lirası varlıkları ABD Lideri Biden’ın 24 Nisan konuşmasının akabinde haftaya kayıpla başladı. Dolar/TL 8.47 liraya kadar yükselirken Borsa İstanbul hafif düşüşle açıldı.

Dolar/TL’de 8.40 liranın üzerini satış fırsatı olarak gören yurtiçi yerleşiklerin satışlarıyla dolar 8.30 liranın altına kadar inerken analistler çok düşük süreç hacimlerinin yaşandığına dikkat çekti.


HABER İÇERİĞİ

Şebnem TURHAN

Türk Lirası varlıkları ABD Lideri Biden’ın 24 Nisan konuşmasının akabinde haftaya kayıpla başladı. Dolar/TL 8.47 liraya kadar yükselirken Borsa İstanbul hafif düşüşle açıldı.

Dolar/TL’de 8.40 liranın üzerini satış fırsatı olarak gören yurtiçi yerleşiklerin satışlarıyla dolar 8.30 liranın altına kadar inerken analistler çok düşük süreç hacimlerinin yaşandığına dikkat çekti.

Yurtiçi yerleşikler tıpkı 19 Mart sonrası yeni Merkez Bankası lideri değişiminde olduğu üzere döviz kurlarındaki yükselişte yaptığı üzere dün de bir ölçü döviz mevduatını azalttı.

Analistler, ABD ile münasebetlerde zati negatif seyrin sürdüğünü piyasanın bu hususta yeni bir fiyatlamaya gitmesinin gerekmediğini belirtirken TL varlıklarda dalgalı görünümün süreceğini lisana getirdi.

Borsa İstanbul ise negatif başladığı günü yükselişle sürdürdü. Sanayi şirketlerinin yanı sıra bankacılık endeksi paylarında de yükseliş yaşandı.

Uzmanlar, dolar/TL’deki karışık harekete karşılık borsada yaşanan müspet havanın ise dikkat cazibeli olduğunu vurguladı. Vatandaşın dolar 8.40 liranın üzerine çıktığında satışa koştuğunu tabir eden analistler yabancıların TL varlık satışının kişisel döviz satışıyla dengelendiğine dikkat çekti. Lakin süreç hacminin çok düşük olduğuna da işaret eden analistler bundan sonraki süreçte dalgalı hareketlerin devam edeceği görüşünde.

11 Mayıs’ta MSCI Turkey endeksi değişecek

Borsa İstanbul’daki hareketin ise sürpriz olduğunu kaydeden analistler pandemide gelinen sürecin yanı sıra 11 Mayıs’ta MSCI Turkey endeksinde güncellemenin de fiyatlanması gerektiğini belirtti. Analistler, 11 Mayıs’taki yarı yıl güncellemesinde MSCI Turkey Küresel Standart Endeksi’nden birkaç şirketin çıkabileceğini belirtti. Bu şirketlerin başında Yapı de belirtti.

8.25 lira dayanağı öne çıkıyor

Ziraat Yatırım da sabah notunda global büyümeye yönelik olumlu dataların risk iştahını desteklediğini belirtirken dolar endeksi (DXY) ise yaklaşık son iki ayın en düşüğünde olduğunu kaydetti. Notta, şu hususlara dikkat çekildi:

“Yurtdışı piyasalardaki destekleyici ortama rağmen ABD – Türkiye ortasında gerginliğe yol açan haber akışı ile TL satıcılı seyretti. Dolar/TL’de teknik olarak 8.36 yakın dayanağının altına sarkma yaşanmadıkça 8.5450 amaçta kalmaya devam edebilir. Yaşanan yükselişlerinde akabinde kurda geri çekilme gözlenmesi ve 8.36 dayanağının altına sarkma yaşanması durumunda 8.30 gaye olabilir. TL’de üzerindeki gerilimin manalı bir halde azalması için ise 8.25 dayanağının altında kapanışlar yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Ferdi yatırımcının talebi sürüyor

Öte yandan son büyük halka arzların 2018 yılında görüldüğü Borsa İstanbul’da iki hafta içinde Galata Wind ve Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı ile büyük halka arzlar başlamış oldu. Galata Wind’in halka arzından yabancı yatırımcı yüzde 20’nin üzerinde hisse alırken, Aydem’de paylar halka arz fiyat aralığının üst eşiğinden fiyatlandı. Ölçeği giderek artan halka arzlara yatırımcı ilgisinin kâfi olduğu görülürken, Ziraat GYO’nun, Aydem’den yüzde 44 daha büyük olacak olan halka arzı yeni halka arzlara yatırımcı ilgisi konusunda gösterge olacak.

Çan2 Termik Santrali’nin halka arz büyüklüğü 290 milyon TL oldu

Çan2 Termik Santrali’nin yüzde 23,2 payının halka arzı tamamlanırken, halka arz büyüklüğü yaklaşık 290 milyon lira olarak gerçekleşti. Hisselerin tamamı yurtiçi ferdî ve yurtiçi kurumsal yatırımcılarca satın alındı. Çan2 Termik Santrali’nin hisseleri 21-22 Nisan tarihlerinde “sabit fiyatla talep toplama” yoluyla 3.9 liradan halka arz edilmişti. Halk Yatırım Menkul Pahalar tarafından KAP’a yapılan açıklamaya nazaran; halka arz edilen 67.59 milyon TL nominal pahalı hisse ile ek satışa sunulan 6.76 milyon TL nominal bedelli hisse olmak üzere toplam 74.35 milyon TL nominal hissenin tamamının satışı gerçekleşti. Halka arz edilen hisselerin yüzde 45.5’i yurtiçi kişisel yatırımcılara, yüzde 54.5’i ise yurtiçi kurumsal yatırımcılarca satın alındı. Açıklamaya nazaran, yurt içi ferdî yatırımcılara ayrılan tahsisat fiyatının 3.44 katı ve yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat fiyatının 3.83 katı talep geldi.

Aydem Yenilenebilir kurumsala değil kişisele gitti

Aydem Yenilebilir Güç’ün halka arzı tamamlandı. Açıklamaya nazaran 2018 yılından bu yana yapılan en büyük halka arz olan Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzında tüm paylar üst fiyat bandından satıldı. İzahnamede halka arzda yurtdışı kurumsal yatırımcılara yüzde 20, yurtiçi kurumsal yatırımcılara yüzde 30 tahsisat yapılması planlanmıştı. Fakat yurtdışı kurumsal yatırımcılara yapılan tahsisat yüzde 1,8, yurtiçi kurumsal yatırımcılara yapılan ise yüzde 18,3 düzeyinde kaldı. İhraç edilen senetlerin yüzde 79,9’u yurtiçi kişisel yatırımcılara satıldı. İş Yatırım tarafından KAP’a yapılan açıklamaya nazaran, ihraçta 20 milyon lira nominal ek satış olmak üzere 130 milyon lira nominal pahalı pay 9.9 liradan satıldı. Buna nazaran halka arz büyüklüğü 1.3 milyar lira oldu. Halka arza ihracın 4.5 katı kadar talep geldi. Şirketin hisseleri AYDEM kodu ile 29 Nisan Perşembe günü sürece başlayacak. Aydem Güç CEO’su ve Aydem Yenilenebilir Güç İdare Heyeti Lideri İdris Küpeli, “Yatırımcıların, şirketimizin güçlü yapısına ve portföyüne gösterdiği itimat sayesinde son üç yılın en büyük halka arzına imza attık. Artık çok daha büyük bir aile olarak, kârlı ve güçlü büyümemizi sürdüreceğiz. Gayemiz, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkarmak” diye konuştu.

Bölümde 3. sıraya yerleşecek

Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) 1.88 milyar lira ile son yılların en büyük halka arzında talep 28-30 Nisan’da toplanacak. Talep toplama tarihlerini 28-29-30 Nisan olarak belirleyen Ziraat GYO, paylarının yüzde 25’ini Ziraat Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nin konsorsiyum liderliğinde ve sabit fiyatla talep toplama metoduyla halka arz ediyor. Halka arzdan sonra Ziraat GYO, ulaşacağı 7 milyar TL özkaynak büyüklüğü ile dalda 3. sıraya yerleşecek. Ziraat GYO Genel Müdürü Peyami Ömer Özdilek, kurulduğu günden bu yana istikrarlı büyümesini sürdüren Ziraat GYO’nun 2020 yılında başarılı bir performans sergileyerek faal büyüklüğünü 5.4 milyar TL’ye çıkardığını, net periyot kârının 378 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Şirket özkaynaklarının 5 milyar TL’yi aştığını tabir eden Özdilek, pandemi periyodunda de şirketin büyümeye devam ettiğini belirtti.

HABER İÇERİĞİ SONU

Düşük süreç hacminde vatandaş döviz sattı isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Düşük süreç hacminde vatandaş döviz sattı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap