Büyümenin öncü verisi açıklandı

 Büyümenin öncü verisi açıklandı

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için derlenen PMI ekim ayında 53.9 pahasını aldıktan sonra haziran sonrası büyüme periyodunun en düşük düzeyine inerek kasım ayında 51.4 kıymetini aldı. Endekste 50 üzeri kıymetler iktisatta büyümeye, 50 altı bedeller ise daralmaya işaret ediyor.

İmalatçılar artan siparişlere paralel olarak istihdamı artırmaya devam etseler de kış ile bir arada dünya çapında sürat kazanan corona virüsü salgını nedeniyle talep ve üretimin daraldığını belirttiler.

İlgili İçerikler:

İVME KAYBI HAFİF

Buna karşılık bölümdeki ivme kaybı salgının nisan ayındaki birinci doruğuna kıyasla çok daha hafif gerçekleşti.

İmalat PMI corona virüsü salgını tesiriyle mart-mayıs aylarında dalın kaydettiği daralmanın akabinde altı aydır büyümeye işaret eden 50 düzeyinin üzerinde yer alıyor.

Yeni siparişler alt endeksi ekimdeki 52.7 düzeyinden daralmaya işaret eden 47.4’e indi. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi 51.7’den 49.5’e indi. Üretim alt endeksi ise 54.7’den Kasım’da 49.1’e indi.

TEDARİK ZİNCİRİNDE BOZULMA VAR

Salgın nedeniyle tedarik zincirinde bozulma meydana geldi. İmalatçılar tedarikçilerin teslimat müddetleri bilgi tarihinin en sert üçüncü artışını kaydetti.

İmalatçıların ham husus ve fabrika çıkış fiyatlarındaki keskin artış TL’deki kıymet kaybına paralel olarak kasım ayında da devam etti, fakat artış suratı ekim ayına nazaran sonlu geriledi.

Yorum Yap