Demir ve demir dışı metalde ihracat sevinci

 Demir ve demir dışı metalde ihracat sevinci

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), birinci çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İlgili İçerikler:

İDDMİB’in açıklamasına nazaran, toplam ihracattan yüzde 5,8 hisse alan bölüm, ocak-mart devrinde en fazla ihracat yapan altıncı sanayi kolu oldu.

Kelam konusu devirde en fazla ihracat 320 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleştirildi. Kesimin en önemli maksat…


HABER İÇERİĞİ

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), birinci çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İDDMİB’in açıklamasına nazaran, toplam ihracattan yüzde 5,8 hisse alan kesim, ocak-mart devrinde en fazla ihracat yapan altıncı sanayi kolu oldu.

Kelam konusu periyotta en fazla ihracat 320 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleştirildi. Bölümün en önemli amaç pazarı pozisyonundaki ABD’ye ihracat 140 milyon dolar olarak hesaplandı.

Kesim, martta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 45,4’lük artışla 995 milyon dolarlık ihracat yaparak tüm vakitlerin rekorunu kırdı. Bu sayının değerli bir kısmını AB üyesi ülkelere yapılan ihracat oluşturdu. Kesimin geçen ay kelam konusu bölgelere gerçekleştirdiği ihracat yüzde 58 artarak 479,7 milyon dolara ulaştı.

Martta dalın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ortasında 117 milyon dolarla Almanya birinci sırada yer alırken, 64,5 milyon dolar ile İtalya ikinci, 55,9 milyon dolarla ABD üçüncü oldu.

“Nisanda yeni rekorları açıklamak kısmet olacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İDDMİB Lideri Tahsin Öztiryaki, kesim olarak ülke ihracatına katkı vermeye devam ettiklerini belirterek, birinci çeyrekte ihracat sayılarının hem bölümün geleceği hem de ülke için son derece değerli olduğunu bildirdi.

Nisana da süratli bir başlangıç yaptıklarını kaydeden Öztiryaki, “Gördüğümüz kadarıyla ay sonunda yeni rekorları açıklamak kısmet olacak. Yalnızca 1-12 Nisan’da kesimimiz 375 milyon dolarlık ihracatla geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 94’lük artış gösterdi. Bu sayılar epeyce umut verici. Salgına karşın kendimizi süratle toparladık ve artıya geçen bölümler ortasında yerimizi aldık” açıklamasında bulundu.

Tahsin Öztiryaki, hafta içi gerçekleştirilen genel şura toplantısında üye firmalardan tahsil edilen göreli aidat oranının, 10 binde 5’ten 10 binde 3’e indirildiğini bildirdi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Demir ve demir dışı metalde ihracat sevinci isimli haberimizi okudunuz, İktisat > Genel kategorisindeki Demir ve demir dışı metalde ihracat sevinci haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap