CHP’li Karabat: İşsizlik Sigortası Fonu emekçiler için kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak?

 CHP’li Karabat: İşsizlik Sigortası Fonu emekçiler için kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerine tanınan  kısa çalışma ödeneği  uygulaması sona erdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat , “Salgın devam ediyor, işsizlik alarm veriyor. İşsizlik Sigortası Fonu bu türlü bir vakitte işçiler için kullanılmayacaksa ne vakit kullanılacak? Fonda bulunan 98.2 milyar TL patronlara teşvik için mi saklanıyor?” diye sordu.

İlgili İçerikler:


HABER İÇERİĞİ

Koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerine tanınan kısa çalışma ödeneği uygulaması sona erdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Salgın devam ediyor, işsizlik alarm veriyor. İşsizlik Sigortası Fonu bu türlü bir vakitte işçiler için kullanılmayacaksa ne vakit kullanılacak? Fonda bulunan 98.2 milyar TL patronlara teşvik için mi saklanıyor?” diye sordu.

Karabat ayrıyeten, “Her yıl bütçeden garantili projelere milyarca lira akıtan tek adam rejimi, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasıyla faturayı yeniden halka kesmiş oldu. Günde 47 lirayla fiyatsız müsaadeli sayılan milyonlarca insan ve sayısı 1,3 milyonu aşan yeni bir işsiz ordusuyla karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.

Fon gelirlerinin kıymetli oranda azalmasına da dikkat çeken Karabat, koronavirüs devrinde işten çıkarma yasağı kapsamı dışında bırakılan ‘Kod-29’ uygulamasını hatırlatarak “Kod-29 denilen, ‘ahlak ve yeterli niyet kurallarına uymayan haller’ münasebeti ile çok sayıda işçinin işine son verildi. Kod-29 ile işten atılan personeller adeta fişleniyor. Bu ortamda iş bulmaları adeta imkansız hale geliyor. Bunun bayan işçiler için daha yıkıcı sonuçları olduğu kesin” dedi.

‘Yazılı soru önergemize hala karşılık alabilmiş değiliz’

Hükümetin çalışma ve işsizlik dataları konusunda ‘şeffaf olmadığını’ söyleyen Karabat, “Sosyal Güvenlik Kurumu ve İşkur’un bu yolla işten çıkarılan sayılarını paylaşmıyor. Bahisle ilgili verdiğimiz yazılı soru önergemize de hala karşılık alabilmiş değiliz” dedi. DİSK’in hususla ilgili son açıklamasını hatırlatan CHP’li vekil, “DİSK bilgilerine öre 2020 yılında 177 bin emekçi Kod-29 ile atıldı. Kod-29 ile işten atılanlar kıdem ve ihbar tazminatından yararlanamadığı üzere işsizlik ödeneği de alamıyor” sözlerini kullandı.

Hükümetin koronavirüs tedbirleri kapsamında Nisan 2020 ile Şubat 2021 ortasında vatandaşa toplamda 49.5 milyar TL nakit dayanağı sağladığını hatırlatan Karabat ayrıyeten şunları söyledi:

“Bu nakit transferinin 41 milyar TL’si İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlandı. 2020’de patron teşvik ve dayanak için İşsizlik Fonu’ndan 18 milyar TL kaynak harcanırken çalışanlara ayrılan kaynak ise yalnızca 6 milyar TL oldu. Açıkça görüldüğü üzere, İşsizlik Fonu, işçiler için değil işverenler için kullanılıyor. Halbuki patronlara yapılacak dayanak direkt bütçeden yapılmalıydı.”

HABER İÇERİĞİ SONU

CHP’li Karabat: İşsizlik Sigortası Fonu işçiler için kullanılmayacaksa ne vakit kullanılacak? isimli haberimizi okudunuz, Siyaset kategorisindeki CHP’li Karabat: İşsizlik Sigortası Fonu işçiler için kullanılmayacaksa ne vakit kullanılacak? haberimizle benzerlik gösteren öteki haberler bu haberlerimizden sonra okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Yorum Yap