Çiftlik Bank sisteminin fikir babası olarak biliniyor: Önce koyun sonra coin’le dolandırdı

 Çiftlik Bank sisteminin fikir babası olarak biliniyor: Önce koyun sonra coin’le dolandırdı

İzmir ‘de iki yıl evvel kurulan  Sistemcoin  bu yılın başında kapandı. Çok sayıda kişi, yatırdıkları paraları alamadı. 3 milyon liraya yakın parasını kaptıran Abdullatif Tayyip ‘in, avukatı Ahmet Buğra Harmandalı aracılığı ile polise yaptığı müracaat sonrası şüpheliler mercek altına alındı. Geçen 26 Mart’ta yapılan operasyon sonrası ise gözaltına alınan 9…

İlgili İçerikler:


HABER İÇERİĞİ

İzmir‘de iki yıl evvel kurulan Sistemcoin bu yılın başında kapandı. Çok sayıda kişi, yatırdıkları paraları alamadı. 3 milyon liraya yakın parasını kaptıran Abdullatif Tayyip‘in, avukatı Ahmet Buğra Harmandalı aracılığı ile polise yaptığı müracaat sonrası şüpheliler mercek altına alındı. Geçen 26 Mart’ta yapılan operasyon sonrası ise gözaltına alınan 9 şahıstan 8’i tutuklandı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere nazaran tutuklanan isimler ortasında Sistemcoin’in sahibi pozisyonundaki Orenda Yazılım AŞ’nin sahipleri Tolgahan Çolpan, Volkan Çatal, Anıl Acar, Arda Acar, Burçin Ateşçi, Berkan Çakır, Osman Kuş ile Baha İlmen tutuklandı. Çatal’ın eşi Şerife G. Ç. ise isimli denetim koşulu ile hür bırakıldı.

Şüphelilere yönelik operasyondan 10 gün evvel ise dikkat çeken bir hisse devir sürecinin olduğu anlaşıldı. Ticaret sicil kayıtlarına nazaran 16 Mart’ta, Volkan Çatal şirketteki yüzde 78, Osman Kuş ise yüzde 2’lik payını, Tolgahan Çolpan‘a devretti. Böylelikle, Çolpan, kuzeni Çatal’ın paylarını alarak şirketin çoğunluk hissedarı oldu.

Soruşturma kapsamında tutuklanan isimlerden biri ise dikkat alımlı. ‘İsmet Sarçın‘ ismine düzenlenmiş geçersiz kimlikle yakalanan Baha İlmen, benzeri soruşturmalara daha evvel de mevzu olan biri. İldem, 6 yıl evvel Üsküdar’da kurduğu Ukash İnternet Hizmetleri isimli şirket üzerinden çok sayıda kişiyi dolandırmakla suçlanıyordu. İldem’in sahibi olduğu ‘Çiftlikgeliri’ ve ‘Paraçiftlikte‘ siteleri üzerinden çok sayıda kişiyi dolandırmakla suçlanıyordu. Hakkında yüzlerce şikâyet bulunan İlmen, Çiftlik Bank sistemini Türkiye’de birinci geliştiren kişi olarak anılıyor.

Tek bir tapu kayıtları yok

Öte yandan, son bir hafta içinde kapanan kripto para borsaları ile ilgili tapu kayıtlarında yapılan sorgulamada kıymetli bir ayrıntı ortaya çıktı. Tolgahan Çolpan, Faruk Fatih Özer, ağabeyi İnanç Özer ile İlker Baş’ın sahibi oldukları Hoppara Ödeme AŞ, Koineks AŞ, Vebitcoin AŞ, Orenda Yazılım ile Semroot Yazılım AŞ ismine kayıtlı tek bir tapu kaydının bulunmadığı ortaya çıktı.

Polis paranın izini sürdü

Soruşturma kapsamında göz altına alınan Baha İlmen’in kimliği, siber cürümlerle çaba polisini de şaşırttı. İlmen’in izine ise, şikâyetçi Abdullatif Tayyip’e ilişkin dijital paranın çalınmasına ait yapılan takiple ulaşıldı. Sistemcoin’in ortakları ortasında yer almayan İlmen’in, şirketin sahibi Tolgahan Çolpan ile uzun yıllar öncesine dayanan bir bağlantısının olduğu belirlendi.

HABER İÇERİĞİ SONU

Çiftlik Bank sisteminin fikir babası olarak biliniyor: Evvel koyun sonra coin’le dolandırdı isimli haberimizi okudunuz, Türkiye kategorisindeki Çiftlik Bank sisteminin fikir babası olarak biliniyor: Evvel koyun sonra coin’le dolandırdı haberimizle benzerlik gösteren başka haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap