Britanya’da ‘Muhteşem Yüzyıl’ sendromu: Netflix’e ‘The Crown dizisine kurmacadan ibaret olduğu ihtarını koy’ ihtarı

 Britanya’da ‘Muhteşem Yüzyıl’ sendromu: Netflix’e ‘The Crown dizisine kurmacadan ibaret olduğu ihtarını koy’ ihtarı

‘The Crown’ (Taç) dizisiyle izleyicileri 2. Dünya Savaşı’nın öncesinden başlayıp çağdaş tarihteki olayların İngiliz kraliyet ailesinin gözünden nasıl göründüğüne dair bir tipe çıkaran Netflix, Buckingham Sarayı ile birlikte tüm ülkeyi, hatta dünyayı sarsan Veliaht Prens Charles’ın Prenses Diana ile evliliğine el atınca Britanya hükümeti ihtar çekti.

Mail on Sunday’e konuşan Kültür Bakanı Oliver Dowden, ABD’li şirketin ‘The Crown’ın tarih dersi yardımcı kitabı olmadığını izleyicilere net biçimde bildirmekle yükümlü olduğunu lisana getirdi. 

İlgili İçerikler:

Dowden, ‘güzel bir kurmaca prodüksiyon’ diye kelam ettiği dizinin ‘diğer TV yapımları üzere sunulması, yani Netflix’in en baştan çok net biçimde bunun kurmacadan ibaret olduğunu bildirmesi gerektiğini’ söyledi.

Kültür Bakanı “Bu (uyarı) olmadan, bu olayları yaşamayan bir izleyicinin gerçekle kurguyu karıştırmasından korkuyorum” dedi. 

Dizinin tarihi olayların anlatımında revizyon ve hatta değişikliğe gitmesi Britanya kamuoyunda büyük tartışma yaratırken,  The Mail, Emmy ödüllü ‘The Crown’ın her kısmına Windsor ailesinin öyküsünün kurmaca versiyonunun sözkonusu olduğu ikazının konulması talebinin Dowden tarafından ABD’li üretim ve yayım devine iletileceğini yazdı.

Bugüne dek ‘The Crown’ın yaratıcısı ve ana müellifi Peter Morgan, tarihi olaylarla ilgili çok geniş çaplı araştırma yapsalar da çağdaş Britanya tarihine artistik bakış açısından yaklaştıklarını, birtakım olayları dramatik tesir yaratmak için abarttıklarını saklama gereğini duymadı. 

Eski kraliyet sekreteri Dickie Arbiter ise Prens Charles-Prenses Diana’nın problemli evliliği ve evlilik dışı alakalarına odaklanan son sezona  ‘haksız tenkitler yönelten hain saldırı’ reaksiyonunu gösterdi. 

Diana’nın kardeşi Charles Spencer de “Dizi kısımlarının başına ‘Bu gerçek değildir, kimi gerçek olayların etrafına örülmüş kurmacadır’ uyarılması konulmalı. İnsanların buna İncil üzere muamele etmemesi lazım” açıklamasını yaptı.

Windsor ailesi tarihçileri de Kraliçe 2. Elizabeth ile Britanya’nın birinci bayan başbakanı Margaret Thatcher ortasındaki bağın tasvirine itiraz ederek gerçek hayatta dizide gösterildiği kadar ortalarının bozuk olmadığını söz etti.

Tarihî olaylara ve değerli şahsiyetlere dayanan sinemalarla televizyon dizilerinin hususun ruhunu yakalama ismine sıkı sıkıya tutulmuş olgusal kayıtlardan sapması alışılmadık bir durum değil.

Yorum Yap