Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’un ihalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında inşallah temelini atıyoruz

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’un ihalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında inşallah temelini atıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) küme toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Kelamlarının başında yeni anayasaya ait hazırlık sürecinde Meclis’e ve AK Parti kümesine kıymetli misyonlar düşeceğini söyleyen Erdoğan, “Geçtiğimiz 19 yıldaki yapıtlarımızı ve hizmetlerimizi yeni devrin başlangıcı olarak görüyoruz” dedi.

İlgili İçerikler:

Erdoğan, 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar…


HABER İÇERİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) küme toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Kelamlarının başında yeni anayasaya ait hazırlık sürecinde Meclis’e ve AK Parti kümesine değerli misyonlar düşeceğini söyleyen Erdoğan, “Geçtiğimiz 19 yıldaki yapıtlarımızı ve hizmetlerimizi yeni devrin başlangıcı olarak görüyoruz” dedi.

Erdoğan, 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili bildirisini ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu husustaki açıklamalarına da reaksiyon gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun “Ya dünyanın neresinde emekli amiraller darbe yapmış” biçimindeki sözüne atıfta bulunan Erdoğan, “Bunlar darbecinin emeklisi, muvazzafı olmayacağını bilmeyecek kadar bilgisiz. Bizi herkesi terörist, herkesi darbeci ilan etmekle suçluyor. Alışılmış kendileri teröristlerle bağ içinde olduğu için teröriste terörist dememizden rahatsız oluyorlar” tabirini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

  • “Bir küme emekli askerin aslı astarı olmayan sorunlar üzerinden ulusal iradeyi, ülkenin seçilmiş idaresini tehdit etmelerini küçümseyen, darbecinin ta kendisidir. Çok açık, net söylüyorum. Bu emekli amirallerin merkezinde CHP’nin kendisi vardır. Bay Kemal, tankların ortasından sıvışıp milletin sokakta verdiği çabayı kahve içerek seyretmiş olabilirsin. Lakin bundan sonra yemezler. Bundan sonra bu işin hesabını çok ağır vereceksiniz. Çünkü darbe heveslilerini bu derece hararetli biçimde savunmanıza millet müsaade etmez. Biz ise asla müsaade etmeyiz.”

​Erdoğan’ın açıklamalarının devamında öne çıkanlar şöyle:

– Değerli kardeşlerim Kılıçdaroğlu dün suratını alamayıp işi salgınla gayrette en kıymetli referans kaynağımız olan, kendi alanlarındaki en ehil isimlerinden oluşan Bilim Şurası’na saldırmaya kadar vardırdı işi. Biz salgınla çabayı siyaset üstü, 84 milyonun tamamını ilgilendiren ulusal bir sorun olarak görüyoruz. Bilim Şurası üyelerimize bugüne kadar verdiği hizmetler için şahsım, ailem, grubum ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Bilim Şurası başta olmak üzere sıhhatte bugüne kadar ölen bu kadar arkadaşlarımız, kardeşlerimiz oldu. Kılıçdaroğlu’nun bir dakikalık gösteri uğruna epey emeği silip atmasını, bilimin konuşulması gereken yerde bilimi ayaklar altına almasını milletimizin takdirine bırakıyorum. Sağlık Bakanımıza da bindiriyor. Atılacak tırnağı olsan ne ala, değilsin.

– CHP Genel Lideri, doğruluğunu yanlışlığını bilmediğimiz örnekler üzerinden bitmiş bir Türkiye fotoğrafı çizmeye çalışıyor. Tenceresini kaynatmakta zorlanan her vatandaşımızın sıkıntısına 19 yıldır olduğu üzere tekrar biz derman olacağız. Bu ülkede iş bulmakta zorluk çektiği için geleceğine tereddütle bakan her gencimizin, her vatandaşımızın kaygısına 19 yıldır olduğu üzere biz tahlil bulacağız.

– İşin acı tarafı, düşmanın kılıcıyla kendi ülkesine saldıran profile sahip bir grubun, ülkenin ikinci büyük partisini adeta işgal etmiş olmasıdır. Bunlar Türkiye işgal edilse keyifle kadeh kaldıracak kadar kendi ülkelerinden nefret eder hale gelmiştir. Türkiye iflas etse kalkıp göbek atacak kadar kendi halkından nefret eder hale gelmiştir. Ecevit devrinde o daktilolar neden atıldı sanki? Bunun muhasebesini yap. Sana yakışır. 

– Enflasyonu tek haneli sayılara düşürmekte kararlıyız. Merkezi idare bütçe açığını, ulusal gelire oranını 2020’de salgına karşın yüzde 3.4’e gerilettik. Bu oran dünya genelinde yüzde 11.8 olarak gerçekleşti. 2002’de faiz ödemelerine ayrılan hisse yüzde 43.2’yken, 11.1’e düşürdük. 2002 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize giderken, 2020 yılında 16 liraya indi. İnşallah faizleri de tek haneli sayılara indirerek bunu daha da azaltacağız.

– Ya Kılıçdaroğlu sen ne vakit yanlışsız konuşacaksın ya? Ben tamamiyle Ticaret Bakanlığı’nın resmi sayıları üzerinden konuşuyorum. Esnafımızın kaygısını lisana getirmek diğer şey, sayıları eğip bükerek kışkırtıcılık yapmak diğer şey. Her iki sayısı birlikte söylem etse hürmet duyarım. Lakin birini söyleyip başkasını gizleyince kendisini provokatör yalancı ilan etmekten diğer talihimiz kalmıyor.

– Makroekonomik göstergelerde geldiğimiz nokta elbette değerli bir muvaffakiyete işaret ediyor, lakin biz bunu kâfi görmüyoruz. Türkiye iktisadı, taşıdığı potansiyelle daha kaç büyük muvaffakiyet öykülerine imza atacaktır.

– Bir müddet evvel açıkladığımız iktisat ıslahat paketi, makro göstergelerden yapısal siyasetlere varıncaya kadar bu muvaffakiyet öyküsünü daha yükseğe çıkartacak ögeler içeriyor. Sanayiciden esnafa, iş adamından personele, öğrenciden emekliye kadar her bölüme yönelik somut politikalarımızı içeren ıslahat paketlerimizi, açıkladığımız takvime uygun halde hayata geçireceğiz.

– Kasım 2002 seçimlerinin akabinde ülkenin idaresini devraldığımızda, milletimize Türkiye’yi eğitim, sıhhat, adalet ve güvenlik üzerinde kalkındıracağımızın kelamını vermiştik. Hamdolsun, bu başlıklarla birlikte her alanda ülkemizi muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkartacak icraatlar gerçekleştirdik. Eğitime ayrılan bütçeyi, 20 kattan fazla artırarak, yükseköğrenimle birlikte 212 milyar liraya yükselttik. Okullarımızdaki derslik sayısını 2002 yılından bugüne 343 binden 600 bine çıkardık.

– Yeniden okullarımızdaki laboratuvar sayısını 22 binden 55 bine; kütüphane sayısını 14 binden 29 bine; dijital kütüphane sayısını 3 binin üzerine; spor salonu sayısını ise 2 bin 791’den 11 bin 749’a ulaştırdık. Son 18 yılda toplam 693 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştirerek, bu alandaki eksikleri değerli ölçüde tamamladık. Eğitimi, bilimsel bir anlayışla 4+4+4 formunda kademelere bölerek, mecburî eğitimi 12 yıla çıkardık. Üniversiteye girişteki okul katkı puanlarını, yıllardır bir istismar aracı olarak kullanılan üniversite harçlarını kaldırdık, üniversiteye girişteki katsayı farklılıklarını giderdik.

– Maarif Vakfımız kanalıyla bugün 43 ülkede 338 okul, 1 üniversite, 1 eğitim merkezi ve 41 yurtla eğitim-öğretim veriyoruz. Hükümete geldiğimizde 76 olan üniversite sayımız bugün 207’ye, akademik işçi sayımız 70 binden 178 binin üzerine ve 1,5 milyon olan üniversite öğrencisi sayımız da 8 milyonun üzerine çıktı. Bugün dünyanın birçok farklı ülkesinden 200 bin öğrenci ülkemiz üniversitelerinde tahsil görüyor.

– Gençlik merkezlerimizin sayısını 9’dan 364’e çıkartarak, ülkemizin her köşesinde bu hizmetin verilebilmesini sağladık. Yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi 182 binden 700 bine ulaştırdık. Kredi yahut burs ödemelerinin aylık fiyatını, lisans öğrencilerinde 45 liradan 650 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde 1.300 liraya, doktora öğrencilerinde 1.950 liraya çıkardık.

– Engelli maaşını Taban fiyatı 2002 yılında 184 liradan aldık, bugün 2825 lira olarak uyguluyoruz. Daha evvel 66 liradan başlayan en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkardık.

– Mavi Vatan’ı koruyan denizcilerimizi selamlıyorum. Darbecilerden temizlenen Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yanındayız. Natürel bu emekli amiraller falan bu işin dışında. Bu emekli amiraller talimatı kendi başkomutanları Kılıçdaroğlu’ndan alıyor. 

– Rabbime, bana bu türlü bir ordunun ‘başkomutanı’ sıfatını bahşettiği için binlerce sefer hamdüsenalar ediyorum.

– Kanal İstanbul’la ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim beşerinin, medyanın ve vatandaşlarımızın katkısıyla hazırlandı. Karadeniz’de hem biz hem de kıyısı olan ülkeler daima yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum gemi trafiğinin azalmak bir yana artacağına işaret ediyor. Hale bak, tehdit ediyor. Bu müteahhitlerin elinden alırız.’ Ya bu türlü bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir zihniyettir. Bu nasıl bir çürümüşlüktür?  Kanal İstanbul’un iki yakasında kurulacak 500 bin nüfuslu kent, İstanbul’un sarsıntıya hazırlık sürecini hızlandıracak. Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız. Projenin ihalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında inşallah temelini atıyoruz.

HABER İÇERİĞİ SONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’un ihalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında inşallah temelini atıyoruz isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’un ihalesine yakında çıkıyoruz, yaz aylarında inşallah temelini atıyoruz haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap